| Loveyourself a întrebat:

Hey,as vrea sa ma fac medic, si la un liceu (la care mama ma sfatuieste sa nu merg) exista profilul bio-chimie.La celalalt unde vreau sa ma duc, este profilul Protectia mediului, unde se face tot biologie si chimie din cate am inteles...pot sa ma fac medic si daca merg la protectia mediului?

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Protectia mediului o sa fie o meserie importanta in viitor, in unele tari exista comisari de mediu, daca nu intri la medicina o sa ai si o calificare/varianta de facultate in plus fata de medicina, chimie sau biologie. cine stie, poate pina termini liceul te razgandesti si nu mai vrei sa te faci medic si te faci comisar de mediu happy oricum, asa cum ti s-a mai raspuns, nu prea conteaza ce liceu faci, sa fie insa pe profil real ca de la un profil uman e prea mult de recuperat singur pentru admiterea de la medicina. mult succes!

| 7Mary7 a răspuns:

Te poti face medic chiar daca termini liceul la un profil ce nu are legatura cu medicina. Poti invata si singur anatomie si chimie, sau poti face meditatii.

| unknownn a răspuns (pentru 7Mary7):

Altceva e sa inveti in liceu, si altceva e sa repeti liceul dupa aia luand meditatii.

| Bambicuochiiverzi a răspuns:

Pai eu la profilul meu fac si bio-chimie si biologie si pot sa merg ca medic si e fain la profilul eu.