| pzh2000 a întrebat:

Care sunt semnele ca se apropie sfarsitul lumii?(biblic-a doua venire a Domnului pe pamant). funda.
atei abtineti-va

Răspuns Câştigător
| LgMihail a răspuns:

Venirea lui Antihrist.
Renovarea locasurilor sfinte - biserici, manastiri.
Punerea pecetei (cuvantul tradus "semn", in greaca, se refera exclusiv la ceva "bagat sub piele", "implantat") satanei, cu numarul numelui: 666
"Calugarii vor traii ca mirenii si mirenii vor traii ca dracii".
"Dracul va sta pe masa si cu coarnele pe casa. Si asa de mult va spori stiinta omeneasca, incat ii vor taia coarnele si ii vor lungi coada" - televizorul.
Aparitia unor invatatori mincinosi care se vor scula DINTRE noi (din Biserica, nu in Biserica) - sectele (25000 in prezent).
Raspandirea Evangheliei la toate neamurile: exista internet, dar mai mult, minunea de la Ierusalim transmisa la TV:
http://www.oodegr.com/english/ekklisia/holylight.htm
Asa ceva nu ai mai vazut - al 5-lea e in romana (vezi mai jos in pagina).
Desfranarea si rautatea vor creste peste masura.
Preotii isi vor vinde turmele cu totul (asta la venirea lui Antihrist).
Putini preoti si calugari vor fii cu viata sfanta si multi vor fii in pustie.
"Acum potirele(cele din care se impartasesc credinciosii) sunt de lemn si inimile de aur. Atunci potirele vor fii de aur si inimile de lemn." - spusa foarte de mult.
Tendintele ecumeniste la nivel mondial, ce incearca sa duca lumea sub o singura "sigla religioasa".
Intoarcerea evreilor "acasa" si, mai mult, vorbirea limbii lor stravechi (care era nevorbita pe vremea lui Iisus - pierduta inca de mult).
Cutremure, razboaie, boli, inundatii - "dar acestea vor fii".
Imputinarea populatiei printr-un razboi (mondial).

Sau, frate, propria-ti moarte. Acela este sfarsitul lumii pentru tine, de acela sa te temi, caci nu stii cand vine si cum te gaseste. Roaga-te, privegheaza, posteste si fii madular al Bisericii luptatoare, cea de pe pamant, ca sa fii vrednic atunci de cea biruitoare -cea din ceruri.

Asa sa-ti ajute Dumnezeu! Asa sa ne ajute tutorora!
Amin.

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vremuri din urma: "Sa stii ca in zilele din urma vor fi vremuri grele. Caci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultumuitori, fara evlavie, fara dragoste fireasca, neinduplecati, clevetitori, neinfranati, neimblanziti, neiubitori de bine, vanzatori, obraznici, ingamfati, iubitori mai mult de placeri decat iubitori de Dumnezeu; avand doar o forma de evlavie, dar tagaduindu-i puterea. Departeaza-te de oamenii acestia". (2 Timotei 3:1-5). "Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde" (2 Petru 3:10).

| anonim4565 a răspuns:

Intoarcerea evreilor acasa
cutremure boli saracie foamete
Hristosi mincinosi
Evanghelia a ajuns aproape peste toata planeta
proroci mincinosi
oameni iubesc pacatul mai mult banii ca pe Dumnezeu
crime pacate mari cum ar fi homosexualitatea etc ca in Sodoma si Gomora

| pzh2000 explică (pentru anonim4565):

Pai s-au implinit toate...straight face

| anonim4565 a răspuns (pentru pzh2000):

Nu chiar

| pzh2000 explică (pentru anonim4565):

Pai cate nu s-au implinit? deja ma ingrozeste

| anonim4565 a răspuns (pentru pzh2000):

Pai da din ce am scris eu s-au implinit ...nu stiu de evanghelie daca a ajuns peste tot dar nu mai e mult...
mai trebuie sa vina antihrist si ce au mai zis ceilalti
oricum nu mai e mult :32. Dela smochin invatati pilda lui: Cand ii fragezeste si infrunzeste mladita, stiti ca vara este aproape.

33. Tot asa, si voi, cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul omului este aproape, este chiar la usi.
34. Adevarat va spun ca, nu va trece neamul* acesta pana se vor intampla toate aceste lucruri.

nota: *generatia

| GusWaters a răspuns:

Nu vine niciun sfarsit al lumii.Mai degraba vine decadenta mintala a lumii, ca se prostesc din ce in ce mai mult o gramada de oameni.Si nu va veni niciodata o chestie mincionoasa pe lumea asta. Daca Iisus a existat,era un simplu om, si nimic mai mult, ale carui puteri erau exagerate pana la paroxism.Sunt agnostic,da' nu m-am abtinut. Spanzura-ma, langa mare, ca Jack Sparrow!

| Toluk19 a răspuns:

Sfirsitul lumii este celor care nu cred in Dumnezeu pentru ca Harul se va lua si lumea se va sfirshi!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Aparitia profetilor mincinosi:
-aia cu calendarul din 2012...
Adeverirea celor intamplate in Apocalipsa dupa Sfantul Ioan:
-dezlantuirea trambitelor(iar la a saptea trambita,garantat sti ca va veni haosul in lume).
Daca vrei sa stii mai multe cauta in Sfanta Scriptura-Apocalipsa(chiar la ultimele pagini).
Apropo,si, cele vazute de Sfantul Ioan cum ar fi monstrii ce zboara si stele cazand pe pamant, acestea pot fi asemanate cu elicpotere/avioane de lupta si stelele cu bombe/bombe nucleare.
Era imposibil sa spui exact ceea ce ai vazut(ceea ce a vazut Sf.Ioan)explicand cu vocabularul din zilele acelea.

| alexhandsport a răspuns:

Razboaiele, oameni necrestini, fratii intre ei se razboiesc, Biblia este aproape propovaduita tuturora, oamniii nu-L iubesc pe Dumnezeu, se apropie sfarsitul, Iisus trebuie sa vina curand...Vino Doamne Isuse! De aceea credeti si veti fi mantuitihappy

| skama18 a răspuns:

Pai daca nu luam biblic trebuia sa se intample la inceputul anilor 2000, asta oricum noi nu o sa stim cand va fi.nu cred ca va vi vreodata distrus Pamantul sau omenirea

| NemNUZ a răspuns:

Du-te si te spovedeste si nu o sa iti mai pese de asta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un bun zeu cum a fost Iisus nu va veni prin rau pe pamant astea sunt basme inventate de crestini daca citesti noul testament descoperi multe, metaforic vb isus va veni sa aduca pace nu razboaie, ura

| Authentic a răspuns:

NASA a descoperit ca mai exista o planeta pe nume:,, NIBIRU" ce vine spre Terra si in 2012.23.decembrie va fi sfirsitul lumii. Fundita!big grin

| kyton a răspuns:

In Matei 24:3-14 este prezentat semnul prezenţei lui Isus si al incheierii acestui sistem.

| jhv a răspuns:

Daca ai o biblie citeste apocalipsa

| jhv a răspuns:

Daca ai o biblie citeste apocalipsa