| adrianpetrican a întrebat:

Inteligenta artificiala va duce la un nou razboi mondial? Unii zic ca da! Voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Nu cred ca robotii cu inteligenta artificiala vor scapa de sub control. Oamenii de stiinta cred ca sunt constienti de acest lucru si vor initia modalitati de prevenire in caz ca ceva scapa de sub control. Ce vezi in filme sunt SF-uri laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul in care s-ar crea roboti pentru folosul publicului larg, DA riscul este prezent (poate chiar inevitabil) Dar tehnologia actuala inca este departe de asa ceva. Tinand cont ca in ultimii 20-30 de ani tehnologia a cam stagnat, (in afara de crearea webului au fost putine realizari)
Motivul razboiului, inteligenta artificiala ar constientiza ca noi oamenii suntem cel mare mare pericol la adresa a tot ce exista pe lume, suntem agresivi din nastere (ucidem de placere -calitate rara printre animale). Am fi considerati ca o infectie

| Hexcore a răspuns:

Daca va mai exista un razboi mondial peste vreo 20 de ani sa zicem. Tarile majore(China, Rusia, US) vor folosi inteligenta artificiala deoarece nu obosesc, nu au nevoie de mancare, nu trebuie platite si sunt mai eficiente. Peste mai mult timp insa, sunt de parere ca robotii vor lua o parte din joburi si cei cu inteligenta proprie, chiar vor dori sa distruga rasa umana, pentru a fi ei cei dominanti. Ar trebui sa speram ca acestia sunt destul de inteligenti pentru a ne lasa sa coexistam cu eilaughing si sa nu fie fracuti prea multi

| adrianpetrican explică (pentru Hexcore):

Deci peste douzeci de ani e posibil sa inceapa un nou raboi mondial? Ok, zicem ca incepe! Ce se va intampla cu economia dupa un razboi mondial! Vor fi distrugeri colosale! Daca oamenii vor disparea cine va reconstrui tot ce este in jur?