April
| April a întrebat:

In ce masura te temi de parerea celorlalti?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

N-as spune ca ma tem. Ar fi prea mult spus.
Evident, tin cont de parerea prietenilor care ma cunosc de-o viata, de cea a persoanelor pe care le apreciez in mod deosebit.
In acelasi timp, mi se rupe de parerea necunoscutilor, a celor care, pe strada, simt nevoia sa-si dea cu presupusul despre toti si toate.
Am notiuni clare despre bine si rau, am constiinta, deci...nu ma TEM cam de nimeni.

12 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Firesc ar fi sa nu ne temem de parerile celor din jur. Ele pot fi obiective sau nu, corecte sau nu, asa ca foarte mult conteaza parerea noastra despre noi, de felul cum putem deveni mai performanti si mai folositori.

| juniper a răspuns:

Eh... nu exagera, sunt si ele fiinte, nu sunt cu nimic mai superioare decat tine, tu sa te temi de ce va fi dupa ce termini liceul laughing
Nu ma tem de parerile celorlalti, putin imi pasa ce cred ceilalti, daca nu-mi pasa, nu o sa ma afecteze.

| matchpoint a răspuns:

Salut, din pacate sunt o persoana care, chiar daca nu se teme de parerile celor din jur, dar tin cont si acest lucru nu a fost intotdeauna in favoarea mea. Tin cont mult de parerea celor din jurul meu, poate mai mult decat ar trebui, dar nu accept nedreptatea si minciuna. O fi bine, o fi rau... Cine stie?! Pa

| georgiana a răspuns:

Parere celorlalti despre mine conteaza intr-o oarecare masura, le accept si pe cele bine si pe cele rele, astfel ajung sa ma cunosc mai bine, prin ochii lor.Aleg partea care o consider necesara `eului meu`...

| DrViorel a răspuns:

Deloc, nu ma tem de parerea celorlali, dar accept sfaturi... Si fiecare are dreptul la parere si viata lui personala...

| petru a răspuns:

"De cand a aflat multimea c-am venit si eu pe lume,
Unii ma vorbesc in sapte, ali barfe-arunca-n lume!
##
Eu ii las pe toti uitarii, ce e val ca val s-o trece!
Ascult doar Intelepciunea! Barfele? Ma lasa rece?
##
Nu dau eu apa la moara! Cot sa trec nemacinat!
Stiu ca apa mana moara, valui uneori spurcat!
##
De ma latra cumva canii, trec fara-i baga in seama!
Latre de vor chiar la luna, eu ma duc cu-a mei de-o seama!
##
Mai ne-tot voi fi ca barfa debaga-o-voi in seama!
Cert! Privesc Intelepciunea si-o ascult, de bunaseama!
##
Sa ma tem de mojicie sau de barfa sau galceava?
As fi grau pierdut in gozuri, de m-as teme de ce-i pleava!
##
De-ntelepti? De ce m-as teme? Eu iubesc Intelepciunea!
Bate vantul! Latra cainii! Ma invata-ntelepciunea!
##
Nu nu sper sa ma iubeasca canii, moara, gura lumii!
Dar cota-voi, toata viata, Vorbele Intelepciunii!
##
Deci masura, la parere, nu o vad spunerea lumii!
Multumescu-ti Tie Doamne, Da-mi certarea-ntelepciunii! ""

Vedeti dumneavoastra draga April,
oare sa nu-l ascult tumna eu pe Bunul meu aros din Milet?!?!
si n-n-as mai fi eu petru borodi/Cluj
P. S. M-am gandit si-am priceput ca: "
Pai nu, nu se poate! C-as ajunge-n strada sa ascult de gura lumii!

| PaisonPink a răspuns:

Uneori intr-o masura mare... cand nu sunt sigura... Dar in alte momente nu prea dau importanta daca sunt mai mult ca sigura pa minewinking

| Babushka a răspuns:

Uneori ma intereseaza parerea altora : de expl daca merg la cumparaturi sa imi cumpar o haina impreuna cu o prietena sau iubitu si vad un lucru care ma fascineaza ii cer parerea, iar daca nu-i place tot mi- l i-aulaughing ca imi place mie nu stiu depinde de situatie uneori pot fi ambiti prostesti...

| snowman a răspuns:

Eu foarte tare ( la nimeni sa nu zici :D)
intra terog pe sitiul asta http://www.e-album.ro/membru.php?id=4232
sa nu gindesti despre mine rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te temi nu e un pic cam exagerat?raised eyebrowstin cont.atat.pana la urma tot ce vreau eu fac:-pehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma tem de parerea lor, referitor la persoana mea.ma tem de actiunile oamenilor, de demagogie si ipocrizie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Parerea semenilor nostri, o adevarata teama ce consta in faptul de a nu te ridica la standardele celor ce te cunosc si esti intr-un fel de stare competitiva... Ma tem, recunosc ca ma tem, toti ne temem dar ne este teama sa recunoastem. In masuri mai mici sau mai mari tutror ne pasa de paerea celolalti, altfel, nimeni nu ar mai fi pe site. teama fiind poate prea mult spus.
Mult succes