| Joker3134 a întrebat:

In cat timp credeti ca robotii o sa ne inlocuiasca la joburi?

41 răspunsuri:
| nelyjoly a răspuns:

Nu te teme o sa te inlocuiasca si la pat.

| OldSoul a răspuns:

Nu stiu, dar cred ca se apropie perioada aia.
Acum intrebarea vine, care o sa mai fie rolul nostru?
E clar ca robotii o sa ne inlocuiasca incet, dar noi atunci ce o sa facem? Ce o sa mai muncim? Nu pot fi toti doar programatori. E clar ca o mare parte din populatie va fi inutila. Cum vor supravietuii acele persoane, ca e clar ca nu o sa fie platite doar pentru a sta degeaba.

| Sn4k3 a răspuns:

Mult.

| Lioana a răspuns:

Nu cred că în timpul vieții noastre se va întâmpla așa ceva. Multe joburi au nevoie de creierul uman.
Îți închipui un robot pe post de profesor în școală? Sau medic? Sau psiholog? Sau pompier? Sau polițist? Robocop e doar personaj imaginar de film dar și acela are în spate un om.
Nu știu la ce fel de job te referi tu dar oriunde s-ar introduce roboti vor fi oameni în spatele lor care să-i controleze.

| Nemessys a răspuns:

Dar noi ce suntem? Nu roboti?
La job suntem programati sa stim doar 3 lucruri : facem ce trebuie si vom fi rasplatiti, facem ceva gresit si vom fi pedepsiti. Si sa facem ce ni se spune, doar atat trebuie sa stim. laughing

| oglindasultanului a răspuns:

Se intampla de vreo 20 de ani, dar depinde de job.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mi-as dori sa mai traiesc, macar 2-3 milenii ca sa pot vedea toate activitatile ca sunt efectuate de roboti; nu si cele din asternut.winking laughing laughing laughing dar numai femeile decid. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Joker3134):

Sunt inca multe tari/teritorii/zone care inca au munca zilnica la nivel de "epoca timpurie a prelucrarii metalelor". :'( happy

| kopli a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ai citit "Soarele gol" a lui Isaac Asimov?
E descrisa o lume unde oamenii (am citat o recenzie). Comunicarea este prin intermediul tehnologiei, cam cum este tendinta acum. chiar si reproducerea era controlata si se fcacea prin recoltare si insamantare artificiala.
Sa spunem ca Asimov a fost un vizionar, sau doar ca a avut informatia? Informatie pe care a ambalat-o frumos in paginile unui roman politist si ne-a servit-o.

| kopli a răspuns (pentru kopli):

Scuze, lipseste tocmai citatul: oamenii sunt educati inca din copilarie sa evite interactiunea directa cu ceilalti indivizi, ajungandu-se astfel la o lume in care oamenii interactioneaza aproape exclusiv doar prin "vizionare" - o comunicare audio-vizuala bazata pe holograme aproape perfecte, care redau imaginea persoanei intr-un mod extrem de realist.

| kopli a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Scuze, am adaugat citatul care, nu stiu din ce cauze, nu a aparut.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru kopli):

Spre rusinea mea: nu am citit acea carte; dar la acea vreme se intrevedeau multe dintre realizarile actuale. Jul Vernes chiar a avut minte de vizionar.

| kopli a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu e tarziu niciodata. happy Da, Jules Verne s-a numarat si el printre vizionari. Aici, recunosc, nu ii stiu eu pe toti.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Joker3134):

Asimov a punctat evenimente posibile; nu ceva imposibil de realizat. El a fost vizionar, nu schizofren.winking laughing

| kopli a răspuns (pentru Joker3134):

Nu pot sa-ti raspund dintr-un motiv simplu: Nu stiu nimic despre Matrix.
Cartile lui Asimov, sunt mai mult S decat F. Adica mai mult stiintifice el fiind in primul rand biochimist. Profesor si cercetator, stia si suficienta fizica pentru a scrie si carti de popularizare a stiintei.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru kopli):

De la pamant la luna vs. misiunile APOLO; 2000 de leghe sub mai vs. realizarile submarinelor stiintifice din Groapa Marianelor-11000 metrii. Scufundarea lui James Cameron în Groapa Marianelor

| kopli a răspuns (pentru kopli):

Apropo, ce fac acum japonezii cu robotii, este ceea ce descria Asimov in "era copilariei" robotilor.

| kopli a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Exact. Si exemplele sunt multe.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru kopli):

@ 20 000 de leghe sub mari

| kopli a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

happy nu am fost atenta, dar evident stiam despre ce e vorba. Creierul meu a corectat fara sa ma atentioneze insa laughing

| kopli a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

O carte care iar mi-a placut (nu am citit altceva de autor: Gunter Krupkat) este Nabou. Taximetrele fara sofer de acolo, sunt testate acum de cei de la Google.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru kopli):

Da-da-da! numai ca eu nu cred in siguranta vehicolelor IT-autonome in mediile frecventate si de alte fiinte vii/umane. ca module autonome in/pe alte planete este ceva util. GHINION: A.I. nu are calitati intuitive/vizionare sa chiar anticipativ-intuitive in relatia cu elemente umane cu care nu interactioneaza prin conexiuni directe/nemijlocite.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru kopli):

Un estec major/total al celor de la google, sau tesla, datarata imposibilitatii de a conecta (in veacul vecilor) creierele umane participante la trafic, cu computerele de bord ale vehicolelor "autonome".winking

| kopli a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Siguranta, e alta poveste. Vorbeam de viziuni.

| kopli a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ei testeaza deocamdata. La fel a fost si cu alte descoperiri, mai putin complexe.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru kopli):

Tu intrezaresti conexiunea creierelor umane, cu masinariile de orice tip!? wow-WOW. PE UNDE BAGA CABLUL USB?winking laughing laughing laughing

| kopli a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu am afirmat asta!
Dar daca ma provoci, ma gandesc la ceva Wireless. happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru kopli):

Alooooooooo! a fost descoperita metoda prin care a fost creata "scanteia de viata" si eu inca sunt la inceput de mileniu trei!?winking laughing laughing laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Joker3134):

DA-MI SI M IE CE-AI FUMAT; dar sa fie legale! Daca nu-i realitate ce traim noi doi: hai cu trei saci de ciment in spate si cu doi in fiecare mana, pana la beraria unde te voi servi cu un Silva neagra. Sa fii in alergare soara, pana se raceste berea.winking laughing tongue laughing Ce spuneai despre MARTIX? laughing laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Joker3134):

Hei, dom'profesor! Hai cu MATRIXUL ca s-a racit berea!winking tongue

| Lostlyric a răspuns:

Deja o fac. Sunt foarte multe munci repetitive unde sunt folositi roboti.
Task-uri cum ar fi taierea unei caroserii de masini, inainte era facuta manual, acum e facuta de un robot, care functioneaza dupa anumiti algoritmi si parametrii.
Daca te referi la roboti inlocuind toate job-urile, asta e aproape imposibil. Unui robot ii lipseste factorii emotiei, empatiei, deciziei etc. Se ridica o problema etica de care multi oameni au devenit constienti: daca, prin absurd, robotii vor avea emotii umane, acestia vor fi foarte greu de controlat si pot ajunge sa ne domine sau putem ajunge in punctul in care sa disparem ca specie. Paradoxal sau nu, propria noastra creatie poate ajunge sa ne distruga. Chiar si in punctul acesta este greu sa controlezi un robot umanoid, nu intelegem exact erorile logice care pot aparea si consecintele acestor erori.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Traiesti in Romania. Mai dureaza destul.

| Anon31241212 a răspuns:

Nu robotii o sa ne inlocuiasca. Oamenii sunt intr-un proces de robotizare. Ni se inoculeaza sa muncim fara oprire ca sa avem si noi un trai decent. Sunt atat de dese cazurile in care oamenii ajung la surmenaj fizic si uneori chiar mor. Noi am devenit niste roboti fara sa ne dam seama. Stam in fata unor monitoare la servici, ne ramolim cu totul din cauza sedentarismului.

| badriel a răspuns:

Cam peste 400-500 de ani.Deoarece:
-In prima suta de ani nu prea o sa mai fie asa multa munca din cauza primilor roboti si tehnologiilor;
-In a doua suta de ani jumatate din joburi o sa ne fie inocuite;
-In a treia suta de ani aproape toate joburie o sa fie inlocuite de roboti.
-In a patra uta de ani absolut toate joburile o sa fie inlocuite;
-In a cincea suta de ani robotii o sa se obisnuiasca cu asta.
Cam la asa ceva m-am gandit eu.happy

| TheDorothy a răspuns:

O perioada exacta nu se poate determina, insa se preconizeaza ca ar fi cat mai curand!

| MineaPeter a răspuns:

Salut.
Poate până spre sfârșitul secolului o să crească procentul de munci robotice (fără să însemne, în opinia mea, că vom fi total înlocuiți).

Consider că este un lucru bun ca noi, oamenii, să ne păstrăm abilitatea de a face lucrări cu mâna noastră, de a gândi și de a avea control asupra fenomenelor din jur, fără să lăsăm prea multe (dacă nu chiar totul) pe seama roboților.
Până la urmă, roboții sunt... roboți, iar oamenii, oameni.

| venomoustyle24 a răspuns:

Deja exista niste IVR-uri foarte inteligente, stii tu, roboteii aia de iti raspund cand suni la diverse compani pline de bani. Am lucrat la un moment dat la o firma ce se ocupa de telefonie prin america si roboteii de acolo sunt destul de buni la identificat persoane si probleme asa ca banuiesc folosirea lor in mai multe ramuri ale muncii cat mai curand, probabil cativa ani, m-as arunca la 4-5.

| iţigsauştrul a răspuns:

In putin