| JustMusic a întrebat:

Http://www.elzetgrup.ro/accesorii-electrice-si-papuci-ca blu/stecher-italia
Daca tai chestia din mijloc(nu stiu cum ii spune) la un stecher asemanator va mai functiona?

Răspuns Câştigător
| QueenOfHearts a răspuns:

Daca ai un produs care are stecher cu 3 pini si e inca in garantie nu fa asta, ca pierzi garantia, ia-ti un adaptor.
Il poti taia fara probleme doar sa izolezi cu banda acolo apoi, sau daca se desface stecherul il poti scoate din interior, pinul ala din mijloc are doar rol de impamantare, deci atata timp cat aparatul electric este izolat (carcasa plastic, etc) nu ai nici o problema sau si mai bine daca poti desface stecherul(sau tai cablul) il poti inlocui cu unul normal cu 2 pini.

1 răspuns:
| carpediem a răspuns:

Nu e indicat sa o tai, aceea este impamantarea in caz de defectiune sa nu te electrocutezi. Exista in Hornbach si altele de genul, niste adaptoare(stechere) care la un cap bagi stecherul din poza iar celalalt in priza "noastra". Iar daca-l tai, functioneaza, insa mai degraba cumperi un stecher sucho, tai firul si-l montezi astfel incat firul bicolor(galben si verde) sa-l pui la "mijloc" nu pe cele doua borne care intra in priza.