| anonim_4396 a întrebat:

Care limba credeti ca este cea mai frumoasa, sau daca sunt mai multe, care sunt? (nu limba de ceas sau aia din gura unei fiinte).
Aici nu vorbesc de preferinte proprii, ci ma refer care limba credeti ca este frumoasa, chiar daca nu o stiti.
Mie mi se par frumoase astea : romana, spaniola, portugheza, italiana, franceza, engleza (mai ales cu accent britanic sau australian), japoneza, rusa si poloneza. Chiar daca din cele mentionate, doar 3 le stiu mai bine (fara cea natala) si alte 2 doar foarte putin, iar pe restul nu le stiu deloc, astea sunt cele care mi se par mie mai frumoase.
Deci, voi care credeti ca sunt cele mai frumoase limbi de pe planeta?

37 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am auzit din gura unor straini ca limba romana este cea mai frumoasa, este melodioasa prin sonoritatile ei. Pe langa aceasta imi plac rusa, greaca, olandeza, finlandeza, engleza, italiana si spaniola.
Pe langa limba materna, stapanesc foarte bine limba greaca, engleza si germana. Germana nu am pus-o printre preferintele pentru ca nu mi se pare ceva wow, am invatat-o din obligatie, nu ca mi-ar fi placut sa o invat. Mi-ar place sa invat limba rusa.

| RAY a răspuns:

In general ne plac limbile muzicale de fapt cica daca canti intr-o limba reti mai repede cuvintele, engleza e o limba vocala, muzicala si limba romana, italiana, spaniola, franceza, norvergiana si inca multe nu le stiu pe toate dar ne place muzica ne place o limba care e frumoasa cu cuvinte frumoase care rimeaza usor care exprima sentimentele foarte emotional

| Violleta2022 a răspuns:

Franceza si engleza americana

| Drimmero a răspuns:

Cele latine sunt unice!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Fiecare limba e unica, nu doar cele latine.

| faramatania a răspuns:

American English.Nothing more than that ☺️️.

| Sn4k3 a răspuns:

Engleza, spaniola, franceza, portugheza si italiana.

| justanotheruser99 a răspuns:

Spaniola, dalmata (pacat ca nu se mai vorbeste), franceza si ar mai fi catalana.

| syd2 a răspuns:

Cel mai mult imi plac Franceza si Rusa ( le pot vorbi pe ambele, asa mi s-a aranjat viata ). Sunt cele mai placute la auz si suna frumos in comparatie cu Engleza care mi se pare o limba uscata fara farmec.

Răspuns utilizator avertizat
| syd a răspuns:

„A vorbi despre limba în care gîndești, a gîndi – gîndire nu se poate face decît numai într-o limbă – în cazul nostru a vorbi despre limba română este ca o duminică. Frumusețea lucrurilor concrete nu poate fi decît exprimată în limba română. … Ce patrie minunată este această limbă! Ce nuanță aparte, îmi dau seama că ea o are! Această observație, această relevație am avut-o abia atunci cînd am învățat o altă limbă."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Limba italiana. Chiar daca imi place si engleza parca tot italiana este pe locul 1.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tocmai ce am spus sa nu tina de preferintele personale.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Tocmai am exclus preferata pe baza idei tale. Mie imi place cel mai mult engleza dar italiana mi se pare cea mai frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-ai cum sa nu vorbesti de preferinte proprii cand e vorba de placut ceva.
Cand spui 'mie mi se par...' tocmai de preferinte proprii e vorba.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg ce spui, dar atunci cand intrebi : "care credeti ca", multi vor raspunde : "mie imi place", si nu vor spune : "mie mi se pare ca", aici exista o mica diferenta, intre a ti se parea ca ceva e frumos, si a-ti place ceva. E aproape acelasi lucru, dar in acelasi timp e ceva cu totul diferit, daca intelegi la ce ma refer. Spre exemplu, eu cred ca franceza e o limba frumoasa, dar mie personal nu imi place. Si daca te vei uita la intrebare vei vedea ca am pus-o acolo, pentru ca mi se pare o limba frumoasa, chiar daca mie personal nu prea imi place.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cormorane,,mai traiesti? Ma bucur ca mai utilizezi site-ul

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Mai traiesc si o sa continui sa traiesc pana mor.
E normal sa mai utilizez site-ul pentru ca mie mi se pare frumos, chiar daca nu-mi place.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Dar gandeste ca cuvintele din engleza multe au origine franceza

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi sa nu afle adminele ce 'ganduri ascunzi' de tradare. Va depasim sezonul asta in clasament?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Numai grija mea nu o au ele. Mai e pana se termina sezonul, e prea devreme sa ne contrazicem pe tema locului in clasamentul final (ar deveni obositor la un moment dat).

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai e putin si se apropie duelul de la voi acasa,, unde ne place cel mai mult sa castigam impotriva unei mari! Tu ce mai zici ca faci?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

O sa fie aproape primavara atunci big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suedeza e cea mai fainawinking Este o limba mai mult cantata, are un accent francez si este combinata cu germana si engleza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Franceza si spaniola mi se par sexy.

| August99 a răspuns:

Imi place romana si engleza dar orice alta limba mi se pare frumoasa si fascinanta.

Răspuns utilizator avertizat
| RorySan a răspuns:

Spaniola,Italiana,Franceza si Japoneza happy

| ălkjmhgf a răspuns:

Româna, italiana, spaniola şi engleza.

| KenNine a răspuns:

Japoneza(insist sa o invat) alta limba nu imi place.

| Mayhem666 a răspuns (pentru KenNine):

Eu deja o invat, stiu deja tot alfabetul hiragana, si tot alfabetul katakana (asta include si scris si citit in ambele alfabete), si mai stiu si cateva kanji, si stiu si sa vorbesc (mai putin dar totusi stiu), si toate astea s-au intamplat doar in vreo 3 sau 4 luni.
Multi spun ca e o limba grea, dar mie mi se pare destul de usoara, poate pentru ca imi place extrem de mult.

| KenNine a răspuns (pentru Mayhem666):

Asa-i cand iti place ceva la nebunie.

| Mayhem666 a răspuns (pentru KenNine):

Place la nebunie e putin spus laughing

| Luizaaa a răspuns:

Catalana,spaniola (castellana),italiana, araba, hindi, engleza, turca. Dintre acestea stiu doar 2 foarte bine(catalana, spaniola) iar hindi si engleza (stiu ceva din ele, mai mult stiu engleza) Acestea sunt cateva care imi plac si as vrea sa le invat pe celelalte, macar putin. Am 14 ani asa ca am destul timp.

| WinnetouApacheKnight a răspuns:

Cred ca cele mai misto limbi de pe planeta sunt: romana, spaniola, italiana, ebraica si hindiwinking ce parere ai despre ultimele doua?