| anonim_4396 a întrebat:

In ce limbă vorbeau dacii?

9 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Dacă

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Vorbeau limba dacă, o limbă indo-europeană înrudită cu limba tracilor, astăzi moartă.
N-ai făcut asta la școală?

| EestiSodalane a răspuns:

Limba dacă. O limbă din familia limbilor indo-europene, cel mai probabil extrem de asemănătoare cu traca

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru EestiSodalane):

A avut albafaet? cu ce limbă vie seamănă?

| EestiSodalane a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu știm dacă a avut propriul alfabet sau dacă a folosit altul pentru că nu ne-a rămas nicio scriere directă în limba dacică. Și având în vedere că nu știm decât câteva cuvinte din limba dacică nu putem nici să zicem cu ce limbă vie seamănă cel mai mult. Dacă ești curios cum ar fi putut să sune limba dacică cineva a făcut un fragment scurt de limbă dacică vorbită:
https://youtu.be/88vd7nBA-Ek?si=g_pRGIhfCwC5MfHn

| ILikeBlackCats a răspuns:

In dacă

| AlexAlyy a răspuns:

Indo-europeană vorbită în antichitate de daci. Este considerată de unii savanți ca fiind înrudită cu limba tracă.