| adinescu a întrebat:

Intrebare pentru fumatori.De ce fumati? Si vreau si parerea la nefumatori.De ce credeti ca fumeaza lumea?

Răspuns Câştigător
| DeeVee a răspuns:

Pentru as descarca nervi...
In multe cazuri (la adolescenti) este anturajul devina...tongue Peste putin timp ajunge un viciu...happy

PS:Nu fumez...big grin

19 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Eu nu fumez...si sunt si prea mica pentru astahappy
Dar parintii mei fumeaza, si fac asta ptc au incercat in liceu si de atunci nu s`au mai putut lasastraight face...am observat ca majoriteta oamenilor atunci cand sunt nervosi isi aprind tigarea...probabil asta ii calmeaza...thinking big grin

| psiholoaga a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care beau excesiv, mananca excesiv sau vorbesc mult. Sau fac alte lucruri cu gura. Sunt blocati in stadiul oral de dezvoltare. Adica atunci cand eram mici si sugeam la san sau biberon, senzatia de siguranta si iubire pe care o aveam a ramas in subconstient. Mai tarziu, sunt influenta a diversi factori (o relatie esuata, probleme cu parintii, cautarea identitatii etc.), se manifesta. Si, pentru ca nu mai primim san la 14-15-30 de ani, ducem altceva la gura. O tigara, o ciocolata, o sticla de votca...

| elena a răspuns:

Pentru ca sunt tigari la toate colturile, daca nu ar fi nu s-ar fuma tutun ci "iarba".
Lumea fumeaza '' di placheri "...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Pentru ca fumatul provoaca dependenta inca de la prima tigara. Ai fumat una, o fumezi pe a doua... dupa care organismul iti cere in continuare nicotina. Asta e adevaratul motiv... Dar orice fumator iti poate da foarte multe alte motive de la "de placere" pana la "de plistiseala". Eu nu mai fumez, dupa ce am fumat 7 ani.

| Leea1234 a răspuns:

Eu nu fumez! dar sotul meu fumeaza ...si pentru mine!
el zice ca il calmeaza, si il ajuta sa se concentreze... o laie...eu cred ca fumeaza din plictiseala, obisnuinta...bani cheltuiti aiurea!

| Bishop a răspuns:

Fac parte din categoria nefumatori: pentru ca o data ce au inceput nu s-au mai putut opri (nu toti) sau din plictiseala.

| Ben. a răspuns:

De plictiseala.

| www a răspuns:

Oamenii fumeaza pentru ca vor sa fumeze.Mori mai devreme asta e. dar oricum nu e o regula nu toti oameni care fumeaza mor mai devreme sau de cancer.

| www a răspuns:

Babyshine, zici ca adolescentii fumeaza din cauza anturajului, dar anturajul din cine e format? Aaa da tot din adolescenti. Majoritatea oamenilor se apuca in adolescenta, da e adevarat dar nu e vina antuajului, ca si anturajul tot din adolescenti e format.Nu mai dati vina pe anturaj de parca ar fi o persoana.

| S†®£p§¦L§ a răspuns:

Nu fumez!smug
si astia fumeaza pentru ca sunt niste cretini...laughing.care vor sa moara...laughing

| Munchkin a răspuns:

Eu am fumat acum un an. Bine, nu fumat-fumat, o tigara, doua pe zi. Dar nu a durat mai mult de o luna. E o prostie faptul ca nu te mai poti opri. Daca ai vointa, te opresti si gata. Eu intr-o zi am zis stop si stop a fost. Oricum, revenind la intrebarea ta: Adolescentii fumeaza pentru ca sunt influentati de anturaj si/sau pentru ca vor sa incerce ceva nou. Pentru unii e doar o perioada tipica varstei, la un momentdat se opresc. Adultii fumeaza pentru ca asa considera ca se relaxeaza, sau pentru ca nu s-au putut opri din perioada adolescentei.

Sper ca te-am lamurit. ^.^

| Official a răspuns:

Nu stiu, probabil ca din lipsa de ocupatie sau nu au pe ce da bani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa se descarca de nervi. (nu fumez)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am lasat si abia astept sa ma apuc din nou, am fumat din placere, eram genul de fumator care percepeam gustul tigarilor ca fiind dulci si aromate. Uite ca m-am lasat si sa stiti ca incep sa-mi revin sau mai bine zis imi revin la normal performantele sexuale blushing hai pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce fumez? de smechera...laughing
si de fraiera... o sa vad eu peste cativa ani de ce tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea i-am pus-o si eu unei fete de 15 ani atunci;-De ce fumezi ma? Stii care a fost raspunsul?;-De capatul tigarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am in ceput din curiozitate...la inceputul verii[la ieshirea din kls a 5ea... Dar noi ii ceream tsigarii si profului de tehno la mare si ne dadea.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multy fumeaza din curiozitate...
eu nu fumez sh nici nu incerc sa fumez pentru ca fumatul dauneaza grav sanatatii...laughinglaughing

| catazzz a răspuns:

Tu cati ani ai?
eu recunosc ca am 12 ani si fumez de 2 ani
este foarte fain
depinde cum iti place prima tigara
eu fumez de cand niste copi mult mai mari mau obligat sa trag cateva fmuri