| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Ingreuneaza aloolul cresterea in inaltime?
Salut TPU! Sunt scund si complexat de acest lucru. Tot sper ca o sa mai cresc in inaltime si ca o sa ajung mediu. Unul dintre motivele pentru care ma deranjeaza faptul ca sunt scund(si in crestere), este acela ca nu prea prea pot sa fac anumite lucruri cum ar fi de ex sa beau alcool. Sa ne intelegem, nu sunt un alcoolic sau ceva, beau sa zic in medie o treime de bere pe zi, nu m-am imbatat niciodata si oricum incerc sa evit cat se poate de mult sa beau alcool.In schimb, uneori, sunt cazuri cand chiar as bea ceva alcool, sau cazuri in care cam toata lumea bea.In acele situatii sunt in general ala care nu prea bea deloc sau daca bea, bea foarte putin.Iar de fiecare data cand beau ceva, ma gandesc ca raman pitic si incep sa fiu stresat.Pe de o parte, nu stiu cat de mult afecteaza alcoolul crestera-am un coleg care in a 9-a avea cam 1.85 iar in a 10-a a ajuns la 1.95 poate chiar peste (in conditiile in care a mai
baut alcool). Deci:
AFECTEAZA ALCOOLUL CRESTERA IN INALTIME? DACA DA IN CE MASURA-DOAR DACA BEAU DE SA NU MAI STIU DE MINE DES SAU SI IN CAZUL IN CARE BEAU DES DAR PUTIN?
P.S.-Am 17 ani si 1.66 (dar in general par de 1.70)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 1.66 nu esti scund. Eu am cam 1.65 si am avut cativa iubiti care aveau aceeasi inaltime ca mine. Si ma scarbeau destule iepe masculine de 2 metri. Nu inaltimea conteaza cand faci o femeie sa se indragosteasca de tine.

| Lucian_Delca_1990 a răspuns:

Nu, alcoolul nu afecteaza cresterea in inaltime. In cazul meu, personal, tatal meu are o inaltime de 1.90, si este un alcoolist notoriu. Eu, pe de alta parte, consum alcool rar, dar beau sucuri acidulate in gramaj mai mare decat apa, si am o inaltime de 1.85. (Am 16 ani)

Desigur, ar putea cauza "Burta de bere", ceea ce ar putea afecta inaltimea, dar nu are legatura in mod direct cu inaltimea.

Despre colegul ala de care ai pomenit, este doar ceva genetic, in niciun caz nu este vorba de alcool. Daca ar fi asa, toti alcoolici ar avea peste 2 metri. Doamne fereste, gandeste-te la un betiv de 2 metri invartindu-si armele in mijlocul strazii la 2 noaptea si racnind din toti plamanii.

In fine, sper ca te-am ajutat big grin