| mickadou a întrebat:

In viata lupti pentru un scop si ai numai piedici, nu ai sustinere. Si te gandesti sa renunti. Acest lucru este vazut ca?
1)O aprobare a celor ce zic oamenii din jur "aceasta lupta este inutila"
2)Lasitate pentru ca ai tinut sau tii cont de parerea celor din jur
3) Ca te-ai plictisit
4) Ca nu mai ai energie si nici resurse
5) Ca totul este in van

Cel care renunta este vazut ca un invingator sau ca un loser? El cum se vede?
Pentru a raspunde la aceste intrebari va rog sa va ganditi la un lucru pe care voi vi-l doriti sa aveti, sa faceti (sa mai adaugam ca nu gasiti dezavantaje ) si aveti piedici, nu reusiti oricat de mult ati incerca. Va ganditi in sine sa renuntati. Ce simtiti? va veti considera invingatori?

Ganditi-va la visele voastre ce nu pot fi implinite

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Cum adica "acest lucru este vazut ca?". Adica presupui din start ca pentru mine ar conta parerile altora, ceea ce e complet fals.Renuntarea mea, vina mea.Sa dai vina pe lume e cel mai patetic act de lasitate.Fiecare pas facut iti apartine cu tot cu riscuri si bucurii.Nu dau doi bani pe parerile lumii.Singur pe lume sau inconjurat de milioane de oameni tot aia e

| mgtow a răspuns:

Eu in ultima vreme sa zicem cu o saptamana in trecut vroiam sa gasesc o prietena si 2 ocazii au esuat inainte nimic nici un rezultat si am zis gata s-a terminat, asta nu inseamna ca sunt las daca ma las dar nu are nici un rost sa ma mai chinui pentru ca am vazut cat de nenorocite sunt fetele in ziua de azi. Ma multumesc eu cu netul ps3 si cu o masina noua care o sa mi-a cumpar de curand.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Atâta timp cât visele respective sunt rezonabile, de exemplu nu aşa : " vreau să ating soarele" orice se poate îndeplini. Depinde acum câtă răbdare ai. Nu trebuie să se realizeze acum dar în timp poate se realizează. Depinde acum la ce te referi şi tu. Ce spun alţi nu contează. Dacă renunţi nu te poţi considera învingător, ci pur şi simplu nu ai avut curajul să mergi mai departe sau poate voinţa necesară. Deci nu eşti învingător, eşti lipsit de curaj. Baftă!

| Hmmmm a răspuns:

Mie nu imi place sa las lucrurile neterminate.imi place sa cred ca pana acum am terminat tot ce am inceput.am o incapatanare iesita din comun, care in acest caz este un avantaj.
mereu am stiut sa indur multe si sa tac daca stiam ca merita.
mereu mi-a placut sa cred ca mai devreme sau mai tarziu, cu mai mult sau mai putin efort visele se implinesc.si mereu mi s-a intamplat asta.
cu cat am luptat mai mult pentru ceva, cu atat mai fost mai mandra ca am obtinut acel lucru.
sa renunt la un vis doar pentru ca nu pot sa il implinesc pe moment? asta se numeste lasitate.
stii de cate ori am vrut sa renunt la niste vise? dar a doua zi mereu am ridicat capul si ma luptat in continuare.despre asta e viata. ce nu te omoara, te face mai puternic.
si desigur, cum a spus si GaduriAlbe, totul e sa ai niste vise acceptabile, nu cum ar fi sa ajungi vedeta de telenovela sau star la hollywood.

| BigV a răspuns:

Doar lasii renunta! Un invingator nu renunta niciodata! Daca ai cazut, te ridici, te scuturi si incerci din nou! Visele devin realitate dupa ce te chinui! Nu stai si visezi ca nu ajungi nicaieri! De exemplu : sa zicem ca visul tau este sa ai propria afacere! Faci tot ce poti pentru asta! Strangi bani, lucrezi cat timp este nevoie pentru a o face sa mearga! Pot exista multe piedici insa daca vrei sa reusesti, le vei depasi! Orice vis (cu conditia sa nu fie absurd) poate deveni realitate cu putin curaj, pragmatism si simt practic!

| mickadou explică:

Este greu sa renunti la ultima speranta, chiar daca este falsa, dar tu nu vrei sa crezi asta.