| VisinaDinVisinata a întrebat:

Imi explica cineva cum sta treaba cu virusii? Adica daca un program odata instalat are virusi, dupa ce se dezinstaleaza, virusii nu ar trebui sa dispara? Si cum e cu filmele? Pot avea virusi? Si ce sunt troienii?
Funda pentru cel mai explicit raspuns big grin

Răspuns Câştigător
| Qxigen a răspuns:

Virusul-specializat in stergere este depistat in mare parte de antivirus
Trojanul-specializat in furt de date. Trojanul este o punte intre pc-ul tau si cel care l-a raspandit acesta putand sa extraga informatii din pc-ul tau sau sa uploadeze. Trojanul de multe ori este criptat si nu este depistat de nici un antivirus pana la un nou update. Cum sa iti dai seama cum ai trojan? Daca vezi ceva ciudat(o aplicatie pornita fara voia ta, sunete de erori fara mesaj) atunci e clar ca ai trojan si este recomandat sa deconectezi pcul de la internet si sa reinstalezi windowsul sau sa cauti in task manager taskuri ciudate, nelalocul lor.
Degeaba stergi programul infectat pentru ca si virusul cat si trojanul se instaleaza in diferite aplicati/taskuri necesare rularii windowsului.

ATENTIE CE A ZIS COLEGUL DE MAI SUS IN LEGATURA CU TROJANII E TOTAL GRESIT. Trojanul nu sterge de capul lui fisiere ci cel care e in spatele trojanului. Atata timp cat ai un antivirus relativ bun nu o sa ai probleme cu virusi in schimb cu trojenii cum am mai zis daca este criptat de cineva pro nu poti sa il depistezi. Asa ca ai grija ce downloadezi.

1 răspuns:
| Muffer a răspuns:

Sa-ti mai spun si altcevahappy?