| anonim_4396 a întrebat:

Ce master ar trebui sa urmez, ca sa ajung artist manga? Sau trebuie sa am doar talent, si pot sa fac master-ul in orice domeniu?
Aceeasi intrebare si pentru a deveni traducator de manga, trebuie vreun anumit master?
Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca ai putea face ceva in arte ca artist manga, iar ca translator, facultatea de limbi straine.

Bineinteles, cred ca le poti face pe ambele fara sa ai un master. Desi, pentru traducator, s-ar putea sa ai nevoie de o certificare.

| Clorox a răspuns:

Chiar crezi ca o sa ai succes în "meseria" asta?
Nu prea ma pricep dar sunt sigur ca este cam greu sa găsești o editură sau un sponsor bun ca sa fii plătit decent...

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Am vazut pe internet si la multe manga-uri pe care le citesc, ca la fiecare sfarsit de capitol se dadea un anunt ca au nevoie de mai multi membrii si traducatori, ca nu prea au, asa ca m-am gandit, de ce sa nu incerc?

Răspuns utilizator avertizat
| HandaSei a răspuns:

Păi în primul rând învață la perfecție japoneza!
După te duci în Japonia și cauți o editură care se ocupă cu promovarea micilor artiști de genul, sunt cam la tot pasul pe acolo!

Nu ai nevoie de nici un Master, facultate sau orice altă instituție de învățământ superioară! În domeniul ăsta e nevoie doar de persoane cu talent și imaginație, deci tot ceea ce trebuie să faci e să le trimiți un proiect complet de-al tău, iar dacă cineva consideră că ai potențial, atunci te cheamă la un interviu, iar în funcție de cum decurg lucrurile, poți obține destul de repede chiar și o serializare!

Dar evident că nu poți lucra online sau ceva de genul, trebuie să te muți neapărat în Japonia, asta dacă vrei să faci o carieră din asta și să ai un salariu, nu să fie doar o joacă dea artistul pe vreun site online ce promovează WebManga și să iei vreo 50-100 dolari pe lună pentru o muncă care valorează mult mai mult! rolling on the floor

| Mayhem666 a răspuns (pentru HandaSei):

De partea cu mutatul in Japonia nu e o problema, oricum aveam de gand sa ma mut acolo peste cativa ani.

| Superior a răspuns (pentru Mayhem666):

Ai talent?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Sa zicem. Nu sunt maestru, dar nici antitalent nu sunt.

| Superior a răspuns (pentru Mayhem666):

Vreau sa ma apuc de desenat cum deseneaza tipul asta, e un stil apropiat de manga si imi place la nebunie http://torahimemax.deviantart.com/gallery/ si tot incerc sa desenez si nu-mi prea iese :)

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Cam asa desenez eu :
http://imgur.com/N7mS102
http://imgur.com/OJILhs0
http://imgur.com/k9D4YLX
Trimite-mi si mie o poza sa vad cam cum desenezi.
Poate pot sa-ti dau vreun sfat sau ceva, nu ca eu as fi cine stie ce mare artist.