| patty26 a întrebat:

Heii TPU!
Este a 2 a oara cand se strica cartela SIMstraight face. Nu stiu din ce cauza. Mi-au spus cativa prieteni ca daca mi s-a stricat cartela, pot merge la un shop orange si imi da o alta cartela gratis. E adevarat?
Aaa si inca ceva... voua vi s-a stricat vreodata cartela SIM?
Dau funda pentru cel mai bun raspuns:*!
Multumesc!

4 răspunsuri:
| antonG a răspuns:

În primul rând, dacă nu ești la abonament, nu știu dacă poți să primești o nouă cartelă cu același număr. Ar fi bine să se poată, dar te poți aștepta la orice.

Doi la mână, cum se manifestă cartela asta defectă? Nu găsește rețeaua sau nu o vede telefonul? În oricare dintre situații, e mai probabilă o defecțiune la telefon. Încearcă cartela și în alte telefoane. Nu am auzit de cartelă sim defectă prin utilizare normală. Dacă ai ținut-o în apă, ai băgat-o pe foc, ai pus-o lângă un magnet sau ai băgat-o în priză posibil să se fi defectat.

| dana11danu a răspuns (pentru antonG):

Buna big grin eu vreau ca cartela mea sa se strice, nu am abonament, vreau sa imi iau alta, si neaparat trebuie sa mi se strice a mea. Am bagat-o in apa dar e la fel, nu s-a stricat. cum fac sa se strice?

| antonG a răspuns (pentru dana11danu):

Ai mai multe variante:
1. O foarfeca bine plasata.
2. Un incendiu
3. O dauna totala (cartela cu tot cu telefon intr-un canal)
3. Daca vrei sa ii pastrezi aspectul, incearca sa o arzi conectand o baterie de 9V (de aia patrata) la diversi pini ai cartelei.

| patty26 explică:

Din pacate nu o recunoaste.Am pus cartela si in alt telefon si nu merge.Telefonul nu e de vina, deoarece am pus o alta cartela in telefon si a recunoscut-o.