| RKBlue a întrebat:

"Hey TPU".
Pe cine ai salva dintre un om(necunoscut) sau un caine?
Un motiv sau doua ar fi bine venite.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un om. O viață de om e mai valoroasă decât orice altceva.

| Mosotti a răspuns:

Un om as salva, asta clar.
Ptr ca omul ala sufera mai tare la o adica de ceva, dat fiind ca e si constient de sine.

| SilentRain a răspuns:

Cainele,din mirabolanta mea experiență de viata ...fix oamenii pe care i-am ajuta cand le-a fost mai greu fara sa cer inapoi, aia m-au înjunghiat pe la spate, barfit etc happy
Si de câțiva ani un caine maidanez, pe care l-am alungat mai mereu din fata porți mele, se tine dupa mine oriunde merg, ma apărat de alții câinii, a stat langa mine in zilele întunecate pentru mine

| CostinAlamariu a răspuns:

Om.
Fiinta umana are o valoare intrinsec umana față de orice alta vietate. Omul are un suflet, animalul nu.

| Apokales a răspuns:

Cainele l-as salva. Poate omul este gay si mi-ar parea rau atunci.
(Glumesc cu tine).
As salva omul, nu stiu de ce, probabil pentru ca avem mai multe lucruri in comun.

| RKBlue explică (pentru Apokales):

"Cainele l-as salva. Poate omul este gay si mi-ar parea rau atunci.
(Glumesc cu tine)."
Ma pufnit rasul si inainte sa vad ce-i in parantezalaughing
Bine macar ca cineva ar salva omul.Am pus intrebarea asta altundeva si toata lumea ar fi salvat cainele fiindca "e loial", "viata lui e la fel de importanta ca a omului", etc(ei pot sa creada asta, nu-i problema, dar e infricosator sa te gandesti ca pentru unii nu valorezi nici cat un caine)

| Apokales a răspuns (pentru RKBlue):

Unii au ura pe umanitate din cauza poluarii, ma rog, din cauza lipsei de conservare in general, a naturii noastre exploatatoare. Dar asta nu-i benefic si nici nu-i fac pe ei mai buni, este doar narcisismul ascuns intr-un scop aparent binevoitor.

| RKBlue explică (pentru Apokales):

"este doar narcisismul ascuns intr-un scop aparent binevoitor."
Perfect spus.
Nu inteleg cum poti ajunge sa urasti oamenii din astfel de motive(dar stiu, din pacate, persoane care fac asta)
Oamenii care trec prin multe ajung sa inteleaga umanitatea in niste moduri uimitoare si diferite(sau poate doar mai adevarate).
O persoana care a trecut prin holocaust ar fi dea dreptul oripilata de o astfel de intrebare...
Si mereu pare ca cei care urasc oamenii din astfel de cauze sunt cei care o duc destul de bine, nu cei care chiar sufera. Aroganta e dusa de unii in niste puncte formidabile...

| Apokales a răspuns (pentru RKBlue):

Sa facem un rezumat: "Cum ar fi sa moara toti oamenii ca animalele sa traiasca in pace?".
Cand esti sarac nu te mai gandesti tu la binele planetei in general. Te gandesti la ce pui maine pe masa. Doar oamenii bogati si cu mult timp la dispozitie au luxul de a-si face astfel de griji. Oare Greta, fata aia micuta, este vreo saraca?

| RKBlue explică (pentru Apokales):

"Oare Greta, fata aia micuta, este vreo saraca?"
Nu prea pare...rolling on the floor
Trist e ca multi o aplauda cand sunt alti activisti care chiar fac ceva.
Da, poate ca aduce atentie asupra problemei, dar stim cu totii ca oamenii buni si muncitori, de cele mai multe ori, vor face ceva fara sa vorbeasca prea mult si sa se laude.

https://incredibilia.ro/omul-care-a-transformat-desertul-in-padure/

Acest barbat a facut ceva clar.Ca el sunt multi altii. Unii se ocupa de stransul gunoaielor, altii fac campanii locale, creeaza mici organizatii, dar despre ei nu se spune nimic, fiindca nu dau vina pe intreaga umanitate pentru ceva, ci incearca sa educe intr-un mod normal si eficient...

| Apokales a răspuns (pentru RKBlue):

Stii ce este amuzant? Faptul ca plantarea nu are niciun efect daca nu se reduce poluarea. Spunea cineva ca poti planta mult si bine, nu faci progrese in felul asta. Impactul cel mai mare il au marile companii. Deci cred ca omul ala a facut totul in van.

| UnDiavol a răspuns:

Pe amândoi