| Patriotul2689 a întrebat:

În numele prea Sfintei și nedespărțitei Treimi, noi Petru I, tuturor descendenților și succesorilor la tronul și guvernul națiunii rusești. Marele Dumnezeu de la care ținem existența noastră și coroana noastră, luminându-ne cu lumina Sa și sprijinindu-ne cu sprijinul Său, îmi permite a privi pe poporul rus ca un popor chemat în viitor la dominațiunea generală a Europei. Întemeiez această cugetare a mea pe aceea națiunile Europei au ajuns, cea mai mare parte, într-o stare de bătrânețe vecină cu pieirea spre care merg cu pași mari; trebuie dar ca ele să fie [...] și, desigur, cucerite de un popor tânăr și nou, când acesta va fi atins toată forța și creșterea sa. Privesc dar invazia țărilor Occidentului și Orientului de către Nord ca o mișcare periodică decretată în cugetele Providenței care, tot astfel, a regretat pe poporul roman prin invazia barbarilor. Emigrările oamenilor polari sunt ca fluxul Nilului, care, la oarecare epoci, îngrașă cu noroiul țările slăbite ale Egiptului. Am găsit pe Rusia gârlă, o las rău; succesorii mei vor face din ea ca o mare întinsă, destinată a face roditoare pe Europa sărăcită [...]; pentru aceea, eu las învățămintele următoare pe care le recomand atențiunii și observațiuniilor statornice." (Testamentul lui Petru cel Mare, 1724)
Ce părere aveți? Eu cred că Kremlinul încă urmează aceste sfaturi, urmărind dominația rusă asupra Europei.
"1. De a întreține pe națiunea rusă într-o stare de război permanent, a ține pe soldații ruși totdeauna în război, a nu-i lăsa să se panseze decât pentru îmbunătățirea finanțelor statului; a reforma armatele, a alege momentele oportune pentru atac, a face astfel ca pacea să servească pentru război și războiul pentru pace, în interesul măririi și prosperității crescânde a Rusiei." - într-adevăr, Rusia este într-o stare permanentă de conflict chiar și azi: de la războiul din Georgia din 2008 și războiul din Ucraina din 2014 până la trupele ruse staționare acum în Transnistria, Rusia este într-o stare permanentă de conflict și nu pare a se opri prea curând.
"3. A lua parte în orice ocazia la afacerile și certurile Europei și mai ales ale Germaniei, care, fiind mai apropiată de noi, ne interesează mai de-a dreptul." - așa-i că și vouă vi se pare că Putin își mai vâră coada peste tot?
"4. A diviza Polonia întreținând tulburări și gelozii continue; a interesa pe puternici cu prețul aurului, a influența dietele, a le corupe spre a avea o acțiune în alegerea regilor, a numi partizani și a-i proteja, a face să intre trupele moscovite și a le ține în țări străine până ce va veni ocazia ca să rămână acolo pentru totdeauna. Dacă puterile vecine opun dificultăți, a le potoli momentan îmbunătățind din țară din țară până ce va putea lua tot ce este de luat." - chiar dacă nu se aplică în cazul Poloniei (care a și fost divizată pe bune de două ori de Rusia, în 1797 și 1939), merge de minune cu țări precum Ucraina.
"8. A se întinde neîncetat către Nord, în lungul Mării Baltice, precum și spre Sud, în lungul Mării Negre." - ignorând faptul că Țările Baltice erau ale Rusiei până acum treizeci de ani, să nu uităm că Peninsula Crimeea a fost anexată de Federația Rusă în 2015.
De asemenea, punctul 9 presupune o expansiune a Rusiei în Asia prin atacarea Persiei (lucru care va fi posibil doar când Rusia va fi terminat complet ce a început în 2008 în Caucaz). Ce credeți? Finalul documentului este acesta: "Astfel se poate și trebuie subjugată Europa"!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că acest document era valabil atunci când a fost scris. Atunci nu existau NATO și UE.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dai si tu o cola?