| lola_2540 a întrebat:

Hello! am o mare problema.sunt foarte slaba.am doar 12 ani si vreo 36 de kg. a, si 1 metru 60 si ceva. ma iutam prin niste poza de la piscina si aratam ca un schelet ambulant in costum de baielaughingplus ca vara asta am incercat sa ma bronzez dar tot alba sunt. ce sa fac?(ma intereseaza mai mult cu ingrasatul, bronzul nu e asa important). as fi foarte happy daca mi'ati da niste programe, ce sa mananc si la ce ore. etc etc. mersi mult! dau si funda! app.(vreau sa ma ingras, dar nici chiar sa devin balena). eu mananc normal, rar mai mananc si la fast fooduri, dar nu se pune nimic pe mine. help!

Răspuns Câştigător
| madalina2727 a răspuns:

Buna! eu am 19 ani si tot cam atatea kg 40.si eu aveam problema asta acum ceva vreme ca voiam sa ma ingras, dar acum numai, pentru ca am invatat cate ceva pentru admiterea la medicina si acum stiu ca este o problema de metabolism.stiu ca ti-ar placea sa ai cateva kg in plus dar vezi, nu putem avea totul exact asa cum ne dorim.si crede-ma ca arati mult mai bine asa decat sa fii o obeza si dupa sa nu mai poti slabi.deci nu te mai stresa cu aceasta problema bucura-te ca esti sanatoasa(apropo un om mai grasut e mult mai vulnerabil la boli decat unul mai slabut). si o sa ai o viata intreaga in care sa te ingrasi si dupa o sa cazi in extrema cealalta.totusi daca vrei sa mai pui cateva kg o poti face consumand produse alimentare bogate in proteine.de ex carne, peste, oua fierte, migdale, alune, seminte, nuci.si evita pe cat posibil dulciurile, bauturile indulcite si cu multe e-uri cele cabogazoase pentru ca iti reduc pofta de mancare.mancarea de la fast-food trebuie sa lipseasca din alimentatia ta chiar daca te ingrasa dar te ingrasa nesanatos. tu trebuie sa mananci mancare gatita care sa aiba vitaminele, sarurile si proteinele necesare corpului tau si cat mai difersificat.nu-ti mai face probleme.la varsta asta trebuie sa ne distram, sa traim viata intens ca niciodata nu o sa ne mai intalnim cu viata de acum. o sa vezi ca pe viitor problemele si grijile o sa-ti aduca multe kg.

4 răspunsuri:
| laura_8904 a răspuns:

Stii multe fete vor sa dea jos iar tu vrei contrariul
cel mai probabil ai un sistem imunitar care arde tot si de aceea nu pui nimic pe tine cel mai bine e sa mergi la un doctor nutritionist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sari peste micul dejun.La acesta mananca 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt+o cana cu ceai/lapte.Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 1-2 ardei umpluti(mici sau medii), spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc. Spor la ingrasathee hee.

| Carnatel a răspuns:

Daca vrei sa te ingrasi mananca mult si des

| carol a răspuns:

Vrei sa ingrasi? Doamne! Maninca foarte des mincaruri nesnatose si foarte multe dulciuri!