| T0T a întrebat:

I-ați recomanda unui tip timid să meargă undeva cu un colectiv? Adică există posibilitatea ca lucrul ăsta să îl ajute dar și posibilitatea să nu se integreze și să se simtă prost. Ce i-ați mai recomanda?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

In general, persoanele timide sunt introverte. Daca este o persoana timida si introverta, atunci nu are nevoie sa iasa afara pentru ca nu se va relaxa in compania altora. Va veni acasa mai extenuat decat a plecat.

Mai exista doua optiuni. Poate fi o persoana timida care sufera de anxietate sociala sau este o persoana timida extraverta.

Daca este o persoana timida care sufera de anxietate sociala, atunci probabil va sti ca daca iese cu un grup de prieteni va sta si se va intreba obsesiv asupra tuturor gesturilor pe care le-a facut, asupra felului in care a fost tratati de altii si asupra presupuselor intentii pe care altii le-au avut in timp ce i s-au adrestat, atat pe perioada iesirii, cat si in noaptea respectiva si in zilele ce vor urma. Prin urmare, din nou, nu se va relaxa.

Numai daca este un extravert timid exista cazul sa se relaxeze iesind cu alte persoane.

Ideea este ca solutia mea ramane. Eu, ca observator, nu am de unde sa stiu cu ce persoana am de-a face. Poate fi oricare dintre cazurile de timid de mai sus. De asemenea, dupa cum spuneam, poate fi un timid fericit cu situatia sa, sau poate fi un timid nefericit cu situatia sa. Insa, ideea este ca singura persoana care stie ce este cel mai bine pentru ea este persoana aflata in cauza, pentru ca ea stie lucrurile care o fac cel mai mult fericita, eforturile depuse si raportul dintre efortul depus si rasplata de dupa. Se merita sau nu? Nimeni nu poate raspunde la intrebarea asta in locul ei.

64 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

O sa ajungi un mic AnimeLover? Ce-ar fi sa incepem sa jignim tot ceea ce nu se identifica cu ceea ce ne place noua? Pai de cate ori nu trebuia sa-l 'injur' pe diavolisorul aici de fata?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Da' ce sfat i-a da tu, maestre?

| T0T explică (pentru OldSoul):

Un înțelept spunea, poți avea 100 de persoane lângă tine, atâta timp cât nu sunt cele potrivite ești singur.

| T0T explică (pentru Drimmero):

Ce urât din partea ta.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Eu ce-am zis? daca era sa o luam pe premisa zisa de el, de mult trebuia sa actionam urat unul fata de celalalt,, dar democratia iti permite sa-ti placa ce vrei, in limita normalitatii, cu mici exceptii.

| OoBunnyoO a răspuns:

E destul de simplu. L-as pune sa se intrebe ce isi doreste mai mult. Si-ar dori sa scape de timiditate mai mult decat sa stea in zona lui de confort? Sau invers? Ii place mai mult sa stea in zona de confort decat i-ar placea sa scape de timiditate?

Unele persoane sunt timide si se accepta asa cum sunt, altele sunt extrem de complexate de faptul ca sunt timide. Pentru cele din prima categorie as spune ca e mai bine sa stea acasa, pentru cele din a doua categorie, le-as spune ca a scapa de timiditate este un exercitiu care necesita efort. Daca nu merge cu un colectiv, trebuie sa il incerce pe urmatorul, iar apoi pe urmatorul etc. De timiditate nu scapi decat prin expunere.

Cat despre faptul ca s-ar putea sa nu se integreze, asta i se poate intampla oricui, timid sau nu.

| syd a răspuns:

Grow a thick skin
know basic etiquette
nu trebuie sa te expui la prima persoana care ti se pare apropiata
pana dai de cineva calumea te lovesti de falsitate, si asta ar trebui sa ti se para normal
etc

| OldSoul a răspuns (pentru T0T):

Adevarat.

| T0T explică (pentru OoBunnyoO):

De acord cu ultima propoziție, asta ar putea să îl convingă să meargă. Însă problema nu e de scăpat de timiditate sau nu ci de simplul fapt că poate mai vede și el marea, se mai relaxează și nu e singur. Desigur lucrurile nu are de unde să știe cum vor merge și așa e lumea în relațiile astea interumane căci nu cunoști așa bine persoanele din jurul tău și nu poți anticipa anumite lucruri, de asta și întrebarea.

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Sa stii ca de fapt, nu am injurat niciodata pe nimeni care au alte placeri in afara de ale mele, daca ma gandesc mai bine.

Dupa cum stii, eu injur multe.
Dar injur ce nu imi place MIE.
Nu il injur pe EL ca ii plac alte chestii ce mie nu imi plac.
E diferenta de la cer la pamant.

Din cate stiu eu nu te-am injurat pe tine ca iti place fotball-ul.
Dar injur in continuare fotaball-ul pentru ca nu-mi place.
Iar atunci cand o sa-mi placa nu il mai injur.
Simplu.

Nu stiu de ce ti-am spus ce ti-am spus.

Ca eu nu l-am injurat pe AnimeLover.
Nu l-am facut retardat ca ii plac anime-urile.
Am facut anime-urile porcarii.

| T0T explică (pentru OoBunnyoO):

Nu cred că e timid fanatic de genul descris de tine, mai degrabă undeva între, în sensul că e extrovertit doar față de anumite persoane și nu duce timiditatea la extrem nici cu altele(deși cu acele altele e introvertit). Nu cred că se poate asocia o etichetă exactă dacă nu îl cunoști mai bine, aici ai dreptate. Deci da, răspunsul e la el și întotdeauna va fi însă uneori nu strică niște umile păreri. happy

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T0T):

Care dintre timizii mei este timidul fanatic? laughing

| T0T explică (pentru OoBunnyoO):

Primul, credeam că "obsesiv" spune tot.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T0T):

Majoritatea persoanelor timide vor fi mai timide cu persoanele pe care le cunosc. De fapt, majoritatea oamenilor, in general, vor fi mai timizi cu persoanele pe care nu le cunosc. Faptul ca se comporta intr-un fel cu persoanele pe care le cunoste, comparativ cu persoanele pe care nu le cunoste, nu il face neaparat mai putin timid sau mai mult timid.

Dar daca spui ca s-ar relaxa iesind si fiind in prezenta altora, atunci probabil i-as spune sa mearga. Dupa cum spuneam si cum am fost amandoi de acord, riscul sa nu se integreze, i se aplica oricui, nu numai timidului in cauza. tongue

| T0T explică (pentru syd2):

Wtf?

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

In legatura cu fotbalul, daca nu iti place,, nu are cum sa-ti placa pe parcurs, microbist te nasti, asta ti-o zic din proprie experienta.
Daca eu ca microbist imi vars nervii cand pierde Arsenal pe tot fotbalul si il mai injur intre dinti, ce pretentii sa mai am de la cei care nu sunt familiarizati cu acest sport? E un sport incredibil de frumos,, dar are si partile lui cand te intrebi daca are rost sa pierzi vremea pentru el, e cu dus si intors, dar pentru asta este cel mai iubit sport, e imprevizibil, pacat ca e marketizat la maxim si i s-a dus din adevarata valoare...
Daca tu ma injurai pentru asta, ar fi fost ceva sa te injur pentru ca asculti rock si te uiti la animeuri, era total eronat!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T0T):

Primul era timidul introvert.

Cat despre timidul cu anxietate sociala, nu prea l-as numi fanatic. In general, ca sa fii fanatic trebuie sa crezi in cauza respectiva, trebuie sa iti placa, trebuie sa te dedici voit acelei actiuni, trebuie sa fii entuziast. Insa, in cazul anxietatii sociale individul nu face o alegere voita. Este mai mult un impuls pe care nu il poate controla, impuls care de regula il oboseste psihic si pe care cel mai probabil nu si-ar dori sa il aiba. Fanatismul poate insemna obsesie, insa obsesia nu este intotdeauna fanatism. Dar in fine, ne indepartam de subiect. tongue

| T0T explică (pentru OoBunnyoO):

Ok, madam.

| T0T explică (pentru Drimmero):

Tu ești cu muzică ușoară gen cu Delia, cu Andra? laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T0T):

Nu-s chiar asa batrana sa fiu madam. laughing)

Mersi pentru funda.

| T0T explică (pentru OoBunnyoO):

Nu mă ajută cu nimic pe mine că îmi spui asta. Pentru mine ești!

| T0T explică (pentru OoBunnyoO):

Bunny iepuroaica! (trebuia să zic asta)

| Clorox a răspuns:

Nu! Stiu deja prin ce o sa treaca rolling on the floor

| T0T explică (pentru Clorox):

Prin ce?

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu cred că timiditatea este problema, ci atmosfera şi oamenii din jurul lui. Dacă este o persoană care preferă să stea în Cărtureşti cu o carte bună şi un pachet de biscuți Oreo, iar tu îl duci în club unde este agitație? În general, oamenii care stau în agitație nu prea sunt răbdători cu tine. Cel mai sigur o să îi bage pe gât alcool până o să ajungă să se rupă-n două pe manele. Apoi, o să îl culeagă din toaletă unde a vomat jumătate de noapte. A uitat de timiditate câteva ore, dar după?
Nu trebuie neapărat să chemi trupa, 2-4 persoane care s-ar asemăna la caracter cu el este suficient. Dacă vede că este ascultat şi înțeles, o să se simtă bine şi o să fie mai îndrăzneț.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa se duca la o adunare cu personaje care au interese comune. O comunitate de gaming, fotografie, ceva care poate oferi o conexiune indirecta intre persoane.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

N-ai gandit-o deloc aici, mai incearca.

| Marianl12 a răspuns:

I just got a free Minecraft code from http://freeminecraft.cc

| laSoledad a răspuns (pentru Aberdeen):

Respect! Ai mare dreptate. Cand ajung utilizator senior, am sa-ti marchez raspunsul ca inteligent, hehe.