| lalalallalala a întrebat:

Iepurii sunt destepti ca cainii? Daca imi iau un iepure de companie o sa se joace ca un caine?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inteligenta depinde de multi factori, dar pe scara evolutiei caini sunt mai inteligenti

| Catrice a răspuns:

Da, o sa facă tumbe, o sa stea în 2 labe, o sa dea laba, o sa fuga după minge. Nu vezi cata lume are iepuri în loc de câini?

| HadesSs a răspuns (pentru Catrice):

Ce are?laughing

| Catrice a răspuns (pentru HadesSs):

Are multe.

| Andreeush a răspuns:

Nu, câinii sunt inteligenți, cu ei te poți juca oricând.
Un iepure e fricos, nu o să fie jucăus ca un câine, nu o să aibă același comportament ca al unui câine.
Poți să îți iei un iepure doar dacă vrei să îi dai de mancare, dacă îl iei în brațe te va zgâria. Însă dacă îl crești de când e micuț atunci se va obișnui cu tine și va fi mai prietenos.

| SilentRain a răspuns:

Da, iepuri rezolva și ecuați de matematica

| Hammurabi a răspuns:

Nu.
Iepurii nu prea interacționează în alte moduri decât la mâncare.
Nu sunt sociabili, n-o să se joace niciodată ca un cățel.
Dar au marele avantaj că dacă nu-ți place, poți să-l bagi la tavă.
rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

In china este valabil si in cazul cainilor

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

E valabil doar în cazul câinilor.
După câte știu eu, chinezii nu mănâncă iepure.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu.

| Atim a răspuns:

Nu poti sa te astepti de la un iepure sa aibă comportament de caine. Iepurii sunt animale pradă in natura, ceea ce îi face sa fie mai retrași si temători.

Iepurii au nevoie de multa rabdare daca vrei sa aiba incredere in tine. Eu as asemana mai degraba iepurele cu o pisică decat cu un caine.

Eu am un iepuras, e foarte drăguța cand are chef de joaca. Aleargă, topaie, isi aruncă jucariile in aer, îi place sa traga de chestii (cum te-ai juca si cu un caine, tu tii obiectul si el il trage).
Totusi, din punctul in care aduci iepurele acasa pana ajunge sa si aiba incredere in tine e drum lung. Iepurii nu sunt la fel de deschisi la interactiune cum sunt câinii. Daca te astepti la comportament de caine vei fi dezamagit