| IJustDeath a întrebat:

Hei TPU, vi sa întâmplat vreodată sa vorbiți cu oameni nu tocmai sociabili? Chiar și prin mesaje.
De ce sunt oameni atât de rai? :-(

Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Daca vrei ca cineva sa te bata pe umar si sa-ti spuna ca oamenii nu sunt rai, nu voi fi eu acela. Oamenii sunt rai, oportunisti, individualisti pentru ca asa e firea omeneasca, asa ne-a cladit natura pentru a-i supravietui. Cu timpul te vei obisnui cu aceasta idee si probabil, cand vei avea mai multe cunostinte despre oameni si modul nostru de a fi, vei avea o revelatie chiar si despre firea ta.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu inseamna ca esti rau daca nu esti sociabil, cateodata tacerea e de aur si asa lumea e ipocrita

| Drimmero a răspuns:

Nu o scoti la capat cu ei,, nu sunt rai, sunt ciudati ca sa zic asa, dar nu ii judec pentru ca nu sunt in tiparul oamenilor cotidieni/
Ii poti ajuta sa treaca peste introvertism, iar trecerea anilor ii va schimba mult, la adolescenta se intampla multe, reprezinta perioada cea mai nasoala pentru unii si mai frumoasa pentru altii.

| Darkmagic a răspuns:

Eu mai tot timpul vorbesc prin mesaje si pe unde mai pot pe Hei TPU, numai cu oameni foarte putin sociabili.
E din intamplare, o sa te obisnuiesti si tu cu socializarea oamenilor rai, aceste "fiare", care mananca cărnică.

Ai citit NOname? big grin

| IJustDeath explică (pentru Darkmagic):

Nu, nu am citit, ce este?

| BlackRose03 a răspuns:

Rai? M-ai jignit profund...
Sunt una dintre acele persoane, o introvertita.Iti voi spune cum am ajuns astfel.De mica am avut cateva probleme si am fost mereu data la o parte, asa ca am ajuns sa ma distantez. Daca apuci sa ma cunosti sunt sociabila, dar sunt rece cu persoanele pe care nu le cunosc.Nu sunt prea sociabila pe motiv ca sunt diferita fata de ceilalti.Cum? Nu vorbesc toata ziua despre baieti sau injur ca restul fetelor de varsta mea.Sunt mai matura.Nu stiu sa pornesc o conversatie sau sa intru in una,sunt timida si pe cei din jurul meu nu i-ar interesa o discutie cu mine.
Poate oamenii tacuti si distanti sunt mai buni ca cei normali.
Eu traiesc in lumea mea, urasc sa barfesc, sa injur, sa ma port urat cu ceilalti, sa injur impreuna cu un grup de oameni etc.Nu vad ceva gresit in asta sau vreo urma de rautate.Tu vezi?
Un om nu e rau daca nu e sociabil, poate a avut motivele lui sa stea departe de ceilalti sau asa e el.Nu cred ca e un defect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt rai, de obicei acestor oameni nu le prea place sa vorbeasca, sunt mai meditativi, mai retrasi, sunt in lumea lor. Sunt niste persoane mai distante, misterioase, iar daca nu le place o anumita persoana o vor arata direct. Asta se intampla si in cazul meu. Sunt multi factori care ii influenteaza, precum tonul vocii, subiectele plictisitoare, persoanele stresante si cicalitoare..., intervine si timiditatea, deci sunt multi factori.

| IJustDeath explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc, ai dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea, daca dau peste oameni care nu-s sociabili sau nu sunt pe aceiasi lungime de unda cu mine nu imi bat capul cu ei. De ce as pierde timp incercand sa am un dialog cu niste persoane de genul, cand pot investi timpul ala in discutii cu persoane care imi sunt simpatice si imi place sa discut cu ele? laughing E un stres pe care prefer sa-l evit, dar daca nu se poate incerc sa nu dau prea multa importanta.

Nu poti sa generalizezi si sa spui ca e vorba de rautate in cazul asta, unii oameni chiar nu se potrivesc si nu-si strarnesc interesul unul atluia. Ar putea sa dezbata si cele mai banale subiecte, dar si cele mai complexe, iar rezultatul ar fi acelasi. Nu poti sa agreezi pe toata lumea.

| IJustDeath explică (pentru anonim_4396):

Da, dar uneori îți dorești să vorbești cu aceea persoana, chiar dacă este mai puțin sociabilă :-(

| anonim_4396 a răspuns (pentru IJustDeath):

Dar stii sigur ca nu este sociabil ( e vorba despre un baiat, nu?hee hee ) sau doar cu tine e asa, iar cu alte persoane care ii sunt mai apropiate nu? Daca asta e problema, ar trebui sa-l faci sa se deschida fata de tine - sa incepi tu. Ii poti povesti intamplari amuzante de exemplu, chestii pe care le-ai patit. Daca ati avea o baza si v-ati cunoaste mai bine ca sa fie familiarizat cu tine, ati putea sa dezbateti si alte subiecte.

| IJustDeath explică (pentru anonim_4396):

Nu, eu vorbesc pe un joc, cu mai multe persoane.
Nu este vorba de un băiat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IJustDeath):

Atunci n-ar trebui sa te deranjeze asa mult, pana la urma lumea intra in joc ca sa se joace, iar cei care intra doar ca sa discute probabil ca o sa fie mai sociabili.

| IJustDeath explică (pentru anonim_4396):

Îți mulțumesc mult pentru toate răspunsurile :-)

| anonim_4396 a răspuns (pentru IJustDeath):

N-ai pentru ce ^^

Răspuns utilizator avertizat