| anonim_4396 a întrebat:

Îmi cer scuze adminilor site-ului că postez această întrebare la o oră distanță față de cea pecedentă, cunosc regulamentul, dar întâmpin o chestie ciudată pe care simt nevoia să o fac publică.
Ieri-seară, acel user, Mosotti, într-un răspuns al său la o întrebare al unui alt user, afirma despre mine următoarele:

https://ibb.co/qySfFKz

Când i-am trimis mesaj și i-am spus că se înșeală în privința mea, îmi replică următoarele:

https://ibb.co/yWqSBzK

După cum vedeți, afirmă că are mesaje și conversații "cu mine".
Pe lângă el, mai este și acest user care afirmă același lucru, că eu sunt acel/acea "marfil".

1. https://ibb.co/GHGVK6r
2. https://ibb.co/0MncL6J

Cu ocazia asta vreau să fac câteva precizări:
1. Nu sunt "marfil".
2. Nu știu cine este acel user.
3. Am căutat acel username pe acest site dar am văzut că nu se mai află în baza de date.
4. Multe întrebări și moduri de exprimare sunt asemănătoare.
5. Dacă aș fi fost eu într-adevăr acel user aș fi recunoscut, nu aveam de ce minții.
6. Nu am avut conversații îndelungate cu Mosotti în privat, doar două mesaje i-am trimis: unul în care îl întrebam ce îi inspiră figura unei actrițe, dat fiind că din răspunsurile lui de pe site denotă că poate citii un om după trăsături faciale, și al doilea mesaj când i-am spus că se înșeală în privința identității mele.
Sper că am lămurit situația.

Voi ați mai întâmpinat astfel de chestii?
Ați fost vreodată confundați cu alți useri?

151 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Voi ați mai întâmpinat astfel de chestii?"
Eu am o viata adevarata, in afara site-ului.
Recomand!
Aici pe site suntem doar niste litere, toti.
Multe mesaje de aici sunt scrise la plictiseala, la misto, la suparare, sau in necunostinta de cauza.
Mai sunt si informatii sincere si bune, dar nu e tot aia ca in viata reala.
Drept urmare, nu e normal sa fii ofensata de niste litere. Nu cunosti autorii, nici ei pe tine.
Fa ceva in viata reala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Spui bine, nu am luat în seamă și nu m-a ofensat că acel user, Metistul, a afirmat, poate în glumă sau nu, că eu aș fi acel/acea "marfil", nici nu i-am răspuns până acum dar apoi a venit Mosotti cu acele afirmații nefondate și cu acel mesaj defensiv și am simțit nevoia să clarific situația.

| Catrice a răspuns:

Nu găsești un user când el își schimba numele.

| Mosotti a răspuns:

Deci si Metisul (uitasem ce user mai exact era) are aceiasi parere.
Are aceiasi parere pentru ca tu ai pus aici o intrebare, iar el a dat link unde era cam aceiasi intrebare pusa de marfil.

Eu sincer nici nu stiam ca intrebarea ta a mai fost pusa undeva, metisu se pare ca stia.

Mai ales ca acel user care acum e anonim nu a mai aparut, cand ai aparut tu, ala a cam disparut.

Se mai intampla confuzii, dar cand coincid prea tare lucrurile, banuiala poate fi f mare.

Dar hai sa admitem 0, 5 % ca nu esti acel user.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Nu mi-am schimbat numele.
Am observat că acel/acea "marfil" este pe site de mai mult timp.
Am văzut asta uitându-mă la datele când e menționat acest user de către alți useri:

https://ibb.co/y0p222q

Eu sunt aici de la finele lui Octombrie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu nu înțeleg un lucru: care e legătura între tine și acel/acea "marfil"?
Afirmi că ți-a zis ceva ce nu ți-a convenit. Ok. Înțeleg, dar cum a zis și NoTurbinaNoGood, aici suntem doar niște username-uri. Viața reală este cea de dinafara oricărui forum, fie că e TPU sau altul.
Citez tot pe NoTurbinaNoGood: "Drept urmare, nu e normal sa fii ofensat de niste litere. Nu cunosti autorii, nici ei pe tine.
Fa ceva in viata reala."

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu cred ca am pus link, dar seamănă mult cu acel user, nu ma interesează oricum cine este, când am invitat-o la cafea am spus-o sub forma de gluma. Dar ea imediat mi-o trimis cerere de prietenie după ce am menționat acel name într-o întrebare pusa de către ea. Are tendința ca acel user sa puna întrebări și sa le șterga, și mai multe, e Crestina ca acel user, și pune întrebări destul de asemănătoare. Nu știu daca este sau nu, dar nu ma interesează viata personala a ei, a nimănui de aici, ca am văzut cum sta treaba pe aici. Nu mai puneți atâta patos pe mediul online, trăiți în realitate. Și eu de multe ori am fost confundat eronat.

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Da, dar aici conicideau f multe, pe langa ca intrebarile aveau aceiasi tema unica cum nu mai e pe forum, si nu doar pe asta, exista cam aceieasi intrebari puse de alt user aici, intrebari pe care si Rosalia le-a pus cand a venit cum s-ar zice.

Si Metisul a dat link cu intrebarea aia care era aceiasi cu asta pusa de Rosalia.
Cand erau puse intrebarile alea inainte care le cam pune rozalia acum, Rozalia nu era aici! Nu postau paralel doi useri cam aceiasi tema si intrebari.

Pana si pe privat, ambii useri m-au apelat primii (primul user inainte, si rosalia dupa), ambii useri m-au cam intrebat de acelasi lucru, prezentau situatii puse pe temele de pe forum, si ma intreba ce parere am.
Nu era o problema ca facea asa, insa userul de dinainte se lua de mine in prostie, si cum banui ca Rosalia e acel user, de aia am zis ce i-am zis pe privat, aia e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Știu că ai zis acel răspuns în forma de glumă dar prin acel screenshot am vrut să arăt că și tu mă confunzi cu acel user.
Și LovedByGrace e creștină si ania sau PufulețiGratis. Asta înseamnă că e una și aceași persoană în spatele acelor username-uri? Eu cred că nu.
Eu n-am pus întrebări ca apoi să le șterg, doar adaug sau editez ceva dacă observ că am scris greșit sau am uitat să adaug ceva.
Mosotti văd că pune mult patos pe viața virtuală. Probabil nu are una reală, și de aceea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, inseamna ca nu tu ai pus linkul, a pus altcineva cand am zie eu ca ar fi marfil, dar am uitat la ce intrebare e.
Si din moment ce era cam aceiasi intrebare pusa...ce sa mai zic?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu eu vad oamenii cum sunt la general zic, ca omu e acelasi peste tot, si aici si in real si in scrisori in general, username-uri care-s tot oameni de fapt, pana la urma si aici interactionam tot cu oameni.
Tot viata e si asta, ca doar nu discuti cu niste roboti care au un username.

Si asa cum e aici, asa poti intalni si in real oameni buni sau rai.

Cand sunt asemanari de 98 %, e normal ca banuiala sa existe, pe langa ca e aceiasi tema, si unele aceleasi intrebari.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai zis gluma cu cafeaua, dar cand ai zis marfil, ai banuit ca e ea, ca altfel ziceai "dana" sau alt user ca ar fi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Arată-mi și mie acel link.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ok. Dacă oamenii sunt aceași peste tot atunci ce părere ai de aceia care pretind a fi bogați, medici sau mai știu eu ce pe forumuri dar realitatea e cu totul alta?
La aceia care pretind a fi ceea ce nu sunt.
Viața virtuală e foarte diferită de cea reală.
Un exemplu zdrobitor sunt acei așa-ziși "loverboy", aceia care racolează fete, pretinzând că le iubesc, că sunt oameni cinstiți, că au un job modest, ș.m.d.
Aceia scriu declarații de dragoste fetelor care le pică în "plasă", le duc cu zăhărelul iar în realitate încep să-și arate adevărata față. Ce denotă de aici?
Că acel tip tandru și iubăreț din mediul online (Facebook, Instagram) nu coincide cu cel din viața reală, care mai apoi le predau proxeneților fără nicio mustrare de conștiință.
Sfatul meu prietenesc e să încerci să-ti trăiești viața mai mult în afara internetului (offline) decât online.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scrii la un nivel superlativ ca ea, și nu, celalalte usere nu se aseamănă cu acel user, tu te asemeni, dar dacă ești marfil nu trebuie sa îți fie rușine ca dădea răspunsuri foarte bune, chiar avea câteva răspunsuri apreciate de editori, și scria la fel de corect gramatical ca tine, la un nivel superlativ, dar de multe ori își starea întrebările, apăreau ca anonim. Dacă ești sau nu tu, nu contează, și marfil era un user educat și tu ești! Mi-e mi-ar fi plăcut sa cunosc o fata /femeie liniștită de pe TPU, dar multe sunt speriate de bombe, nu au curajul nici sa spună de unde sunt, sau câți ani au. Mulți sunt trolli, Ipocriți, paranoici, asta rămâne pana la urma Q&A întrebări și răspunsuri.
Am văzut ca unii s au cunoscut irl cu unii /unele, probabil erau mai open mind decât altii /altele. Aici mulți își fac cont și se dau fete, unii fac mișto la greu, alții mint non stop, alții o fac în bătaie de joc, ce contează cine ești? Eu nu sunt stalker sa urmăresc pe cineva. Mi ar plăcea sa cunosc o fata pe aici, o fata liniștită, dar am văzut ca multe au probleme sunt speriate, anxioase.

Cu tine chiar as ieși la o cafea, îmi place mult cum scrii, dacă ești și blonda mai cucerit deja laughing dar nu mai am așteptări, m-am convins cum sta treaba pe aici. Oricum tu te potrivești cu cineva foarte smart, și cu un crestin, cu o persoana cu studii superioare.

Toate blondele cu ochi albastrii sa apeleze la mine, rog seriozitate laughing

Mai în gluma mai în serios, fi-ți oameni buni, este gratis happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ok, nu este nicio problema, nimeni nu cred ca considera altfel. Nu trebuie sa iei asa in serios lucrurile si conversatiile de pe TPU :/

Relax big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, oricum nu este o platforma foarte serioasa, multe își pun poze fake pe aici, alții se dau fete, am văzut la o întrebare cum un o "fata" după ce i-am dat un răspuns și-o modificat nickname-ul într-unul de băiat, și nu e primul. Aici toți dilii /toate diliile s-au adunat, dar sunt și oameni ok. TPU o devenit o platforma de trolli, bătaie de joc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Eu nu le iau, Mosotti văd că o face.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu cred ca l-am pus eu! E oricum multă ipocrizie, nimeni nu o sa spună cine e cu adevărat, sau sa admita unele chestii.
Chestia e ca eu am o părere ok și despre acest user, și despre marfil, asa ca nu ar avea de ce sa se simtă prost marfil dacă continua sa mai dea răspunsuri cum o făcea de regula, avea sanse sa fie nominalizata userul anului, sau sa fie printre cei nominalizați. Și rosalia scrie impecabil, pe mine puțin ma cam cucerit laughing marfil parca avea un fetiș cu preoții ocultihee hee

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Se mai intampla, el ia lucrurile mai in serios, nu ar trebui sa fie o problema, nu?

Daca stai sa te afecteze o asemenea situatie aici... nu este bine.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar marfil se lua de mine pe privat din orice, nu era ce parea pe forum, de aia i-am zis Rosaliei ca acum pe privat nu mai vreau sa discut cu ea cand m-a apelat ea prima (asa cum facuse si marfil, culmea). Ptr ca eu sunt convins ca marfil este.
Iar daca e marfil am tot dreptul sa spun ce i-am zis pe privat acum rosaliei, adica ce a prezentat ea in link.

Am zis ca din moment ce marfil zicea ba ca ma dau mare desi nu verifica ce spun sa vada daca zic bine sau nu, ba ca nu fac nimic, ba aia ba ailalta, doar critica, dar in acelasi timp prezenta situatiile care le dorea ea sa dau pareri despre.
Exact si Rosalia a facut acelasi lucru acum cand m-a apelat prima data, ca si celalalt user, prezentare de situatie pe temele specifice care le pune pe forum, si apoi sa dau o parere.
Asta nu era nici o problema daca nu facea ce facuse inainte.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Este la una din intrebarile tale, nu mai stiu exact care este, am zis eu ca pui aceleasi intrebari ca marfil, si acel user vine cu linkul catre cealalta intrebare.

| Mosotti a răspuns (pentru Hyacinth):

Normal ca e evident, aceleasi unice teme cu admiratia asupra oamenilor puternici, personaje din filme, carti, etc, analiza lor, si uneori culmea, si aceleasi intrebari fata de userul celalalt pe aceiasi tema.

Temele ce le discuta nu le gasesti nicaieri nici aici nici pe softpedia si nici pe roportal forumurile.
Plus ca s-a luat de mine pe privat degeaba, mesajele exista, desi tot ea m-a apelat prima, marfil zic.

Ba ca nu fac nimic (desi am spus de ce, insa nu e treaba ei pana la urma ce fac eu).
Ba ca ma dau mare, desi nu verfica informatia sa vada daca zic bine sau nu, si informatia era verificabila.
Ba ca repet chestia cu natura umana si relatiile si ca nu e asa (desi realitatea arata ca asa e), si i-am explicat ca daca scrii la o intrebare despre ce e vorba, cand apare alta intrebare de subiectul ala, aia nu stiu ce tu ai mai zis in alta parte, asa ca trebuie sa spui si acolo ca sa vada si userii aia. Degeaba, tot o tinea pe a ei.

SI la aceiasi intrebare, poti sa respui la diversi useri, ca le apare notificare ca le-ai raspuns, altfel risca sa nu mai intre si sa nu vada ca i-ai zis si lui acel lucru.

Ba ca-s arogant.
Ba ca scriu prea mult, desi si ea facea exact la fel (dar pe mine nu ma deranja).

Si banuind ca e rosalia marfil, e si normal ca aveam dreptul sa-i zic pe privat ce a dat ea mai sus in link.

Si am tare impresia ca marfil era deja prima userita deci era acelasi user cu primul care venise in vara lui 2020. Adica a mai schimbat odata userul.
Si primul user m-a apelat primul cu alta poveste insa temele de discutie erau asemanatoare cu ale lui marfil si rosalia.

La inceput ne intelegeam bine pe privat, dupa aia s-a ofticat ca n-am vrut sa ne vedem dar ca, cu Ray am vrut sa ma vad, si a inceput sa ma faca turbat, psihopat, etc.
Ca sa nu mai zic ca daca ziceai ceva de ale tale nu conta, conta doar ce vroia ea sa discute.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Așa, de curiozitate: Când ai consultat ultima oară un psiholog sau psihiatru?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hyacinth):

Dacă aș fi fost într-adevăr marfil aș fi recunoscut. Nu aveam de ce să nu o fac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Așadar, contrar unsername-ului, "marfil" era femeie...
Până acum nu mai auzisem acest nume/poreclă. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Îmi trimitea și mie mesaje, cu mine vorbea ok. Poate nu ii plac ateii, poate are ceva personal cu tine, nu știu din moment ce habar nu am ce mesaje îți trimitea, sincer nici nu ma interesează! Dar este puțin ciudat ca o tinut sa se justifice ca nu este ea, pana la urma nu era un număr mare de useri care o suspecta ca ar fi marfil. Mulți suntem ciudați, avem multe defecte, suntem cringe în anumite momente, cted ca ar trebui sa ne acceptam asa cum este și sa ii acceptam și pe cei din jur, sa nu mai emitem pretenții asa mari dacă nici "noi" nu suntem perfecți, ar trebui sa fim mai ok, sa avem un comportament mai ok unii fata de alții, sa vedem și calitățile nu doar defectele. Nu o sa ne schimbam oricum, degeaba spun eu cum ar trebui sa fim, dacă nu suntem! Și nici nu o sa devenim. Și tu în unele momente ai fost ipocrit, ziceai ca nu mai ai anxietate, ca ai doar depresie, la o întrebare recunoșteai ca de fapt încă confrunți cu asta, și te contraziceai singur, nu aveai curaj sa mergi la ști tu unde/la cine. Nu scriu aici, te cuprindeau emoțiile, nu puteai sa stai lângă o... Era clar ca nu ai scăpat de anxietate, eu una doua mi-am dat seama câte contrazici, ori poate ai o forma de amnezie din cauza depresiei și nu ști ce scrii pe aici, uiți. Ești un tip inteligent, e păcat ca ți ai irosit viata stand în casa mereu, dar depresie este o boală foarte grava pe care unii nu o pot înțelege pana nu o trăiește și la unii trece, la unii rămâne pe viata. Unii pot sa o confrunte și dacă e relativ serioasa, alții nu reușesc. Din punctul asta de vedere te înțeleg, și nu ar trebui sa fi judecat, depresia este ceva ce te paralizează în unele momente, ogramada de persoane s-au sinucis, pana la urma și dacă nu aveai depresie, anxietate, tot treaba ta era. Nu e nimeni în măsura sa judece, sa își vadă naibii de lungul nasului. Chestia e ca eu nu prea aderez Ipocriții. Tu oricum ai probleme mai grave decat depresie și anxietate, dar asta din nou e treaba ta. Ești oricum un tip deștept, poate ai șanse sa devii userul anului. De anxietate sa știi ca nu mai scapi, asa cum nu ai scăpat de depresie nici de anxietate nu o sa scapi. În schimb o poți gestiona...
Na, pana la urma eu nu cred ca contează dacă rosalia este sau nu marfil, ar trebui sa fim mai buni, mai indulgenți, trăim vremuri macabre, nu trebuie sa fim ostili unii cu alții.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și, mă rog, ce te afectează pe tine așa de mult ce a zis un străin de pe un forum despre tine?
Relax. Take it easy. happy