| Justmeandmysmile a întrebat:

la religie ne-a intrebat asta ora trecuta : Precizaţi care este semnul prin care ni se prevesteşte a doua venire a Mântuitorului Hristos la Sfârşitul lumii. Care este?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Pe crestinul credincios nu trebuie sa-l intereseze atat ziua exacta a implinirii evenimentelor care vor veni, cat insasi evenimentele in sine. Iar aceste evenimente viitoare au fost profetite, dupa cum zice clar Domnul. "Dar voi luati seama. Iata dinainte v-am spus voua toate" (Mc. 13, 23). Astfel la a doua venire a Domnului se vor intampla urmatoarele evenimente importante:
1) prefacerea universului (II Pt. 5-7; 10-13).
2) invierea mortilor ( In. 6, 39, 40,44, 54).
3) prefacerea celor in viata (I Cor.15, 51-52).
4) rapirea credinciosilor in cer pentru intampinarea Domnului (I Tes.4, 15-17).
5) Judecata de obste si rasplatirea fiecaruia dupa faptele lui (Mt. 23, 31-46).

De asemenea in timpul celei de a doua veniri, inaintea aratarii Domnului, se va arata pe cer semnul Fiului Omului. "Atunci se va arata pe cer semnul Fiului Omului si vor plange toate neamurile pamantului si vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului, cu putere si cu slava multa" (Mt.24, 30).
http://ortodoxie.3x.ro/diverse/Carti/Profetii_despre_Antihrist/38.htm

1 răspuns:
| sixtythree a răspuns:

Semnul prin care ni se prevesteste a doua venire a Mantuitorului Hristos la Sfarsitul Lumii este CRUCEA!