| ShizAnime a întrebat:

Nu m.am spovedit niciodata. Si nu intentionez sa o fac. La o ora de religie profa a spus ca daca nu ne spovedim mergem cu toate pacatele la judecata. Dar ce, daca ma spovedesc inainte sa mor, mor fara pacate?. Fundita.

26 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Spune-i profei tale că poate lui Gizăz îi pasă dacă regreţi sincer, nu dacă faci un ritual inutil.

| ShizAnime explică (pentru Gizăz):

O sa.i spun. :]] Daca nu ma crede, vii tu si ii spui :]]

| danay72 a răspuns:

Nu te ingrijora, Biblia nu spune despre asa ceva.

| T0T a răspuns:

Sincer imi place caracterul din poza ta de profil, Juuzou. Nu crede pe toti indoctrinatii, mai bine iti crezi creierasul...

| ShizAnime explică (pentru T0T):

Si mie imi place poza ta. :]]]

| milan9 a răspuns:

O constiinta speculativa cere-si face astfel de calcule nefiind sincera cu adevarat nu cred ca va primi iertarea cu adevarat... sad

| milan9 a răspuns:

Talharul de pe cruce nu si-a facut calcule estimative, nu a speculat iertarea, dar a primit-o. In ultimele 10 minute.
O primi si tu. Dar in nici un caz asteptand-o si amanand-o de acum pana atunci...
Aceasta speculare vicleana transforma sufletul, il demonizeaza. sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

De fapt, Fiul lui Dumnezeu a legat adevărata pocăinţă (prin spovedanie) de Biserica Sa - Una Singură.

În afara Bisericii nu există decât regretarea păcatului, fără o lucrare a harului. sad Ori Hristos nu vorbit degeaba atunci când a legat iertarea de o lucrare a harului...

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos a transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)

| ShizAnime explică (pentru milan9):

Imi pare rau ca te dezamagesc, dar nu cred in biserica sau lucrarea harului si a "dezlega pacatele" imi suna a vrajitorie.

| milan9 a răspuns (pentru ShizAnime):

E o diferenta foarte mare... happy vrajitoria este exact opusul lucrarii lui Dumnezeu. Esenta incriminata a vrajitoriei este colaborarea cu Raul. Fiul lui Dumnezeu nu a lasat varianta colaborarii cu raul...

Referitor la posibilitatea iertarii (de care si tu si eu avem nevoie) El a spus:
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)

| Doub a răspuns:

Trebuie sa-ti marturisesti pacatele inaintea lui Dumnezeu, nu a unui preot.

| drutzix a răspuns (pentru Doub):

Daca Dumnezeu e atotstiutor de ce ar mai trebui sa iti marturisesti pacatele?

| ShizAnime explică (pentru drutzix):

Din cate stiu, pentru ca trebuie sa regreti faptele facute si sa ai puterea si curajul sa marturisesti. Dar nu stiu ce sa zic, parca de regretarea pacatelor ne ocupam la judecata..nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

"Daca Dumnezeu e atotstiutor de ce ar mai trebui sa iti marturisesti pacatele?" eh, ce stii tu. e ca la iubit / a, stii ca te iubeste, dar iti place sa o auzi zicand laughing

| ShizAnime explică (pentru anonim_4396):

laughing bine punctat

| Dorugar a răspuns:

Nota 10 cu felicitari!
Notiunea de spovada nu este in Biblie si nici Dumnezeu nu cere nimanui sa se spovedeasca. Spovada este o inventia a imparatilor romani care dorind sa controleze cetatenii imperiului au inventat spovada ca si forma a autodenuntului! Asa ca nu este bine sa te spovedesti pentru ca greselile tale vor fi arhivate in dosarul tau personal cu scopul ca aceste informatii sa poata fi folosite impotriva ta atunci cand va fi cazul.
Cat despre pacate, spune-i profesoarei de religie ca ele iti vor fi iertate oricum pentru ca Isus si-a dat viata ca toate pacatele crestinilor SA FIE IERTATE. Si conform pastorilor pocaiti, chiar si unui criminal ca Hitler i-au fost iertate pacatele daca s-a cait pentru ele(adica daca le-a regretat)

| ShizAnime explică (pentru Dorugar):

Imi place cum gandesti. xD

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Profa nu stie pe ce vreme traieste. Intreaba de ea, unde este scris in Biblie acest lucru? Intreaba ce scop are Dumnezeu cu omul si cu pamantul?

| NGheorghe a răspuns:

Nu cumva profa ta de religie este prietena buna cu preotul? si te sperie ca sa te autodenunti (tu si restul), astfel ea, o salbatica, obtine informatiile cele necesare ca sa te poata constrange, manipula, santaja si altele. Ideea este sa te tina intr-o stare de spaima si stress continuu ca tu sa nu ai curajul sa comentezi la erorile si minciunile pe care ea le zice. Ba chiar iti poate distruge viata, vorbind pe ascuns despre tine si exagerand enorm greselile pe care le faci tu astfel incat lumea sa nu ii observe pe altii care sunt total lipsiti de bun simt sau care fac adevarate excrocherii.
Poti sa mori fara de pacate si fara sa te spovedesti, ideea este sa nu abuzezi de semenii tai, sau sa nu te lasi mintit(manipulat) de ei.
Oricum daca vrei mai multe detalii atunci citeste biblia (care pe langa adevaruri mai contine si erori cat si minciuni usor de descoperit deoarece doar mintind se obtine venituri nedrepte (ilegale) si onoruri nemeritate.

| ShizAnime explică (pentru NGheorghe):

Nu am un stres continu din aceasta cauza. Cat despre tot ce ai spus, desi mi se pare putin exagerat e posibil. Dar nu cred ca este in cazul meu. Sunt prea greu de manipulat. Poate sa faca ce vrea, si ea v.a plati pentru actiunile ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti pare sincer rau de ce ai facut si nu mai repeti fapta, pacatul spovedit este iertat.
Si Satana stie lucrul acesta si incearca tot ce ii sta in putere ca sa eviti sa te spovedesti.
Spovedania este in primul rand un act de umilinta, care este opusul fuduliei.
Nici eu nu m-am spovedit de cativa ani tot din cauza asta.
Gasesc intotdeauna motive ca sa nu o fac.
Ultima oara nu-mi placea vocea preotului.

| ShizAnime explică (pentru anonim_4396):

Eu nu vreau sa ma spovedesc pe un motiv clar: un preot e egal cu mine si nu consider ca are vre.un rost sa ma spovedesc egalului meu, ci superiorului, adica, Dumnezeu.

| Buresbista123 a răspuns:

Spune i ca este prea in varsta ca sa mai creada in prieteni imaginari si ca unul dintre cele mai mari pacate pe care o fiinta umana il poate comite este sa dea dovada de prostie, ignoranta si aroganta, asa cum o face ea

| AdiTorrent7 a răspuns:

Aberatiile lui dorugar poti sa nu le iei in considerare din moment ce nu este crestin.

| ShizAnime explică (pentru AdiTorrent7):

Nici eu nu ma consider crestina. E liber sa isi exprime opinia.

| Woosprit a răspuns:

Pai cam asa e... foarte multi oameni se spovedesc cand sunt pe moarte, e un lucru bun, mori impacat macar.