| PunkyA a întrebat:

Hello TPU! Mai avem aproximativ o saptamana pana incepe scoala si as vrea sa va pun cateva intrebaribig grin...
1. Ce va luati pentru scoala: geanta sau ghiozdan?( si daca ati putea sa precizati si ce fel de geanta...)
2. Folositi agende la scoala? Daca da, cum o organizati?
3. Trebuie sa purtati uniforme la scoala? Daca da, cum arata? Si daca nu, cu ve va place sa va imbracati la scoala?
4. Cum va place sa va prindeti parul la scoala?( precizati daca e drept sau cret)
5. Cum invatati pentru teste/teze/examene/olimpiade/ascultari/proiecte?( mi-ar placea sa vad multe raspunsuri elaboratebig grin)
6. Cate carti ati citit in vacanta de vara?(si ce carti?)
7. Cum va pregatiti pentru testele initiale?
8. Ce aveti in geanta de scoala?
9. De cati bani de buzunar aveti nevoie pentru o spatamana de scoala?
10. Cum va imbracati in prima zi de scoala?

Abia astept sa va citesc raspunsurile si da

Răspuns Câştigător
| Kasia a răspuns:

1.geanta din aceea cu maner mic+curea mai lunga.in orice caz fasion.
2.Da folosesc.Notez chestii mai importante cu pixuri colorate.
3.Nu.Port jeansi skinny,fuste,rochii maxi, fuste maxi, jeansi evazati, camasi, bluzite voalate, sacouri multeee si geaci de denim si de piele
4.in coc in crestetul capului voluminos s-au lasat liber.rare ori coada de cal pentru ca e banala.am parul destul de drept, un pic intors la varfuri
5.pai invat ca sa ajung la medicina.invat doar la materiile necesare: bac si facultate.de obicei invat fiecare lectie ca sa nu se stranga prea multa materie neinvatata.invat scriind-eventual cu pixuri colorate.
6.Cum sa scap de Mathew,Clubul dependentelor de pantofi, Pe urmele lui Harry Winston, Romanul Tabu, Crima din Mesopotamia, Martorul mut, Pentru totdeauna-7 carti.De placere-nu sunt in programa scolaralaughing
7.recapitulez putin
8.caiete,stilou,pix,pixuri colorate,marker,creion,guma de mestecat,carbune pentru desen,gel antibacterian,servetele umede/uscate,portofel,casti,telefon,carnetele, crema de maini, balsam de buze, gloss, perie de par mica, burete de par
10. fusta maxi+camasa+balerini+geanta cu bretea lunga+ochelari de soare. daca e frig pun sacou peste

10 răspunsuri:
| shhhs a răspuns:

1.Ghiozdan
2.Nu folosesc
3.Nu trebuie sa port uniforma la scoala. In majoritatea cazurilor port ceva in care ma simt comfortabil, blugi cu tricou sau bluza de exemplu.
4.Sunt baiat, nu imi prind parul happy
5.Eu iti recomand sa subliniezi ideile principale din text cu o culoare care iti place, dupa care sa citesti ce ai de invatat de 2-3 ori
6.Am citit o carte super care se numeste Heidi
7.Ca la punctul 5
8.Cartile, caietele, penarul, banii(pentru pauza)
9. Minim 1-2 lei pe zi
10.In costum
Apropo, scoala nu va incepe intr-o saptamana ci in vreo doua si ceva, mai exact pe 17 si nu pe 10. S-a amanat. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niste foi, nu, nu, e ondulat: il impletesc, prind in coada sau las desfacut, simplu: imi place ce invat(si in 5min retin 1pag a4)sau nu imi place(si nici nu ma chinui sa invat), niciuna,-, pantaloni scurti negri, maieu cu o ciresica, si shoes. big grin
Ce simpla e viatalaughing

| DumiY a răspuns:

1. Geanta.
2. Da folosesc agenta. Scriu direct. Ce e mai important scriu cu pixuri coloratewinking
3.Bluza alb(sau tricou) si o vesta verde cu negru.
4.E cret. Uneori in coada de cal alteori desprins.
5.Pai citesc de mai multe ori o bucata din lectie si o repet pana o stiu apoi din nou o alta bucata. Sau uneri o citesc toata de mai multe ori si scriu pe o foaie.
6. 2 carti. Popa Tanda si Moara cu noroc.
7.Invatand
8. Incepand de la radiera pana la carti caiete si mape.
9.Hmm...nu prea multi maxim 8-9 lei.
10. Nu prea m-am gandit. Cred ca in uniforma sau intr-o pereceh de jeansi un tricou sau o camasa si o pereche de balerini sau tenesi.

| DieBitch a răspuns:

1.păi ghiozdan...( unu simplu negru/gri de la adidas) sau o eventuală geantă dar nu d-alea urăte roz sau lucioase) nu m-am hotărât!
2.nu folosesc, nu am nevoie
3. un sacou cu emblema cu școala ( și restul după cum te duce mintea, e original așa)
4. nu prea îl prind dar când o fac intr-o coadă nu prea sofisticat nu-mi place!
5. păi de obicei o lecție să zic o citesc de vreo 10 ori și apoi pe un caiet scriu tot ce am reținut, după repet iar. și încă un mod pe balcon la mine (nu-i acoperit) cu muzică lentă la aer curat. genial!
6. Codul bunelor maniere (în vacanța asta)
7. la fel ca la 5
8. Caiete/cărți deși anul ăsta nu mai primesc, carnetu', mâncare =p~ și ce știu eu... ce mai punlaughing ( fară machiaje și alte porcării)
9. păi dacă e cald chiar intr-o rochie. dacă nu niște blugi o bluză puțin mai elegantă dar nu prea exagerat și ceva balerini. baftă să auzim numai de bine!

| stefanfanu a răspuns:

Scoala incepe pe 17 SEPTEMBRIE

| PunkyA explică (pentru stefanfanu):

Intrebarea a fost pusa cu o zi(sau doua) inainte de anunt. So... FAIL!

| CrazyStuff a răspuns:

1.Geanta pe un umar
2.Nu
3.Da trebuie: o cravata si bluza sau tricou de coloare alba (Da cine draq o poarta?laughing)
4.E drept..De obicei nu il prind
5.Recapituland lectiile din urma
6.Niciunalaughing
7.Nu ma pregatesclaughing
8. Pixuri, carti, caiete.
9. Aprox. 20 lei
10.Inca nu stiu.

| mihaela5 a răspuns:

1.ghiozdan 2.nu 3. da intra pe scoala gimnaziala nr.37 constanta si te duci unde scrie uniforme 4.doua codite drepte 5.invatand mult 6. una lecturile mele suplimentare pentru clasa 1+brosura 7.invatand 8.carti,penar 9.nici un ban 10.in uniforma.

| Stanciu_Andreea_1975 a răspuns:

1. Ghiozdan. E mai ușor și mai comod decât geanta. asta mi se pare. Mi-am luat ghiozdanul de la Decathlon și este un gri-albastru cu puțin roz și puțin alb. Este foarte bun, încăpător, îți recomand.
2. Nu folosesc agendă, nu îmi trebuie. Pentru a nota diferite chestii importante-neimportante folosesc un caiețel de la Lidl.
3. Într-un fel da... Dar nu avem veste chestii trestii. Trebuie să ne luăm niște blugi de culoare albastru/negru și tricou/bluză alb/ă.
4.În principal în coadă de cal.(Îl am creț)
5.Citesc lecția/lecțiile respectivă/respective pe fragmente, și așa o învăț.
6. Multe cărți de la editura Arthur. Dacă le-aș înșira pe toate aici.
7. Învățând/Tocind/Citind
8. Cărțile și caietele din ziua respectivă., un penar(radieră, două creioane, un pix negru și un pix albastru), un alt penar(culori, ascuțitoare, două carioci și șase pensule), un dezinfectant, portofelul, o poză cu niște Sfinți idk, un/mai multe dosar/dosare și cam atât.
9.Păi în fiecare zi sau câte doi lei, exceptând faptul că uneori îmi iau ceva de ronțăit de la magazin... Cam 14 lei pe săptămână.
10.Păi în prima zi de școală... Umm. Îmi iau niște pantofi negri/balerini, fustă neagră/albastrăn, cămașă/tricou/bluză și dacă e frig, și o vestă pe mine.

| AndreeaDeea7070 a răspuns:

1 Geanta ( una mare in care sa incapa toate cartile si culoare in functie de caracter )

2 nee, n'am nevoie ( momentan )

3 Nu port. Imi place sa ma imbrac mai sport, ca sa ma misc libeerbatting eyelashes

4 e drept si il tin mai mult desprins, iar in cel mai rau caz port o bentita

5 ma asez in cap, cu fundu' in sus si incep sa mediteez :-> sau pur si simplu citesc de mai multe ori pana imi intra in cap.

6 2 carti ( Tom Sawyer, Huckleberry Finn)

7 citesc 1 data fiecare lectie si ma chinui sa-mi aduc aminte ce-am citit cand dau testul

8 cartile pentru orarul din acea zi + caietele si penarul cu tot ce-i in el happy

9 10 lei in total, nu cheltui mult

10 ma gandeam la niste jeansi mai inchisi la culoare si camasa ( eventual o ie cool ) + cravata.

Byee wave