| raMLesS a întrebat:

Mi-am instalat malwarebytes, am dat scan si mi-a gasit virusi.
A bagat virusii in carantina, dupa vreo 2 saptamani, adica azi, a expirat si imi cerea sa activez licenta, dar nu am facut-o ca-s sarac si n-am bani.
Daca sterg antivirusul, virusii din carantina vor reveni inapoi pe pc? Sau se sterg odata cu antivirusul?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Se sterg odata cu antivirusul

| doctorandus a răspuns:

MBAM iti va scana in continuare gratis si va sterge infectiile. Ce nu va functiona va fi protectia in timp real (cam ceea ce face un antivirus activ).

| NLS a răspuns:

Desi nu am mai folosit antivirus din 2010 de cand am trecut la Windows 7, in ultimii 2 ani multa lume lauda Avast.
Insa asta nu spune multe, daca te uiti la topuri, pe fiecare pagina vezi alt clasament, uneori cu diferente mari.

Oricum, daca vrei sa mergi pe Avast, merge folosit simultan (ca si oricare altul) cu Malwarebytes Free.

Inainte de 2010 am folosit AVG, Avira, Eset NOD32 si Kaspersky, si am fost placut surprins de toate, dar mai ales de ultimele 2.

La ce folosesti calculatorul?
Daca nu te joci, recomand sa instalezi LinuxMint, si adio virusi.
Pentru net, filme, muzica si editare foto (GIMP) sau modelare 3D (Blender), e numai bun.
Iar LibreOffice (+ cateva extensii) aproape ca intrece Microsoft Office in anumite privinte.

| doctorandus a răspuns (pentru NLS):

Primele in topuri sunt: Kaspersky, Bitdefender, Panda. Si Windows Defender vine tare din urma, inainte era cel mai prost antivirus.

Eset e foarte bun pentru incepatori pentru ca sterge foarte multe adware/spyware.

| NLS a răspuns (pentru doctorandus):

Panda l-am testat 2 ore, prin 2007, la fel BitDefender
Insa cel mai mult m-a salvat Kaspersky. si F-Secure (pentru ca CIH, prin 2001 )

Dar nu ma intereseaza, la urma urmei, nu mai stiu cum arata un antivirus din 2010, si e mult mai bine asa.
Tot ce folosesc e Firewall-ul din Windows.
(inainte am folosit Sygate Firewall, extrem de bun si usor de folosit)

| doctorandus a răspuns (pentru NLS):

F-Secure e acum bazat pe Bitdefender (Aquarius e Bitdefender).

| serban57 a răspuns:

Va trece la versiunea free. Va avea mai putine functii, dar na, e tot antivirus. Cat despre windows defender, mai bine il dezactivezi, mănâncă prea multe resurse(pentru ca Microsoft).

| IMihaitza a răspuns:

Malwarebytes... nu e genul de program ce te obliva sa il cumperi... il poti dezinstala si sati linistit nu o sa iti bage virusii inapoi.

| Bandit06 a răspuns:

Nu, dar nu ai de ce sa stergi deoarece poti sa amani asta la nesfarsit, mai dai o scanare ca sa vezi daca ti-a mai detectat ceva, virusii din carantina nu mai pot reveni.

| raMLesS explică (pentru Bandit06):

Ce parere ai despre antivirusul windows defender de la windows 10?
Merita sa iau avast? Pot sa tin malwarebytes ca antivirus? Este o diferenta mare dintre malwarebytes si alt antivirus?

| LPCTSTR a răspuns (pentru raMLesS):

Avast este la momentul actual (pe baza testelor) cel mai bun antivirus în ceea ce priveşte euristicile (sau definiţiile euristice).
Recomand Avast din N motive.
Îţi voi scrie un mesaj privat pentru alte detalii mai "secrete" dacă eşti interesat.

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Ce parere ai despre antivirusul windows defender de la windows 10?
eu unu doar ala il folosesc e bun, Merita sa iau avast? in varianta free? nu prea, Pot sa tin malwarebytes ca antivirus? da, dar dupa 14 zile isi va opri actiunea de antivirus