| Fantaspirit a întrebat:

In zona la mine e o vânzătoare care mă tot irită nu știu dacă o face dinadins,mă tot întreabă câteodată daca am pus eticheta pe pungă,daca am cantarit,dar se vede clar eticheta pe pungă,mereu le cântăresc e foarte simplu sa pui codul respectiv și să îți scoată eticheta pe care o lipești pe pungă când iei de exemplu cartofi,nu știu de ce se găsește ea sa mă întrebe dacă am cantarit daca eticheta e pusa acolo și mereu cântăresc,sau ma crede naiv,mă ia peste picior, e o femeie în jur de 45 de ani, vii ce spuneți caută să mă enerveze provoace sau de ce face așa? Eu la unele produse știu codul și din cap nu e cazul sa nu știu ca alții să cântăresc și să pun o amarata de eticheta. Ce sa îi spun când mai îmi spune așa în așa fel sa nu o atac? Sincer femeia asta mă cam irită,am eu destule pe cap mai mă enervează și ea! Unii oameni văd că și-o cam caută cu lumânarea,nu știu cum de au atâta tupeu și obrăznicie te vad mai liniștit și caută să te provoace ca ulterior tot ei sa se de-a loviți, victime și tu să cazi de prost. Voi ce i-ați spune daca ar face așa? happy

33 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Femeia isi face datoria!
Asta este obligatia ei, sa anunte pe toata lumea ce sa faca si cum sa faca corect cu produsele din magazin. Pentru
din atata lucru nu te superi, ii multumesti si mergi mai departe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii zici frumos sa verifice ea daca e pusa ok, astepti sa iti termine treaba, platesti si iti vezi de viata ta fara complicatii inutile.

| Fantaspirit explică (pentru suntserios):

Mă cam determina sa ii dau bully daca nu se astâmpăra laughing sa ii spun că ochelarii aia ar cam trebui schimbați că sunt aburiți,chiar mă ofer sa ii compar eu, pe bune chiar așa nesimțire și răutate nu știu de unde vine de la unele femei,asta e proasta educație pe care o avem,când esti un om liniștit sa fii ironizat doar că eu sunt liniștit dar sunt și al naibii când mă enervez,dar nu merita sa îmi consum energia cu asemenea oameni. Pot face și cu alții care par așa retrași și să se răzbune aia într-o zi să le facă felul, adică unii cam o merita că te provoacă și apoi tot ei se dau loviți și chiar daca tu ai dreptate tot ei sunt văzuți bine că o fac pe victimele. Nici nu e de mirare de ce suntem văzuți ca ultimii oameni prin străinătate, acum înțeleg de ce străinii ne fac in toate felurile, chestia e că nu e prima dată când dau de oameni de genu care și-o cam caută, dar nu îi bag in seama dacă atata le duce mintea asta e.

| suntserios a răspuns (pentru Fantaspirit):

Ce sa zic, pare ca si tu cauti cearta. Te-ai nimerit bine cu tanti vanzatoarea.

| Fantaspirit explică (pentru suntserios):

Pai daca ție îți place bro sa fii luat de prost e problema ta,eu nu prea permit, că dacă lași așa de la tine tot așa vei fi tratat. Nu îmi place cearta că nu provoc pe nimeni niciodată, sau sa rad de cineva că e mai batut de soarta sau amarat, eu ii tratez pe toți la fel nu fac diferente, dar am și eu limite.

| suntserios a răspuns (pentru Fantaspirit):

Daca tu te simti luat de prost ca te intreaba o vanzatoare de la magazin ca ai lipit eticheta inseamna ca ai prea mult timp liber la dispozitie si esti extrem de sensibil.

| Fantaspirit explică (pentru suntserios):

Învață să citești, nu e prima oară când întreabă, e datoria ei sa se uite de aia e angajata acolo, de aia are ochi sa verifice că dacă nu avea era de înțeles să mă tot întrebe de n ori.
Nu știu care are prea mult timp liber că din ce vad ești mai toată ziua pe aici, chiar nu ești în măsură să atragi astfel de atenție cuiva.

| RAY a răspuns (pentru Fantaspirit):

Toți se obișnuiesc cu asta și vor continua sa iți bata joc de tine în continuare

| Hammurabi a răspuns (pentru Fantaspirit):

Adică te enervează (ca să nu zic terorizează, după cum ai scris aici) o amărâtă de lucrătoare comercială pentru că te întreabă dacă ai cântărit și dacă ai pus eticheta? laughing)))
Omule, stai prost rău de tot cu nervii.
Tu te întâlnești cu vânzătoarea asta cel mult odată pe săptămână sau la câteva zile când faci cumpărături. Nu în fiecare minut.
Probabil de aia e ea pusă acolo. Să supravegheze și să atenționeze cumpărătorii să nu uite să cântărească și să lipească eticheta.
Prin fața ei trec mii de cumpărători zilnic.
E o rutină. O face din reflex. S-a transformat într-un automat uman din cauza îndatoririi ăsteia ingrate.
Probabil, pentru ea, nici nu contează cine trece prin fața ei, ea își debitează textul pe care trebuie să-l spună, pentru că de-aia a fost pusă acolo. E un "robot uman".
Iar tu, atât de inteligent ești, încât o iei persomal și te simți atacat că te întreabă și pe tine când treci pe lângă ea? laughing))
Probabil ești genul care se ceartă și se simte atacat și de un robot telefonic, atunci când îi răspunde la telefon și repetă acelaș text? laughing

| RAY a răspuns (pentru Fantaspirit):

Nu ești sensibil dacă nu permiți sa fii cârpă tuturor

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Eu unu rezolv chestii de genu cu indiferenta, ignorarea, du-te la alt magazin dacă poți, asta e rromania sau ii spui ca te deranjează comportamentul ei, daca e profi are șefa și ea poți vb cu ea

| Allhambra a răspuns (pentru Hammurabi):

Am râs de mă doare stomacul.

| Fantaspirit explică (pentru Hammurabi):

Văd că ai același comportament că dansa, probabil ție îți place sa fii luat de oaie din copilărie si sa nu obiectezi că așa te-a învățat mami tau când primești o palmă sa întorci și celălalt obraz nu cumva sa deranjezi pe cinevawinking
In primul rand ești prost tu că etichetezi aiurea, eu zilnic fac cumpărături de acolo și de multe ori cumpăr și de 2-3 ori în aceeași zi că mai ajut și o vecina,nici o casiera de când mă duc eu acolo de-a lungul istoriei nu a făcut așa,și nu vin atâția clienți că nu e Kaufland,o făcut așa doar când eram eu singur in magazin,la alții nu dar la mine da,sa se uite pe pungă cu cartofi durează o fracțiune de secundă si oricum o scanează că fără eticheta nu o poate scana, așa că oricum se uită, dar tu ai o educație tare primitivă având în vedere că locuiești în Grecia și ai un comportament de ghiolban ofensând, puteai sa vi cu un argument civilizat dar atâta poți, ești cam scurt in banda.

| Fantaspirit explică (pentru RAY):

Pai nu i-am zis nimic și nu fac ca alții să sifonez,sa bârfesc că ăla are un comportament așa sau că nu își face treaba,eu îmi văd de treabă mea,nu îmi place să fac rău la nimeni, sa fac reclamații, am pus doar o întrebare astia sunt cuprinși de paranoia vad, eu nu mă simt atacat că dacă era așa nici nu mai mergeam acolo, doar am pus o întrebare și uite turma de oi cum se comporta de parca zici că ei sunt cei pățitilaughing

| Hammurabi a răspuns (pentru Fantaspirit):

Ușurel, calmează-te, să nu faci atac cerebral.
De 2-3 ori zilnic cumpărături? Mai ai timp și de altceva în viață? laughing
În mod sigur e o vânzătoare inteligentă.
Te-a citit, vede cât de rapid ți se încinge neuronul și și-a găsit și ea o distracție nevinovată.

| Fantaspirit explică (pentru Hammurabi):

Eu sunt calm,tu vad că scrii pe aici romane,da, la fel de inteligenta ca tine dar inverswinking eu am pus o întrebare, dar văd că pe tine atâta te duce IQ sa lingi in fund oameni care ți se aseamănă ca și caracter.
Tu înafara sa dai cu hate mai ai ceva in viața? Că văd că banda ta scurta doar atât poate. Te crezi inteligent dar e calea pungă până acolo, ani lumina, învață să răspunzi civilizat nu sa fii taran obosit

| AndreeaWTS a răspuns (pentru Fantaspirit):

Tanti vanzatoarea doar te intreaba daca ai cantarit si ai pus eticheta sau te injura de toate neamurile si scoate limba la tine? rolling on the floor

| Hammurabi a răspuns (pentru Fantaspirit):

Ok.
Shopping plăcut și relaxant.
laughing

| Fantaspirit explică (pentru AndreeaWTS):

Cantarul e langa ea,eticheta e pusa pe pungă, de multe ori îi dau punga cu eticheta in fata, o vede că nu e chioara, și știe toate angajatele de acolo, șefa mare că știu din cap codurile, daca eram ca alții să nu știu să cântăresc mai ziceam, eu de peste 15 ani fac cumpărături acolo nu de ieri. Daca uitam sa ii pun eticheta mai ziceam că problema era la mine că nu poate scana daca nu are eticheta dar o pun mereu, încă eu le spuneam la alții cum să cântărească chiar nu e cazul sa mă întrebe de fiecare data aproape daca am pus eticheta sau am cantarit având în vedere că sunt unul din cei mai fideli clienți.hee hee

| Fantaspirit explică (pentru Hammurabi):

Vezi că se poate să răspunzi și fără sa jignești? Bravo! Incepi sa faci progrese, nu ești un caz pierdut, și mai lasă sarcasmul la o parte că nu te prinde happy

| AndreeaWTS a răspuns (pentru Fantaspirit):

Adica pui punga de cartofi cu eticheta in fata ei, ea se uita la punga si te intreaba daca ai pus eticheta? Asta vrei sa spui? laughing
Esti intr-un film sf?

| Fantaspirit explică (pentru AndreeaWTS):

Văd că tu ești într-un film SF având în vedere că ai nevoie de multe confirmari pentru ceva ce e destul de evident.
Nu mai contează, văd că nu puteți reuși unii sa vă dați seama ca mai există în lumea asta și astfel de oameni cu o conduită mai puțin ok, pentru voi toți oamenii sunt perfecți și plini de educație, sfinți. In fine, o seară plăcută.

| sierra1 a răspuns:

Să ințelegem că ea (cea de 45 ani) are vechime mai mare și tu ești incepătoare?

| Fantaspirit explică (pentru sierra1):

Începător nu începătoare, eu sunt client, când fac cumpărături se întâmplă și e ea pe tura.

| sierra1 a răspuns (pentru Fantaspirit):

"o vânzătoare care mă tot irită... întreabă câteodată daca am pus eticheta pe pungă"

oooo, atunci spune-i "mami, verifică tu" (adică să-și vadă de lungul năsucului)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Greșeala este de partea ta. Nu există motiv de iritare, doar dacă tu interpretezi așa.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Așa ruga-o frumos să-mi pună ea cartofii și să-i căntărească.
Apoi mi-aș cere scuze și i-aș spune că m-am răzgăndit și nu mai vreau cartofii ăia că sunt cam murdari, Să-mi găsească alții mai curați

| Fantaspirit explică (pentru DeMicUnCălător):

laughing asta a fost buna. Nu am inima aia sa fac rău cuiva chiar nu știu de ce unii sunt așa de rai și de psihopați, nu mă refer la acest caz. Cred că mi-ar da ea cu cartoful in cap de as face așa ceva laughing

| Bunddy a răspuns:

Dai cu punga de cartofi in cap sa nu mai aibă tupeul sa se bage in vorba cy tine laughing

| KobraKai a răspuns:

Ai probleme de natura psihica daca te deranjeaza ca o vanzatoare te intreaba daca ai cantarit si ai pus eticheta.
Nu poti pur si simplu sa-i raspunzi DA si sa-ti vezi mai departe de treaba? Ce dracu faci atat tambalau pentru o intrebare?

| Fantaspirit explică (pentru KobraKai):

Ai dreptate într-o mânăwinking

| Wallace a răspuns:

E chiar penibil sa te simti atacat de o vanzatoare care doar isi face meseria. Esti singurul om din orasul ala pe care il intreaba daca a cantarit si pus eticheta?

| Fantaspirit explică (pentru Wallace):

Crede-mă că merg foarte frecvent și nu întreabă pe nimeni, și eu știu și codurile din cap, alții nici nu știu să cântărească sa pună codul produselor.
Daca eticheta e pusa direct pe pungă atunci nu e logic că am cantarit acel produs? Își face meseria dar unii sunt și nesimțiți, eu am lucrat in domeniu și nu am cum sa nu știu să pun eticheta sau sa uit având în vedere că fac zilnic cumpărături happy