| RainmakerX a întrebat:

Hey!

Am vazut ieri o situatie care mi se pare oarecum revoltatoare asa ca vreau sa vad ce parere aveti...

Okay, deci toata lumea stie ce s-a intamplat la colectiv, nu e nevoie sa povestesc.

Faza e ca au venit la scoala *clasele 1-12* unii cu "o strangere de fonduri pentru familiile celor de la colectiv"
Au venit din clasa in clasa *asta cu acordul conducerii bineinteles* si au inceput sa tina un discurs lung cu "fiecare leu conteaza" si chestii despre solidaritate.

In fine. Faza e ca au mers peste tot prin scoala. Mi se pare absurd sa ceri bani de la copilasii din clasa a 3-a. Aia sunt prosti/emotivi/creduli,isi dau si banii de "pachetel".

De ce nu se duc la firmele de succes si prefera sa se plimbe prin scoli? Noi nici macar nu suntem salariati + de unde stim noi ca acei bani ajung la familiile respective? Nu ca ar fi multi...

De ce nu se duc la parintii nostri? Avem noi banii nostri ca sa donam? Nu, o facem cu banii parintilor *daca o facem*
Asa ca de ce e nevoie sa vii la elevi? Simplu, noi suntem mai slabi iar unii au inteles dupa acel discurs ca ar fi o obligatie sa aduca niste "banuti". Cine stie ce aberatii mai spun si aia pe acasa?

Cei care sunteti la scoala... au venit si pe la voi?
Ce parere aveti?

10 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Nu mi se pare normal! Asemenea acte trebui facute benevol!
Vorbiti totusi cu dirgintele vostru pote fi vorba de niste sarlatani care profita de aceasta situatie!

| RainmakerX explică (pentru Fatamuntilor):

Diriginta stie deja... a spus ca daca nu vrem sa donam atunci nu o facem si gata...

| AliGab a răspuns:

Vor fi multe speculatii pe acesta subiect de acum incolo. mie mi se pare revoltator cum a permis conducerea scolii asa ceva...doar daca nu or fi fost mana in mana cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

o tâmpenie, nu a venit nimeni. însă astăzi au venit la noi niște medici și ne-au arătat niște lecții de prim ajutor, asta și ca urmare a ceea ce s-a întâmplat la acel club. și în legătură cu strângerea banilor din școli am aceeași părere proastă. în plus, majoritatea prezintă cazuri false. veniseră unii la noi cu un caz și după ce au ieșit pe ușă cică: cum îi împărțim? înainte dădeam mereu, chiar îmi era milă, dar după ce am înțeles cum stă treaba, nu am mai dat nimic. dacă vreau să fac un bine, îl fac și altfel.

| RainmakerX explică (pentru anonim_4396):

Norocosilor happy Si eu as vrea sa invat lectii de prim ajutor. Inafara de manevra Heimlich nu stiu sa fac nimic. Daca vad pe cineva ars, taiat atunci habar n-am ce trebuie sa fac.

Idem. Si eu le dadeam prin clasa a 3-a. Asta pana cand am vazut un "batranel cersetor" cu un iphone si care isi numara profitul. De atunci nu am mai dat bani oamenilor de genul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

de ce norocoși? a ținut 2 ore și când începea să zică de sânge, nu știam ce să mai fac să nu leșin laughing

| RainmakerX explică (pentru anonim_4396):

^w^ Nici tu nu suporti sangele? Nici eu nu il suport dar lucrurile de genul pot sa salveze viata cuiva...candva ツ
Macar voi ati invatat ceva din toata treaba asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

deloc. da, chiar am învățat ceva din asta. oricum, dacă se întâmplă ceva grav, e aiurea că nu știi cum o să reacționezi în momentul respectiv.

| RainmakerX explică (pentru anonim_4396):

Stiu sad

| nlko a răspuns:

Nu, n-au venit...dar noua ne-a propus diriginta sa donam alocatia pe o luna unei femei, care parca are 2 copii in spital.
Pana la urma, cred ca poate profita o gramada de lume de asta, adica pana la urma de unde stim noi ca banii se duc unde trebuie?! Si nu stiu cat de normal e sa mergi la cei din 1-4.
Cine vrea sa doneze doneaza oricum.Nu cred ca trebuie implicate scolile. Plus ca acest caz e chiar cunoscut... exista atat de multe alte tragedii de care nu stie nimeni.