| AvalohAlyn a întrebat:

Cum si cand si in ce fel va fi a doua venire a lui Iisus Hristos?

Răspuns Câştigător
| HowdidIgethere a răspuns:

Nu stim. Important e daca ii implinim poruncile.

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In mod invizibil venirea lui Isus va fi în timpul,, necazului cel mare,,.

| RainmakerX a răspuns:

Poate sa fie oricand cat si niciodata. Trebuie sa fim pregatiti oricand, nu se stie...

| sublime89 a răspuns:

Primii crestini credeau ca Isus se va intoarce in timpul vietii lor, pentru ca asa le promisese chiar el, daca e sa credem biblia. Nu s-a intamplat. Apoi au fost nenumarate incercari ale crestinilor de a prezice a doua venire, insa de fiecare data s-au inselat. Ultima lor incercare a fost prin 2012-13. Au trecut totusi 2000 de ani. Cat mai vrem sa asteptam? In viitor, vom mai auzi de astfel de predictii, dar niciuna nu se va indeplini, din cel mai simplu motiv: e imposibil. Realitatea nu asculta de crestini, pentru ca nu exista lucruri precum oameni care sa invie sau sa se urce la cer. Astea sunt inventiile lor. Iar daca incerci sa prezici ceva bazat pe niste inventii, si nu pe realitate, atunci bineinteles ca nu ai cum sa reusesti.

| raMLesS a răspuns:

Nu se ştie, dar unii oameni cred prea mult în dumnezeu spre exemplu mamai-mea, auzi la ea: Dacă eşti în ţarcul leilor dumnezeu nu îi lasă să te mănânce dacă eşti credincios.
Pe bune acum, faceţi-vă un viitor, nu staţi cu gândul că vă aduce dumnezeu mâncare în pat, cu tava.

| Cleona a răspuns:

Dude, aceași întrebare se poate pune și la tine; tu de unde ști că există ceva sfânt?(am văzut c-ai răspuns cuiva)
Uite, sunt multe lucruri scrise, dar de fapt, nu pot fi dovedite și ăsta e adevărul. Nimeni nu are cum să-ți demonstreze că există cineva acolo sus care ne veghează.
În plus, scrie în Biblie că Domnul se va întoarce și nu mai e mult până la acea vreme, dar nu se specifică o dată nume, nici măcar una aproximativă.
Acum, viitorul poate fi cunoscut(vorbesc din punct de vedere al unui religios) doar prin intermediul profețiilor. Acestea s-au arătat în vis la două persoane biblice(ale căror nume nu le mai știu).
N-ai să găsești ceva mai... mulțumitor, ca răspuns.
Și nu amesteca paranormalul cu religia. Chiar dacă nu sunt o persoană religioasă, nu se cade.
Orice ține de fenomene paranormale și magie, în religie sunt vrăjitorii, păcate de moarte.
Sper să-ți fi fost de ajutor.
Pa, pa.

| Chimied a răspuns:

Cand nimeni nu-L va mai astepta.

| Lucică1998 a răspuns:

Cum? E prea cuprinzător răspunsul, dar totuși se găsește integral in Biblie, mai exact in Apocalipsa si cateva capitole din Daniel, e posibil sa fie mai greu de înțeles totuși pentru ca e plin de metafore acolo unde se găsesc relatările acestea, iar la întrebarea Când? Nici măcar Domnul Isus nu știe răspunsul, ci numai Dumnezeu Tatal.

| LaurNebunu a răspuns:

NicioDată într un fel greu de crezut

| LaurNebunu a răspuns:

De unde știi c-a mai venit o dată l-ai văzut tu? nu există ninic sfânt mă și dacă a existat, a fost în trecut așa că alea cu dumnezeu și de genu sunt degeaba nu merită efortul.

| AvalohAlyn explică (pentru LaurNebunu):

Exista supranatural sa stii.Si e foarte posibil sa existe si o putere Superioara noua.Citeste despre Intelligent Design. De unde stii tu ca nu exista nimic sfant? Mai documenteaza-te.

| LaurNebunu a răspuns:

Să vină îl aștept la un grătarlaughing

| RaisaPretty a răspuns:

Poti sa citesti in Biblie.

| AvalohAlyn explică (pentru RaisaPretty):

Tu ai citit?

| RaisaPretty a răspuns (pentru AvalohAlyn):

O parte din Biblie.

| Snitel03 a răspuns:

Intrebarea asta e potrivita la Trivia/Amuzante.

| iiMysticalCake a răspuns:

Nimeni nu stie, dar va fi.