| Ecaterina2016 a întrebat:

Pt cei plecati in strainatate: ați vrea sa va intoarceti in Romania? Cum va simtiti in statul si sisistemul de acolo?
Pt cei ce urmeza sa plece: ce v-a determinat sa va relocati in alta tara?

7 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Sa vedem, am aproape 2 ani de Anglia, debia am gustat din viata de aici, dar este incomparabil.
In tara eram muncitor in alimentatie publica, dement din fire si perfectionist, eram chiar bun in ceea ce faceam, dar nu se vedea renumeratia necesara. Dupa ce am luat un salar de -1600 de la sef, fiind acuzat de furt, am spus gata.
Mentalitatea mea este una foarte nociva, daca o singura viata am, nectar si ambrozie sa fie, fara "cat costa", fara poate luna viitoare, carpe diem extreme edition.
Acuma am aproape tot ce vreau ( linistea interioare inca nu se gaseste in magazine ).
Fac un pic peste minim pe economie, dar am destul sa-mi fac de cap, sa ies in oras si sa pun bani deoparte. In tara am fost anul trecut, cred ca nu-mi foloseam ochii cum trebuie inainte, pentru ca ce am vazut atunci a fost crima si pedeapsa.
Kaufland, oameni care-si numarau banii, care faceau compromisuri, salarii infecte ( scuza-ti franceza ), politete inexistenta, responsabilitati cu miile, drepturi doar pe hartie. Pentru ce? De ce? Sunt eu cam copac de felul meu, dar radacini inca nu am prins.
Nu consider ca am fost nascuti doar sa supravietuim, cand o sa traim? cand o sa ne bucuram de viata? Poate sa se faca salariul dublu in Romania, nici-o sansa. In vizita, de ce nu? 50 lire dus intors, beau o limonada cu cineva bun si inapoi.
Imi este doar de prieteni, dar acum dupa ce am vazut ca se poate mai bine, cum sa aleg posmagi in tara "mea" cand aici am sansa sa fac tot ce mi-am dorit?
Nu este perfect, nu este genial de bine, nu scriu de pe o tastatura placata cu aur de 24k, dar tot este mai bine si poate sa fie mult mai bine.

P.S. Tot nu-mi plac pisicile.

| MihaelaDart a răspuns:

Am plecat ca turist singura in Grecia si am decis sa nu ma mai intorc in Romania, decat numai pentru vizite. Acum locuiesc in Germania, nu prea ma pot acomoda prea bine, din cauza oamenilor reci, vremii, locul de munca este perfect pentru mine chiar daca nu lucrez in domeniul meu, desi asta nu ma face sa nu fac si in privat ceea ce am studiat si profesat in Romania, ca legi sunt foarte stricti si daca ai gresit primesti palme de de ustura la buzunar asta daca incalci ceva, desi gandul nostru este sa ne reintoarcem peste 1-2 ani in Grecia, nu in Romania. Romania este si va ramane pentru vizite, nu si pentru locuit definitiv. A doua casa a mea este Grecia, m-am lipit sufleteste si ma simt ca acasa. Aici mi-am cunoscut logodnicul si noua mea familie de greci care imi sunt a doua pereche de parinti.
Daca as fi fost singura in Germania nu as fi rezistat nici o saptamana laughing. Na' ca s-au facut si 2 ani de cand locuiesc la nemti. Si plecata din Romania de 7 ani happy, cu toate ca 1-2 ori vizitez tara, familia.

Oricum oriunde ai merge este greu cu inceputul. In comparatie cu Grecia si Germania. Hm, diferenta de la cer si la pamant este. In Grecia nu este programari la orice fleac, asa cum este in Germania. In Grecia gasesti foarte usor locuinte cu chirie si nu trebuie musai sa dai 2-3 chirii in avans si cu una merge, asa cum e in Germania.
Grecia sta prost la asigurarile medicale, chiar daca ai muncit desi domnul patron nu s-a sinchisit sa iti faca contract de munca si ai vreo problema de sanatate ori iti faci asigurare medicala privata care este foarte scumpa, cea mai ieftina era in jur de 900 euro (tin minte ca asa am dat in 2010 pe una timp de 1 an) sau daca ai un prieten bun sa-ti imprumute cartea de sanatate pentru a te prezenta macar la o consultatie. In Germania cum ai contract de munca ai din start asigurare medicala si restul pentru pensie etc care tii se cuvin. Grecia are cateva minusuri in privinta unui loc de munca, il ai dar nu lucrezi legal, inca se munceste la negru foarte mult sau il ai totul asigurat desi se intampla ceva si esti dat afara ori firma se inchide. Am experimentat in acesti 5 ani cat am locuit la greci laughing. Germania in privinta asta de a munci cu forme legale te simti protejat de lege. Si cam da, chirile la nemti, depinde de fiecare teriotoriu in parte al tarii difera, unele mai scumpe, altele mai ieftine. Desi ai un avantaj, cei care nu si le permit sa le plateasca si salariul lor nu le ajunge si pentru chirie, Statul German le asigura plata, asa ca nu te vei speria ca proprietarul te va da afara din locuinta. In Grecia, chestiile astea nu prea am auzit sa fie si clar nu prea exista ajutoare de acest gen. In Grecia mancarea este scumpa, la nemti este destul de ietina. Dau un exemplu, de vreo 5 euro cumparam la greci un carton de 6 oua la 1 euro, un lapte 1 euro, o paine 1 euro, un baton de parizer la vreo 2 euro cel mai ieftin. Si gata masa pe ziua de azi. Pe cand la nemti de 5 euro ai o punga plina de alimente de iti asiguri intreaga zi cu 3 mese.
Exemple ar fi multe, doar cei care traiesc in strainatate ar putea intelege, cei care inca sunt in Romania, mai greu sa inteleaga traiul din afara granitei.

Pe cand eram in Grecia, am intalnit romani la care am primit diverse intrebari ciudate "Aha, traiesti c un grec, atunci stai cu el numai pentru bani " laughing Conceptia unui roman oricat le-ai explica tot pe a lor si-or tine.

Acum de cand locuim in Germania lucrurile s-au mai schimbat laughing "Bun, esti in Germania, ai bani!" Deja se gandesc ca amandoi castigam peste 2000-3000 de euro, desi lucrurile nu sunt atat de roz. Asta din cauza unei probleme de sanatate al logodnicului meu pe care a suferit-o anul trecut si financiar o ducem cat nici sa plangem de mila dar nici sa devenim bogati. Suntem la limita cat sa fim fericiti.

| mihai69 a răspuns:

Băiatul meu e în Danemarca. Tocmai a devenit la rândul lui tată. Și mă-ntreba mai deunăzi dacă merită să vină cu fie-sa la un moment dat în țară. Ce să-i răspund?!?
Cum vede el lucrurile? „Aici, chiar și numai cu liceul terminat, dacă faci ceva ce îți place ai de lucru și câștigi destul cât să trăiești decent, chiar bine". El până anul trecut, mai visa să revină și să pună pe picioare ceva afacere din care să trăiască. Am mari îndoieli că pe măsură ce trece timpul și crește nepoata va mai dori asta.
Și, după cum vezi, atât el, cât și noră-mea (încă) mai au părinții n țară. Dar acum e altfel - s-a inventat comunicarea în timp real, transportul la mare distanță eficient și rapid. Practic trăim într-un sat planetar.

| Ecaterina2016 explică (pentru mihai69):

Nu are ce sa faca aici si cu copilul. Da, ajungi repede cu avionul din orice parte a Europei. "Distractia reala" incepe dupa ce aterizezi pe Otopeniwinking

| mihai69 a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Știu, că lucrez „în domeniu".

| pufulescu a răspuns:

Ma rog in fiecare dimineata sa nu ajung iar cum eram in Romania!
Sunt in Germania si am destule probleme, munca grea fizic si murdara si periculoasa pentru sanatate, salariul aproape de minim DAR... in viata vietilor mele nu voi mai munci in Romania! Salariul ca salariul pe plaiuri mioritice, dar frustrarea a fost enorma in Romania, de zeci de ori mai mare decat ce traiesc in strainatate!
Cum ma simt? Statul si sistemul sunt departe de perfectiune, sa nu crezi bazaconiile pe care le auzi cum ca ar fi perfect, dar macar banii imi ajung sa imi platesc chiria si sa am o viata decenta, desi departe de lux.

| Ecaterina2016 explică (pentru pufulescu):

Nicaieri nu e lapte si miere si in afara sunt probleme dar diferenta este la nivel macrosocial adica: infrastructura, servicii medicale grad de educatie, invatamant.
Mie imi va fi foarte greu pentru ca imi las parintii in urma sad...dar nu mai pot in Romania...sunt o inadaptata a sistemului de aici. Iti urez sanatate si putere de munca.