| ιαѕмιηααα a întrebat:

Hei TPU,
o nelamurire.
de ce catelei mele pechineze ii pica parul' non-stop, primavara,vara, toamna si iarna? rolling on the floor
mentionez ca mananca granule pentru caini\pisici, dar mai mananca si mancare gatita uneori.
deci DE CE?
Funda pentru. cel mai explicit si bun raspuns!

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Parul animalelor,ca si la oameni se regenereaza.El cade mereu(daca are o boala,cade mai mult, are mancarimi), mai ales primavara si toamna, cateva zeci de fire, pe zi.Eu am o pisica neagra, persana turceasca si gasesc zilnic par peste tot,chiar daca o pieptan,Pechinezul si el are par mai lung,asa ca,din acest motiv il observi mai bine.
In evetualitatea ca ti se pare ca ar pica foarte mult par, poti merge la un medic veterinar, sa-l intrebi si atunci poate sa-si dea seama daca are nevoie de ceva suplimente. Daca ii dai, doar mancare pentru catei, aceasta are si vitamine si minerale.Sa nu ii dai mancare pentri pisici sau gatita pentru oameni(doar asa putin, ca de o "pofta caineasca", poti).
Mai poti cauta detalii pe Google.

| mimi a răspuns:

Parul animalelor cade mereu ca si cel al oamenilor. daca poti incearca sa optezi doar pentru un fel de mincare sau gatta acasa sau cumparata. fai un regim special si daca intro saptamana nu se rezolva trebuie sa mergi la veterinar pentru ca poate fi o boala. sper ca te-am ajutat