| blueSky_3324 a întrebat:

In cat timp ai/ ati invatat o limba straina, care n-ai / n-ati invatat-o nici macar in generala, mai grea, de exemplu, germana... In 3 luni cam cat apuci sa inveti?

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Si eu m-am apucat sa invat germana, fara sa fi avut vreo cunostinta dinainte, in afara catorva cuvinte pe care le mai auzisem. Mi-a luat in jur de 2 luni sa invat chestiile de baza, cum ar fi conjugarea verbelor si terminatiile, articolele, substantivele si verbele neregulate, cu toate formele lor. M-am oprit insa, fiindca urma sa dau un examen la engleza si trebuia sa ma axez mai mult pe asta. In orice caz, nu mi s-a parut foarte greu sa invat germana, pana acum si intentionez sa ma reapuc sa invat.

| TatianaCecilia a răspuns:

Eu am invatat germana in 3 saptamani, cu cunostinte cat de cat din generala.

| blueSky_3324 explică (pentru TatianaCecilia):

Wow.dar eu n-am facut absolut deloc in scoala. Am s-o iau cu inceputul.ms de raspuns