| zxzx a întrebat:

Imi explica cineva cum se foloseste in engleza Witch si What? Bine, pe what il folosesc tot timpul si nu stiu exact cum se foloseste primul? Vreau cu cuvintele voastre ca sa inteleg si eu.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Bună!
Which înseamnă pe care/care și este folosit pentru obiecte la fel ca WHO (Cine) pentru oameni în timp ce What înseamnă ce sau ceea ce.
Ex:
WHICH
This is the book WHICH I have to return - Aceasta e cartea PE CARE trebuie să o returnez.
This is the bench which I built two days ago. - Asta e banca PE CARE am construit-o acum două zile.
Which song do you like the most? - CARE cântec îți place cel mai mult?
Which kid hit you? - CARE copil te-a lovit?
WHAT
What are you doing? - Ce faci?
WHAT was that for? - Pentru ce a fost asta?
What is this all about? - Despre CE este vorba?
This is WHAT I was talking about. - Despre ASTA vorbesc.
Înainte de orice pronume se folosește WHO, pentru a marca persoana.
Sper că ți-am fost de folos!

1 răspuns:
| HouseHouse a răspuns:

Which-care/pe care

Which book to get?
Which Apple you choose?