| feraryyy78 a întrebat:

Imi explicati (amanuntit daca se poate) ce este tumblr? Dau fundita pentru cel mai frumusel raspuns!

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Tumblr e o platforma tip photo-micro-blogging. micro-blogging-ul inseamna ca utilizatorul are la dispozitie o interfata minimala in care poate posta informatii limitate - o fotografie per postare sau o cantitate mica de text, cum e in cazul twitter-ului. Platforma ofera posibilitatea userilor sa dea share la imagini intr-un mod minimalist.

Cea mai frecventa greseala pe care o fac utilizatorii tumblr e ca nu posteaza nici macar o poza creata sau facuta de ei. E un copy-paste teribil, fie de pe net, fie prin preluari de pe alte conturi tumblr. Astfel de conturi n-au absolut nici o valoare.

A doua greseala sunt temele cu infinite-scrolling. Tot dai scroll si se incarca imagini. La un moment dat incepe sa mearga din ce in ce mai greu pana cand browserul cedeaza.

In general tumblr-ul e folosit de bloggerii care produc continut original, insemnand evident fotografii, au un blog insa posteaza aceste fotografii pe tumblr pentru un acces foarte facil la ele, sa nu stea omu sa-i caute prin tot blogul fotografiile.

De exemplu un vip care are un blog si posteaza articole cu fotografii din calatorii, petreceri, viata de zi cu zi etc, si text iar pentru cei care vor doar acces direct la fotografii, bloggerul in cauza isi face un tumblr doar pentru asa ceva.

Sper ca te-am lamurit happy

| feraryyy78 explică (pentru AlexanderAdrian):

E neaparat sa iti pui numele tau sau poti sa fi anonim? si poti sa fi urmarit de cine vrea sa te urmareasca si pe cine intereseaza subiectele tale, pozele etc, adica gen facebook (sa se aboneze si sa iti urmareasca notificarile)?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru feraryyy78):

Nu e musai sa-ti pui numele real. Poti fi urmarit de cei care au cont tumblr. Cand cineva da follow il duce la pagina de logare in contul tumblr.

4 răspunsuri:
| dianaaaaax a răspuns:

Tumblr este o platformă de microblogging și site de socializare. Este un site unde îţi poţi face câte bloguri vrei, postând orice pe ele(muzică, citate, poze, gif-uri, video), găseşti o grămadă de teme pentru blogul tău personal, îţi poţi pune playlist, etc. E un site cu oameni faini, unde poţi să te exprimi liber fără să fii judecat, cunoşti persoane cu diferite caractere şi te împrieteneşti. La început tumblr-ul e un hobby, după devine o obsesie.
Sper să te alături şi tu printre noi.
Să-mi spui dacă îţi faci cont, ai grijă de tine, o zi bună!

| Petruu07 a răspuns:

Tumblr este o sursa de informatii care poate fi actualizata in permanenta foarte usor, astfel in cateva secunde poti posta un text, o fotografie, un filmulet, un citat, un link sau un fisier audio.
Sper ca ai inteles