| anonim_4396 a întrebat:

In liceu, dna director de la acea vreme, ne-a impus să purtăm uniformă. Elevii au fost scandalizați. Nimeni nu a vrut să o poarte iar dumneaei a lăsat-o baltă in cele din urmă.
De ce elevii din zilele noastre nu mai suporta uniforma?

Răspuns Câştigător
| VelicanEmilia a răspuns:

Noi am avut o uniforma tare misto in liceu. Era dintr-un material asemănător cu blugul, de culoare neagra. Setul conținea 6 piese. Sacoul era superb. Pantalonii la fel, model skinny care pe vremea aceea erau in voga, vestuta stransa pe talie, fustita scurta, camasa alba si cravata rosie. Tin minte ca toti purtam ecusoane-n piept si legitimatii de elevi. De multe ori directorul statea la poarta liceului si pe cine vedea fara uniforma il trimitea acasa sa se schimbe. fara ea nu aveai ce cauta. Totusi era frumos, nu se faceau diferente ca unii au mai mult, altii mai putin, nu radea nimeni de nimeni, toti eram la fel. Si sa revenim la intrebare:de ce nu mai vor? Pt ca mai nou scolile si liceele sunt destinate pentru parada modei. Elevii nu se mai duc sa invete, ei merg sa se intalneasca cu prietenii, sa fumeze in spatele liceului, sa faca misto de profesori, sa dea bully altor elevi, sa faca tik tok-uri. Iti dai seama ca mai bine da unu cu hanorac "Vagabond" sau una cu pierce in buric decat unii basic la sacou si cravata.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca spart in figuri cu hainele

| Drimmero a răspuns:

Pentru ca sunt ridicole, elevii sa vina imbracati cum vor e in limita bunului simt, adica sa nu uite ca sunt la scoala.

Răspuns utilizator avertizat
| ILikeBlackCats a răspuns:

Acum ei sunt mai rebeli, cel puțin la mine in scoala sunt fete de a 5a care se dau cu eyeliner, farduri etc. Practic nu e bine ca reactioneaza asa la uniforme, da chiar trebuie luate masuri, nu numa' sa ne dam cu părerea.

| LarisaChe07 a răspuns:

E penibila uniforma. In primul rand ce scop are? Daca avem uniforma nu inseamna ca vom fi mai atenti la ora sau invatam mai mult. Plus că, să fim toti imbracati la fel, pare puscarie.

| suntserios a răspuns (pentru LarisaChe07):

Fix asta e scopul ei sa fie toti imbracati la fel si sa dispara diferentele sociale pe baza hainelor. Practic in uniforma e irelevant cat de mult costa hainele tale si cat de la moda esti, toti sunt egali din aspectul asta, foare important pentru cei care nu isi permit haine scumpe si se simt inferiori.

| LarisaChe07 a răspuns (pentru suntserios):

Tu crezi ca elevii se vad doar la scoala/liceu? laughing E irelevant daca ai uniforma la scoala.

| suntserios a răspuns (pentru LarisaChe07):

Ai putea sa aproximezi spre exemplu la o iesire asa in oras cati nu sunte chemati ca nu intra in gasca, sau cati refuza sa mearga din motive din aste financiare?

e la scoala sa nu te duci ca nu ai haine ca sa te integrezi nu prea e o optiune. La iesitul in oras da. Pe de alta parte scoala e resposabila pentru ce se intampla acolo in unitatea de invatamant si trebuie sa sa ofere conditii egale pentru toti elevii. Ce se intampla in particular se intampla in particular.

| LarisaChe07 a răspuns (pentru suntserios):

Nu prea e cool sa faci misto de persoanele fara posibilitati. Daca vezi pe unu care se imbraca fix ca un boschetar, pastrezi ideea pentru tine si atat.

Unii nu cheama in oras pers fara posibilitati pentru ca nu tin pasul cu ei. Unu mananca si unu se uita, unu bea cocktail si unu bea apa. La mine nu se intampla. Mereu le iau prietenilor de mancare si de baut. Parintii lor le dau cate 100-150-200 de lei pe saptamana si ii termina repede, nu le mai ajung sa iasa in oras sambata-duminica. Pana si la un fast-food se cheltuie peste 35 lei daca vrei sa te saturi, nici nu mai zic de un restaurant din centru.

| suntserios a răspuns (pentru LarisaChe07):

"Nu prea e cool sa faci misto de persoanele fara posibilitati. "

Și știm cu toții că adolescenții sunt cumpătați și destul de maturi încât să nu își bată joc între ei nu?

| LarisaChe07 a răspuns (pentru suntserios):

Astea se intampla pana la liceu. In gimnaziala ai mintea aia de copil tembel, dar de la liceu nu prea mai ai curaj sa faci misto, in primul rand pentru ca nu stii cu cine vorbesti si cat de repede se supara. Si pana ii cunosti mai bine, deja iti ies din cap chestiile astea imature.

Dar este si o neintelegere intre adult si adolescent. Pentru un adult, sa il faci prost, idiot, terminat e o jignire, in schimb, pentru un adolescent e o nimic-toata.

| suntserios a răspuns (pentru LarisaChe07):

Pari puțin pe lângă realitate.

| LarisaChe07 a răspuns (pentru suntserios):

La care dintre afirmatii?

| suntserios a răspuns (pentru LarisaChe07):

La toate
Că bullying eu cat casa in generațiile tinere. Numa la tine par toți eliminați la bunele maniere.

| LarisaChe07 a răspuns (pentru suntserios):

Cel putin la mine in liceu asa este.