| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare ceva mai "baka" (stupida).
De ce ni se spune noua europenilor, dar si americanilor si multor alti oameni ca suntem "rasa alba", iar asiaticii sunt "rasa galbena", daca asiaticii au pielea mult mai alba decat a noastra?
Nu ar fi trebuit ei sa fie "rasa alba", iar noi "rasa galbena"?
Si mai am o intrebare la fel, sau poate chiar mai stupida.
De ce toti asiaticii au forma ochilor diferita de ceilalti oameni de pe planeta?

As dori sa imi raspundeti doar daca stiti raspunsul, nu sa imi raspundeti total pe langa subiect.
Multumesc anticipat!

13 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Asta e gena lor,, nimeni nu stie ce si cum.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Poate, dar de ce li se spune "rasa galbena", daca ei au pielea mult mai alba decat a noastra?

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Rasa galbena sunt mongolii si albanezii!

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Si asiaticii (chinezii, japonezii, coreenii, tailandezii, vietnamezii, etc.) ce mai sunt? Din cate stiu eu, si mongolii sunt tot asiatici. Mongolia tot in Asia se situeaza.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Habar nu am...

| T0T a răspuns:

Și asiaticii sunt diferiți, de exemplu prin Indonezia sau Vietnam ăia au pielea destul de închisă, mai albi sunt coreenii și japonezii iar chinezii undeva la mijloc. Europenii sunt mai albi de obicei decât asiaticii. În rest sunt lucruri care s-au format probabil conform mediului, nu știu detalii.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Li se zice rasa galbena pentru ca asa pare culoarea lor de bronz. Cauta, de exemplu, modele asiatice sa vezi ca ti se pare ca unele au culoarea galbena, pală.
O teorie ar fi că așa s-au adaptat ei pentru ca să nu le intre praful în ochi. știu despre ce vorbesc. pe bune

| ℛąin a răspuns:

La aia cu asiaticii era o glumă ce zicea că dumnezeu a creat toți oamenii diferiți, iar când a ajuns la asiatici s-a plictisit laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru ℛąin):

Cred ca asiaticii se aseamana intre ei din cauza ochilor.
In acest videoclip, nu se aseamana aceste fete una cu alta :

https://www.youtube.com/watch?v=0_RN3a_GJuE

Apropo, ce parere ai de videoclip, si de melodie?
Acum 10 minute am aflat si eu de aceasta trupa, si imi place mult.

| ℛąin a răspuns (pentru Mayhem666):

E ok piesa, chiar dacă nu pricep nimic laughing Fetele par diferite din cauza părului, oricum sunt drăguțe. M-am uitat o dată la un film cu asiatici, abia de puteam să deosebesc personajele.

| ℛąin a răspuns (pentru T0T):

Şi eu vreau să mă apuc de un anime. Îmi plac piesele, deşi doar ei ştiu ce zic acolo. Şi asiaticele imi plac, au trăsături drăguțe laughing

| T0T a răspuns (pentru ℛąin):

Depinde ce stil ți-ar plăcea să vezi, poate o să îți recomand ceva.
La multe melodii sunt și variante în engleză dar cred că singura mai bună e cea pe care am specificat-o.