| papapa123 a întrebat:

Imi explica si mine cineva intelesul cuvintelor: obiectiv si subiectiv? nu am inteles niciodata ce inseamna. de exemplu in contextul urmator: "are o opinie subiectiva" sau "a fost subiectiv".

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Opinie subiectiva e ceva ce tine de propria interpretare, adica o analiza de-a ta. Obiectiv in schimb e ceva ce nu poate fi influentat de individ.Cand X are o opinie subiectiva despre ceva el amesteca ideeile cu parerile proprii, cand X are o opinie obiectiva vorbeste strict pe subiect fara sa se implice cu propria parere, opinie.De exemplu, subiectiv esti cand spui despre un cantaret ca, e bun, e valoros dar tie nu iti place pentru ca e urat.Aici ai o opinie subiectiva. Daca ai spune doar ca e bun valoros fara o parere proprie ar fi o opinie obiectiva. Sper sa fi inteles.Bafta!

| anss23 a răspuns:

Deci mai pe scurt sa descrii de exemplu un peisaj subiectiv inseamna ca il descrii si mai spui si parerea ta.De ex.:"cerul albastru este foarte frumos, soarele e stralucitor."etc.-descriere subiectiva.Si la descrierea obiectiva spui doar lucrurile nu si parerea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia id asta si iti spun orice happyok? te pup. danieladrutu

| ElenaRy a răspuns:

Nu stiu si ma intrebi?