| HappyPebbles a întrebat:

Hey TPUhappy!

As dori sa stiu cateva impresii legate de profilul filologie-engleza(pentru cei care au studiat/studiaza).As vrea sa va mai pun si urmatoarele intrebari:
La ce materii se da teza?
Care este materia/programa pentru. limba engleza?
Latina este la fel de grea,precum spun toti?
Daca in generala nu am facut franceza, iar liceul nu are alta limba straina, voi invata franceza?

Multumeschappy!

1 răspuns:
| AikkoxD a răspuns:

Eu sunt la mate-info, dar îţi pot răspunde la întrebări. Ai trecut clasa a 9-a, nu?
Tezele se dau la: română, franceză/engleză, istorie/geografie, latină.
Orarul ar fi cam aşa: 4 ore de română, 2 de mate, 2 de latină, 1 fizică, 1 chimie, 1 sport, 1 biologie, 3-4 engleză (dacă e intensiv), 2 franceză, 1 logică, 2 istorie, 2 geografie, 1 muzică, 1 desen, 1 religie, 1-2 tic. Fără info.
Depinde de liceu. Eu ştiam aşa: dacă majoritatea elevilor din clasă au făcut franceză în generală, atunci o să faci şi la liceu. Dacă nu are altă limbă străină, spre exemplu, germană, atunci o să înveţi franceză. Şi îţi recomand să te apuci de acum de învăţat.
Cât despre latină, mi se pare o materie aiurea. N-are niciun rost. E o limbă moartă şi nu foloseşte nimănui. Sper să ai noroc de un profesor bun, că am auzit că este foarte ciudată şi grea.