| PsyhoChild a întrebat:

Voi ce credeti ca inseamna sa fii inteligent? Eu cred ca inseamna sa gandesti nu sa cunosti informatia :

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu mai mult merg spre a stii sa vorbesti cu oamenii, sa stii sa fi sociabil, sa dai dovada de inteligenta emotionala si sa acumulezi cunostinte si sa te folosesti de ele in folosul tau

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Si ce ai spus tu e o chestie care tine de inteligenta. Inteligenta e de mai multe feluri,, unii poseda mai multe tipuri sau chiar pe toate, pe cand altii nu au deloc parte de vreun tip/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Tipul tau asta de inteligenta te poate face bogat, popular, carismatic

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ce sa fac si eu... imi place viata modesta, fara motivare pentru a castiga cele mentionate de tine.
Sunt realist, nu voi deveni miliardar peste noapte, prefer o viata modesta, normala.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nu e vb de banii e vb de a stii cum sa traiesti viata, iar pentru asta ai nevoie de inteligenta emotionala, stransul baniilor nu aduce fericire si doar lacomie

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Indiscutabil, total de acord!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La fel si eu, consider ca inteligenta nu are legatura cu cultura.
Inteligenta inseamna istetime; sa stii sa 'te prinzi', nu sa fii genul care "stie tot".

| Drimmero a răspuns:

Inteligenta nu inseamna niciodata cumul de informatie, multi confunda inteligenta cu cultura generala care sunt 2 lucruri total diferite,, un om inteligent este acela care se descurca in orice situatie si stie sa iasa cu capul sus, sa profite la maximum de sansele primite.
Iar cultura generala nu inseamna altceva decat o acumulare a documentarii care tine de memorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai suficiente cunostinte si sa fii si indeajuns de priceput incat sa stii sa te folosesti de ele, sa le adaptezi in functie de situatie.

| Victor453 a răspuns:

Eu la fel gindesc, intelegenta este o gindire superioara nu de a sti ceva, uneori informatia nu ajuta asa tare ca gindirea

Răspuns utilizator avertizat