| larisa_8487 a întrebat:

Intrebare pentru fete: ce pastile va calmeaza durerea in perioada de menstruatie? eu am dureri groaznice, uneori si vomit! odata la 2-3 luni imi e atat de rau...in rest durerea e acceptabila

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu folosesc NoSpa, dar totusi ar fi bine sa te vada un ginecolog, durerile menstruale atat de mari nu sunt normale.

| lia a răspuns:

Iti sugerez sa nu folosesti nici un fel de pastile, la urma urmei, toate sunt droguri si provoaca dependenta. Mai bine, fara gluma, bei o visnata ca sa-ti treaca durerile menstruale.
Am folosit si eu pentru o perioada Nurofen forte dar, se obisnuise la un moment dat organismul cu el si nu isi mai facea efectul.

cami
| cami a răspuns:

Pffff! exact asa ceva patesc si eu.sad si chiar vomit, nici nu stiu de ce sa ma preocum mai intai "durerea de burta su voma?"
Sti, cum spune o profa de bio, "corpul se obisnuieste cu medicamente, si dupa o sa fie necesare mereu", incearca tratamentele "babesti" : baga picioarele in apa fiarta cu sare, pune-ti o sticluta de apa calda la burta.sau baga un supozitor happy

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

De 2 ori am avut dureri de nu m-am putut ridica din pat, insa in rest durerile sunt acceptabile. Nu am folosit niciodata pastile, dar prietene apropiate luau nurofen.

| JustMeFlory a răspuns:

Nurofen, NoSpa, Aulin...si eu trec prin dureri groaznice in fiecare luna! Pe langa faptul ca am si o stare de nervii...

Răspuns utilizator avertizat
| iiirrriiisss a răspuns:

Nurofen si No-Spa.

| dyav0litza a răspuns:

Algozone

| larisa_8487 explică:

Le am de vreo 2-3 ani.si am auzit si prietene de-a mele care trec prin dureri asemanatoare...intr-adevar la niste analize care le facusem imi iesise o raceala jos...am sa merg si al ginecolog car multe pers mi-au zis nu ajuta prea mult...adevarul e k nu stau nici foarte infofolita...am grija de mine... dar banuiesc ca ar trebui sa am mai multa...nah cine stie...am sa increc si cu medicul!

| chip6angelic a răspuns:

Incearca "Piafen" eu il folosesc cand am dureri menstruale dar imi trece foarte repede dureaza cam 10 min...si imi trece pentru o zi intreaga deci daca il iau la 8 dimineata pana la 10 seara nu mai am treaba... Sper ca te-am ajutat!

| Anca_6788 a răspuns:

No spa si Nurofen.am avut si eu asa mari dureri si am decis sa ma duc la un medic care mi-a recomandat anticonceptionale si acum, pot spune cu mana pe inima, ca nu ma mai doare deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am dureri groaznice, inainte imi treceau cu Nurofen, dar de la un timp nu isi mai facea efectul. Acum iau Ibruprofen si imi calmeaza durerile.Deocamdata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nurofen pentru perioada sensibila si daca e grav antiinflamator- Flamexin, dar este foarte puternic.
In ultimul timp nu am avut nevoie pentru ca acum i-au anticonceptionale si se simte diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine mergi la un ginecolog pentru ca mie nu mi se pare in regula.Eu nu folosesc pastile pentru ca nu ma doare absolut nimic in timpul menstruatieiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calmante sunt tot felul si daca intrebi la farmacie iti da. Dar pb nu se pune asa medicul trebuie sa te vada pentru ca durerile sigur nu sunt asa... ori ai o raceala puternica si ai facut anexita ori ale pb. Nu te lasa asa in vopia sortii mergi la medic negresit. Sanatate iti urez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am dureri groaznice de cand mi-a venit prima data ciclul, in princiupiu de burta, lasandu-le de-o parte pe cele de ovare, spate si picioare si uneori chiar vomit! cred ca imi creste foarte tare si ritmul cardiac si incep sa tremur, abia pot merge, am unele gesturi necontrolate, dar toate astea numai in prima zi de menstuatie si foarte putin a doua zi.am fost la ginecolog si mi-a prescris anticonceptionale, dar sincer nu prea sunt d acord si nu am urmat sfatul big grin! in fiecare luna patesc asa... iau aulin sau ibalgin, dar alternativ(de la o luna la alta)pentru. ca se obisnuieste ogranismul cu ele si nu-si mai fac efectul.eu cred ca una din cauze este ca imi intarzie foarte mult cu toate ca am grija de mine cat ar trebui... apropo de leacuri babesti, incearca sa-ti pui o batista cu spirt pe burta, stai linistita in pat si vei vedea ca iti trece(garantat)pentru. ca ti-o amortestewinking! la mine e nasol ca nu am stare pentru ca durerile sunt groaznice si nu pot sta pe loc, pur si simplusad. la tine probabil ca e mult mai util... sper sa tii cont de sfatul meu... pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ibubrofen... astea le-am luat eu...incearca-le

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SI am aceleasi dureri smug totusi ar fi mai bine sa evitam sa stam cu funduletul pe piatra smug :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea in aceeasi situatie sunt si eu cand nu am ibalgin.Acesta este singurul medicament care imi calmeaza durerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa spun ca am niste dureri iesite din comun atunci cand imi vine si pur si simplu le-am incercat pe toate. porninf de la pastile gen nurofen, nospa, ibuprofen, nimic nu merge.am incercat cu apa calduta pe burta, spirt s.a.cred ca nu exista remediu, asta depinde doar de corpul uman. unele fete pot avea dureri aproape inexistente, iar altele, ca mine de ex au dureri foarte mari.totusi,incercati toate remediile naturiste, calmeaza cat de cat, cel putin au efectul placebo asupra noastra.bafta multa cu durerile

| Anyta_Any_1986 a răspuns:

Buna fetelor! din pacate si eu aveam niste dureri groaznice cand imi venea menstruatia: stari de voma, dureri de spate si de burta groaznice ca stateam in patru labe, nici nu ma puteam deplasa in pozitie verticala. L unul din controalele ginecologice pe care le-am facut mi-a spus doctora ca am o mica raceala, care netratata da in anexita, ceea ce e cam urat. Am tratat-o cu un tratament dat de ea, timp de 14 zile si acum sincer nu mai am decat niste dureri suportabile pe care le potolesc cu Nurofen forte. Vazusem ca cineva de aici recomanda sticle cu apa calda puse pe burta; eu va pot sugera sa nu faceti asta pentru se fac cheaguri si nu mai curge asa cum trebuie.Te sfatuiesc larisa_8487 sa mergi fuguta la ginecolog si sa tratezi raceala pe care sigur o ai, pentru ca altfel iti va dauna mai tarziu. Multa sanatate iti doresc