| Yohei a întrebat:

Hey! Am sa impartasesc asta cu voi, persoane pe care nu le cunosc, pentru ca imi e frica ca o sa fiu judecat prost daca voi impartasi aceste lucruri cu persoanele cu care mai tin legatura, mai bine sa fiu judecat de niste persoane pe care nu le cunosc.
Deci, nu stiu daca o sa ma intelegeti, dar sper ca exprimarea mea va fi una ok.
Stiti acel 'feeling' cand stiti cu adevarat ca urmeaza sa se intample ceva bun? Spre ex. aveti o problema de sanatate, iar voi stiti exact ca o sa scapati de ea cu saptamani sau luni in urma, pentru ca simtiti asta si chiar asa se intampla.
Eu am fost in spital cu probleme foarte mari la ochiul drept, dar am simtit mereu ca nu se va intampla nimic bun, chiar daca majoritatea imi spuneau ca o sa fie bine. Si asa a fost, mi-am pierdut vederea cu el. Dar a fost de demult, sunt ok cu asta acum.
Unde vreau sa ajung este, simt ca intr-un anumit timp eu nu voi mai trai, nu din cauza problemelor de sanatate, nu ma vad nicaieri in urmatorii ani, nu am atractii catre nimic care sa ma faca sa vreau sa traiesc pentru asta, pur si simplu daca ma gandesc la viitorul meu, nu vad absolut nimic decat ca nu voi mai trai.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acesta este negativism si depresie severa si ti-as recomanda sa mergi la un psihiatru, pentru a primi ajutor acum, cand inca se mai poate imbunatatii ceva si schimba viata ta intr-una buna, frumoasa si fericita.

Desi spui ca esti ok acum, dupa pierderea vederii al 1 ochi, este foarte clar ca nu esti bine si daca nu intelegi AZI ca se poate sa existe viata foarte frumoasa si buna pentru tine, chiar daca mai ai 1 singur ochi, atunci esti pierdut.

Viata si fericirea ti-o faci SINGUR!
Sunt oameni care au supravietuit unui cancer mortal, ori care traiesc cu cancere, ori boli autoimune grave si totusi isi fac viata frumoasa si gandesc pozitiv, de aceea nu vad la tine nici un motiv sa fii atat de negativist.

Lipsa unui ochi nu este considerat boala, ci un inconveninet, fiindca exista celalat ochi, cu care vezi si te poti misca la fel de usor ca toti ceilalti.

Hai cu sanatate si cu pozitivitate!

| Yohei explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos!

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu este ok să gândești așa. Adoptă o atitudine pozitivă, cere ajutor specializat și recăpătă-ți încrederea în tine. Uită-te la oamenii apți și fără probleme care preferă totuși să-și irosească viața, fără a face nimic productiv. Faptul că ai reușit să treci cumva peste problema cu ochiul este un pas promițător. Ai grijă ce faci mai departe și nu ezita să trăiești orice clipă, să încerci tot timpul ceva nou și să te gândești la viitor pentru că da, vei avea unul.

| Yohei explică (pentru literallythesamebruh):

Multumesc frumos! Apreciez!