| T0T a întrebat:

I-ați recomanda unui tip timid să meargă undeva cu un colectiv? Adică există posibilitatea ca lucrul ăsta să îl ajute dar și posibilitatea să nu se integreze și să se simtă prost. Ce i-ați mai recomanda?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

In general, persoanele timide sunt introverte. Daca este o persoana timida si introverta, atunci nu are nevoie sa iasa afara pentru ca nu se va relaxa in compania altora. Va veni acasa mai extenuat decat a plecat.

Mai exista doua optiuni. Poate fi o persoana timida care sufera de anxietate sociala sau este o persoana timida extraverta.

Daca este o persoana timida care sufera de anxietate sociala, atunci probabil va sti ca daca iese cu un grup de prieteni va sta si se va intreba obsesiv asupra tuturor gesturilor pe care le-a facut, asupra felului in care a fost tratati de altii si asupra presupuselor intentii pe care altii le-au avut in timp ce i s-au adrestat, atat pe perioada iesirii, cat si in noaptea respectiva si in zilele ce vor urma. Prin urmare, din nou, nu se va relaxa.

Numai daca este un extravert timid exista cazul sa se relaxeze iesind cu alte persoane.

Ideea este ca solutia mea ramane. Eu, ca observator, nu am de unde sa stiu cu ce persoana am de-a face. Poate fi oricare dintre cazurile de timid de mai sus. De asemenea, dupa cum spuneam, poate fi un timid fericit cu situatia sa, sau poate fi un timid nefericit cu situatia sa. Insa, ideea este ca singura persoana care stie ce este cel mai bine pentru ea este persoana aflata in cauza, pentru ca ea stie lucrurile care o fac cel mai mult fericita, eforturile depuse si raportul dintre efortul depus si rasplata de dupa. Se merita sau nu? Nimeni nu poate raspunde la intrebarea asta in locul ei.

64 răspunsuri:
| Staind a răspuns:

Da, clar.

| Aberdeen a răspuns:

Mai bine sa incerce decat sa regrete ca n-a facut-o. Daca nu se integreaza in acel colectiv... sa incerce altul sau sa invete sa se deschida si sa fie el insusi in general.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, asa isi va infrunta frica si va scapa de aceasta "timiditate"

| T0T explică (pentru Aberdeen):

Nu cred că ar regreta dacă e destul de indiferent la unele chestii și timiditatea e parte din el, deci e el însuși. Doar se gândește că nu ar fi rău, atâta tot.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Haha ușor de zis. Nu cred că ar fi prima ieșire și de asemenea celelalte nu cred că l-au ajutat să schimbe asta la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Cand ai spus "tip timid" ma gandeam ca de tine e vorba si iti e jena sa ne spui asta despre tine... ma rog, sa revenim, timiditatea e un fel de frica care( chiar daca e greu de infruntat ) trebuie invinsa si da stiu ca e usor de spus dar macar trebuie incercat!

| Aberdeen a răspuns (pentru T0T):

Timiditatea isi are radacinile in teama. Acea persoana nu e timida si cu parintii lui sau cu persoanele foarte apropiate, deci nu il reprezinta total. Cat despre indiferenta... s-ar putea sa nu fie chiar atat de indiferent la unele chestii din moment ce-si pune intrebari: "sa ma duc sau nu cu acel colectiv?". Un timid trebuie sa invete sa fie constient de propria sa valoare! big grin

| T0T explică (pentru Aberdeen):

E destul de indiferent încât să nu regrete. Pentru el ar fi poate mai comod să stea chiar acasă însă cum am zis, crede că nu ar strica. Fiecare om timid când se obișnuiește cu o persoană nu mai e așa timid căci capătă încredere și se vede compatibil cu ea. Teama aia e una naturală și e absolut normal să dispară însă nu față de oricine căci persoanele cu care interacționează sunt și ele diferite. Dacă faci un lucru că așa simți e natural, chiar și teama e foarte naturală. Nenatural e când nu faci ce simți sau gândești.

| OldSoul a răspuns:

Poate sa mearga cu cate colective vrea el, daca el nu face un minim de efort pentru a se integra nu se va schimba nimic.

| Deaad a răspuns:

Prost sigur se va simti.
Dar expunerea la aceasta suferinta te intareste in timp.

Am mai avut noi discutia asta.

| T0T explică (pentru OldSoul):

Eu cred că e bine să faci un minim efort însă când aceluia chiar îi spui efort deja te forțezi și nu mi se pare un lucru ok. Nu e vorba de vrut să schimbi acel ceva la tine, nici pe departe, e vorba dacă merită sau nu sa facă acest lucru, dacă e bine sau nu, pentru el, sau mai bine zis, cum e mai bine, asta era întrebarea.

| T0T explică (pentru Deaad):

Pff Dead, îi iei tot cheful să se mai ducă undeva. Poate e și destul de comod și mai e și ăsta un motiv pentru care nu ar merge însă crede că cine știe, poate se va simți ok.

| Drimmero a răspuns:

Asa timid te-ai facut, nebunule? Scoala-te la realitate,, cu rusinea mori de foame in ziua de astazi, fii puternic si cu atitudine de barbat in societate.
Sfatul meu este sa fie increzator in propria persoana si sa stie ce vrea de la viata/

| Deaad a răspuns (pentru T0T):

Daca nu vrea sa isi infranga timiditatea, sa nu o faca.
Daca este comod si lenes, fara sa depuna munca pentru scopuri, sa ramana comod.

| Deaad a răspuns (pentru Deaad):

Sau poate ca nici nu are scopul de a-si infrange timiditatea.
O fi el singuratic, ceea ce e perfect, dar fiind timid(ceea ce e o mare diferenta) il duce in jos in viata.

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Bravo,Drimmero!

Ia uite ce poza mi-am pus.
Schimbare la 180 de grade.
Hmm.

| T0T explică (pentru Drimmero):

Nu am folosit persoana 1.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Sigur esti Deead? Cate avatare nu mi-as pune si eu,, dar astept 2 ani pana se schimba, voi aveti un trend sa va modificati avatarele astea o data la 2-3 zile.
Tin minte ca te luai de animeuri si acum ai devenit urmaritor, ditamai influenta ce o are AnimeLover, n-am vazut asa ceva...

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Fie-mi cu greseala, eu asa am interpretat, diavole, e bun sfatul meu?

| T0T explică (pentru Deaad):

Comoditatea uneori poate e o problemă dar după ani și-a dat seama că e imposibil de învins timiditatea, maxim se poate reduce. Deci cel mai bine a fost să se accepte așa. Tu ai reușit să o învingi?

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Hai ca poza aia cu mine cu tigara si padurea alb-negru am lasat-o luni de zile.

Si ti-am mai spus ca eu imi schimb parerile des.
Am invatat din asta cu anime-urile si de acum nu mai injur pe nimeni care nu au gusturile care mi se par mie ca-s bune.

| T0T explică (pentru Drimmero):

Nu prea pentru că a fi timid nu înseamnă a nu fi puternic sau a nu ști ce vrea de la viață. Acum fiecare interpretează cum vrea timiditatea, însă unii o înțeleg mai bine, alții mai puțin.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ai fost tu vreodata de acord cu mine? Orice as zice, mereu bagi negatia,, asta vine din rivalitate?

| T0T explică (pentru Drimmero):

Neah, poate din realism sau cunoștință de cauză, desigur asta când nu ține de rivalitate.

| OldSoul a răspuns (pentru T0T):

Daca e sa o iei asa, normal ca e mai bine sa stea singur acasa, ca acolo ii e zona lui de confort, dar daca sta acasa nu va avea niciodata oportunitatea sa se schimbe.
Stii cum e, daca tu nu incerci sa-ti schimbi viata, atunci nu ai dreptul sa te plangi de ea.

| T0T explică (pentru OldSoul):

Păi nu s-a plâns, doar a întrebat dacă e bine laughing

| Deaad a răspuns (pentru T0T):

Sa o reduc.
Dar semnificativ.

Cu ea te nasti(la pachet cu introvertismul, dar nu obligatoriu) poti sa o reduci(o aventura foarte lunga), sa ramai asa toata viata sau sa o infrangi definitiv.
Eu nu am reusit sa o infrang definitv pentru ca nu pot.
Dar un prieten cu care ma stiu de cand m-am nascut si am copilarit impreuna era de 2 ori mai rau ca mine.
A reusit sa o inlature pe toata, absolut.
Nu stiu cum a facut, dar il stiu in ziua de azi.

Deci se poate.
Se poate dar putini au puterea asta.

Spune,"el" esti tu?

| OldSoul a răspuns (pentru T0T):

Eu ziceam in general laughing
Totul tine doar de persoana in cauza, daca lui ii e bine sa fie singur si retras, bravo lui, dar daca nu ii e bine, si vrea o schimbare, cu cat va actiona mai tarziu cu atat ii va fi mai greu. Acum are oportunitatea de o schimbare, daca o refuza, cine stie cand va mai avea alta, iar daca nu va mai avea alta va trebui sa faca singur primul pas, sa ia el initiativa.

| Deaad a răspuns (pentru Deaad):

Bine,nu esti.
Nu mai raspunde.

| T0T explică (pentru Deaad):

Poate și el a reduso. Păi era faza aia "a fi sau a nu fi".