| anonim_4396 a întrebat:

Daca am facut facultatea pe un anumit domeniu, pot face masterul pe alt domeniu, cu totul diferit?
As vrea sa ma bag la ceva gen limbi straine engleza-japoneza, sau romana-japoneza, sau sa ma bag pe ceva care sa aiba legatura cu desenatul, ca as vrea sa devin artist manga.
Este greu la limbi straine?
Trebuie sa stii deja acele limbi, sau le poti invata la master?
Ce master care are legatura cu desenatul exista?
Exista aceste doua mastere (limbi straine si desen) si la Brasov, sau doar la Bucuresti?
Va rog, ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri? Ca sa ma lamuriti, as vrea sa fie cat mai detaliate.
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca am intalnit o situatie similara cu multi ani in urma.
Persoana respectiva facuse o facultate de ceva si nu lucrase niciodata in acel domeniu, dar se specializare pe altceva unde esi lucrase vreo 10 ani, avea cateva inventii si documente publicate pe numele sau si l-au aprobat la master.
Sfatul meu este sa contactezi Universitatea la care vrei sa faci masterul si sa-ti sustii cererea, cu documente care sa ateste implicatia si realizarile tale in acel domeniu si daca ei te accepta la master.
Stiu ca sunt anumite exceptii, de aceea spun ca trebuie sa te pregatesti bine cu documente, expozitii, publicatii, inventii sau ce mai ai deja, sa le atasezi la cererea de masterat pentru universitatea respectiva.