| IoanaCarmen25 a întrebat:

In primul rand as vrea sa aflu ce este funda de pe site. Stiti ca se tot spune: "ofer funda celui mai bun raspuns" si nu stiu cum?

Răspuns Câştigător
| Cappuccinooo a răspuns:

Buna!
Intrebarea ta imi semnaleaza faptul ca esti un utilazator nou, deci bun venit pe TPU.
Toti Pentru Unu este locul unde oferi ajutor semenilor tai raspunzand la intrebarile acestora. Pe TPU impartasesti celorlalti cunostintele si experienta ta, ajutandu-i pe cei care au nevoie de raspunsuri la intrebari diverse. La randul tau, cand ai nevoie de un raspuns la o anumita intrebare importanta pentru tine, pe TPU vei primi ajutor prin raspunsurile celorlalti.Suntem pe TPU pentru a da si a primi sfaturi bune, pentru a fi toti pentru unu si unu pentru toti.
Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 10 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit happy
Fundita o acorzi user-ului al carui raspuns te-a ajutat cel mai mult.Aceasta se afla in partea dreapta a raspunsului postat de acel utilizator si pentru a o oferi trebuie sa dai doar un click si gata, ai multumit pentru ajutorul care ti s-a oferit.
Daca esti logat si oferi raspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale. Trebuie sa ai in vedere faptul ca si pe TPU calitatea primeaza - cu cat raspunsul pe care il dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (si cotat ca atare de catre ceilalti utilizatori), cu atat vei primi mai multe puncte pentru acel raspuns.
pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.
Iata cu se iau punctele pe TPU:
pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.
De asemenea, se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns:
primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte;
al doilea - 40 de puncte;
al treilea - 30 de puncte;
al patrulea - 20 puncte;
al cincilea raspuns - 10 puncte.
Sper ca te-am ajutat kiss Pa, pa!

4 răspunsuri:
| Adorable a răspuns:

Buna!
Funda este ca un fel de premiu pe care il oferi utilizatorului care te-a ajutat cel mai mult. Tu poti da funda numai la intrebarile tale, funda aflandu-se in ----->
Poti primi si tu funda daca dai raspunsuri folositoare.
Succes!

| Mali_3462 a răspuns:

Pai cand primesti un raspuns care te ajuta poti sa ii dai funda si asa il declari cel mai bun raspuns pe care l-ai primit. Ea valoreaza 100 de puncte pentru cel care a primit-o. Sper ca te-am lamurit :*.

| liiifeiispiiink a răspuns:

Cand pui o intrebare si iti raspunde cineva in dreptul raspunsului este o fundita gri, si cand pui mouseul pe ea se face portocalie...dar trebuie sa ai mai multe raspunsuri...nu doar 2-3

Succes!

| daniela36783 a răspuns:

Funda este o emblema adica o funda normala care tio da prieteni tai de pe TPU daca considera ca raspunsul tau este folositor
da-mi funda