| Ely3434 a întrebat:

Hei TPU :* Eu sunt de la tara si la unele materii nu ne predau profesorii deloc bine, pleaca in tari straine atunci cand au ei chef, nu vin la ore, si nu stim nimic la materiile lor; la franceza nu stiu sa leg 3 propozitii ( pleaca in toate tarile posibile, a plecat si cand am dat examenul de a 6-a si trebuia sa facem pregatiri, cu ea facem si engleza) si lista continua. Eu sunt a 7-a si mi-au zis parintii ca o sa fac a 8-a la oras ca sa recuperez cat de cat. Au zis ca o sa stau in gazda cu niste fete care le-am vazut de cateva ori ( sunt cuminti). Ce ar trebui sa fac sa ma adaptez? Nu o sa cunosc pe nimeni... O sa mai am in oras prieteni vechi, dar nu la aceeas scoala... ( ei o sa fie deja a 9-a ). O sa-mi fie greu cu colegii vechi, ii stiu de cand invatam sa vorbesc... Sunt a 2-a mea familie. Mai e si banchetul de a 8-a la care as vrea sa merg cu ei, dar ar fi bine sa merg si cu colegii noi ( scoala la care o sa ma duc e si liceu si o sa raman prietena cu ei, o sa ma duc tot la acea scoala in a 9-a ). Parintii nu ma obliga, nu sunt genul, dar si eu as vrea pentru ca mi-ar prinde bine, sa ma obisnuiesc cu orasul, sa iau note mai mari la evaluarea nationala... Eu invat bine, am avut media la sfaritul anului 9.84. Puteti sa-mi dati niste sfaturi? M-a cam zapacit vestea asta... Cand mi-am vazut azi colegii si prietenii imi venea sa plang... Dau fundita :*

4 răspunsuri:
| MдĐдLiNид a răspuns:

Nu e cine stie ce sa te adaptezi. Daca esti o fire cat de cat sociabila imediat a sa iti faci prieteni, insa in clasa a 8-a, mai ales ca ai zis ca trebuie sa recuperezi, nu ai sa ai deloc timp sa faci mai nimic. Vei invata non-stop. Deci stai calma. Oricum cand mergi la liceu vei avea colegi noi. Nu este ceva ce trebuie sa te dea peste cap chiar daca poti spune ca e greu sa ai colegi noi si sa nu cunosti pe nimeni. Parintii ai incredere in tine si iti vor binele, iar tu esti constienta ca este mai bine asa. La oras scoala si copii sunt diferite. Copii vor fi probabil putin mai duri si profesorii te vor scana din cap pana in picioare. Daca vei fi cuminte si vei invata, nu te vei baga in prostii vei avea o viata in lasa a 8-a de nota zece.
Examenul e greu si stresant, deci fi atenta.

| Ely3434 explică (pentru MдĐдLiNид):

Eu sunt cuminte, nu ma bag in prostii. Stiu ce e respectul, nu iau profesorii la misto, nu comentez, nu raspund. Sunt cumimte cand trebuie dar in acelasi timp stiu sa fac si glume, sa fiu sociabila :* Eu imi fac prieteni usor, dar o sa fie ciudat, o sa fiu cea noua... Stiu sa fac fata la stres ( am facut sport si la concursuri ai niste emotii ), am fost la olimpiada la romana si mai aveam 3 sutimi si intram pe judet. Sper totusi sa ma descurc, dar o sa fie greu cu colegii vechi... Iar clasa a 8-a este cea mai tare din generala si eu o sa fiu cea noua.

| under89 a răspuns:

Exact în aceeași situație am fost și eu, doar că nu mai m-am mutat. Așa a fost și la mine în generală, doar că pleca profesorul de matematică, informatică nu făceam decât 4-5 ori pe an, mai lipsea și profa de franceză că era răcită și plecam acasă, ori după 4 ore de școală, la 12, aveau consiliu profesorii și ratam cele mai importante ore (info, mai ales pentru mine); lucrurile acestea, deși pentru mulți erau de bine, nu e chiar așa... Părinții mei când au văzut ce se întămplă s-au gândit să mă transfere în oraș la liceu (la fel era și un coleg de al meu, care a plecat în clasa 8-a). Eu în ruptul capului nu voiam și nu am mai plecat, deoarece părinții copiilor s-au luat "în gură" cu proful de mate, că de ce nu facem ore etc. Și de atunci a început să mai treacă pe la ore.
Timpul a trecut, eram în clasa a 8-a:
am făcut pregătire la mate, că doar profu nostru nu prea ne-a predat. Am luat note mari la evaluare, peste 9 la ambele.
Acum:
Despre colegul meu care s-a mutat: pentru noi a fost un șoc când am aflat. La noi la școală lua note mari, a avut medii peste 9.90, dar când s-a mutat la oraș a terminat cu 9, 20. Deci este o diferență destul de mare. Din ceea ce mi-a spus el, e de învățat foarte mult, profesorii vor pune notele pe care le meriți cu adevărat, și la evaluare a luat note mult mai mici decât am luat eu (bine...că nu a fost atent)
Dacă o să te muți, la început o să fie greu, e diferență de la cer la pământ; dacă ești o fire sociabilă o să te descurci în ați face prieteni, nu trebuie să fii falsă, pentru că nu le vor place asta când vor afla adevărul, trebuie să fii tu însăți, dar cu mai mult curaj.
La banchet: poți merge la ambele..doar nu or fi în aceeași zi happy
Baftă

| Ely3434 explică (pentru under89):

Mersi mult :* La noi exact la fel... Profu de mate dabia a iesit la pensie ( l-a prins si tata ) si era plictisit, daca ne uitam in manual nu stim nimic laughing Engleza si franceza nu am facut nici un sfert de manual, La tic si tehno avem una proasta de da in gropi laughing) E balbaita, impiedicata, la inceputul orei,, ce faceti copilasi frumosi si destepti " dupa,, prosti, handicapati " laughing Ia praful cu degetul mijlociu ( are un tic cu degetul ala) si ni-l arata noua si face,, ce e ma praful asta"? Noi suntem pe jos de ras... O data am avut o schema de facut, am copiat-o unii de la altii si era identica si au fost note si de 5 laughing) La relogie facem in ultima pauza si ne da drumul ( daca o facem si pe aia ) laughing) Stiu ca e diferenta, nu iei note pe ochi frumosi. Sunt sociabila, falsa nici atat laughing Nu suport sa ma dau altcineva, daca ii place cuiva de mine bine, daca nu pa laughing Sper sa fie in zile diferite :* Si la noi ba a pierdut profa maxi, ba pleaca toti profii si ne dau drumul. La sfarsitul semestrului si anului nu facem nimic, pentru ca ne incheie mediile.