| Schizz a întrebat:

Catelul meu nu a mancat deloc azi, a vomitat si a avut probleme cu burtica. Ce as putea sa fac? Un sfat?

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Cat are? Daca are pana in 4-5 luni si nu e vaccinat sau a fost scos afara pana sa termine cu vaccinarea risti sa se fi imbolnavit grav. Mergi urgent la vet si cere sa i se faca testul de parvoviroza, e in jur de 50lei.
Simptomele bolii:
-fara pofta de mancare
-bea multa apa
-vomita
-face diaree
-se deshidrateaza
in ultima faza vomita si face cu sange. Citeste pe net despre aceasta boala, este fatala si daca nu este depistata din timp cainele nu are nici o sansa.

Daca e mai mare, poate a facut indigestie. E bine totusi sa mergi la vet, doar el iti poate spune sigur ce are.

| Schizz explică (pentru RedNose):

Are 9 luni. Se poate totusi sa fie de la oasele de pui? Am fost cu ea la veterinar si i-a dat Royal Canin Gastro Intestinal. Sper sa aiba efect. Mersi totusi de raspuns

| RedNose a răspuns:

Nu-i mai da oase de pui! Daca vrei cumpara oase de vita, daca esti sigur/a de sursa poti doar sa le speli putin cu apa rece si ii dai, daca nu esti sigur/a fierbe 3-4 minute,nu mai mult ca se aschiaza si perforeaza stomacul, asta fac si oasele de pui, de aia sunt periculoase. Oasele de vita(femur, coaste etc) le lasi pana roade zgarciu si carnea aia, apoi il arunci. Eu am dat pe doua oase destul de marisoare 1. 4lei, deci sunt ieftine, le gasesti la macelarie.

| Schizz explică (pentru RedNose):

Multumesc pentru tothappy