| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru "psihologii " site-ului...sa descriu situatia pe scurt-
Am suferit diferite traume de-a lungul vietii care toate mi-au slabit increderea in oameni, in sinceritatea de care o persoana poate da dovada, in relatiile ce se pot lega intre acestea(indiferent de tipul relatiei)...
Mai nou ma bazez pe citatul:"Niciodata nu poti cunoaste o persoana" -acest lucru nu e total daunator deoarece stim cu totii ca daca avem prea multa incredere in cineva vom avea de suferit la un moment dat...
Nu ca as fi fost vreodata o persoana foarte sociabila(adica genul ala de persoana care are zeci de prieteni ) dar daca voiam o relatie(de amicitie sau chiar o relatie amoroasa si persoana/persoanele din acel grup social mi se pareau ok imediat ma incadram "in tipar"(ca sa ma exprim asa))...
In prezent(21 de ani) NU imi este greu sa socializez, sa imi fac prieteni, sa gumesc si chestt de astea.
Problema mea e alta-NU AM DELOC INCREDERE IN OAMENI!
De exemplu acum 1 an si ceva-am intalnit un baiat (pe facebook) (tin sa mentionez ca atunci nu aveam aceasta problema-a neancrederii- si eram intr-o relatie "complicata"(pra complicata pentru mine-de aia i-am dat papucii fostului)-ma rog...
Baiatul cu care vorbesc acum(sau ma rog el incearca sa vorbeasca caci eu tot" fug"... happy )-da STIU ma comport ca o adolescenta!-nu prea il cunosc(adiaca ne-am intalnit o data in realitate-si asta pentru ca am cedat insistentelor ) in rest el ma suna-eu nu ii raspund,el vrea sa ne intalnim-eu il evit,el imi trimite mesaje(deseori ma intreaba "ce faci?" si mi se pare suspicios happy )...
Ideea e ca daca nu cunosc destul de bine(cel putin spus) o persoana -nu ma pot apropia de aceea persoana (asa mi se pare SIGUR)!
Si trecutul imi DOVEDESTE ca AM DREPTATE!(imi sta ca martor)
Totusi-desi cum spun nu am o problema cu SOCIALIZAREA in general -nu pot sa am incredere in nimeni prea usor!(si acest lucru e destul de greu pentru mine)
Adica sa presupun ca as lega o relatie noua(indifererent de tipul ei) -pot zambi normal, pot sa ma prefac ca cred ceea ce mi se spune-dar de fapt pun la INDOIALA totul!
O fac pentru a ma simpti in siguranta, pentru a nu avea "surprizele" din trecut-care nimeni nu imi poate garanta ca nu o sa se REPETE!

Ce sa fac in acest caz?
Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu stiu de ce iti faci atatea probleme intr-o societate in care neincrederea tinde sa devina o calitate.
Niciodata nu poti avea incredere totala intr-un necunoscut care se apropie zambitor de tine,ajunge doar sa nu exagerezi.
E normal sa te indoiesti de ceea ce iti spune persoana pe care o ai in fata,daca ai cunoscut-o abia ieri.
Nu e nimic ciudat,e prudent chiar.
Dar ca sa cunosti un om,nu poti fi total neincrezatoare,trebuie sa-i acorzi incredere pana acolo unde esti dispusa s-o faci.
In cazul baiatului pe care l-ai cunoscut pe facebook,nu inteleg de ce ai fi suspicioasa cand te intreaba ce faci sau cand te suna.
V-ati vazut o data,ti-a dat vreun motiv de neincredere,a fost ceva suspect in comportamentul lui? Daca da,ramai in continuare neincrezatoare,daca nu,ofera-i un strop de incredere,nu multa,dar cat timp nu greseste nu-l poti acuza nevinovat!
Inteleg ca acum sufli si in iaurt,dar nu exagera.
Persoanele complet neincrezatoare se transforma de obicei,in persoane suspicioase si exagerarea ii lasa singuri.
Nu exagera,fii foarte atenta la tot si nu actiona copilareste,dupa cum vezi si tu te autoironizezi pe tema asta.
Vei reusi cu putina vointa si autocontrol, nu toti din jur vor sa-ti faca rau, e ideea de la care trebuie sa pleci.
Increderea in oameni se castiga si se pastreza foarte greu, dar nu o transforma in ceva imposibil.
Lasa incordarea si cauta sa fii realista, pastreaza limitele si va fi bine.

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mmm,imi e cunoscut genu tau de femeie.Se poarta rece sa nu lasa sa se vada ca sufera.Am avut onoarea, sau 'groaza' de a fi in o relatie cu o tipa. Exact ce pateste 'iubitu tau' pateam si eu.Rezolvarea a fost simpla, am percepit semnele care mi le dadea ca isi bate joc de mine.Iam frant inima, si am lovit-o unde o doare mai rau. Sfatu meu, numai fi asa cu toti barbati, il ti pe post de catelus happy da-i papuci daca nu risti macar 5%winking Problema e la tine, nu la el.Il ti pe post de catelus iti spun si iti repet, dai papuci nu il tine legat de tine.Eu ma indragostisem nebuneste de tipa.PE cand ea, nu avea incredere in mine.Eu find scorpion, ma atasez de persoane, iubesc sincer si alte lucruri, dau totul pentru persoana iubita, cand vad ca nu primesc nici macar 10% din ce ofer, ma racesc mai rau decat o unitate cu freon happy p.s fugi de barbati scorpion laughingdaca nu iti schimbi comportamentu, vei regretabig grin

| Wehrmacht a răspuns:

Da' ce? Poti avea incredere in oameni ca sa crezi ca neincrederea este o problema?
Exista o problema daca ai incredere oarba in persoane pe care nu le cunosti sau abia le-ai cunoscut...
Pana nu cunosti o persoana e mai bine sa nu ai incredere in ea decat sa ai de la inceput si sa realizezi peste nu stiu cat timp ca ai gresit.

| neutrino a răspuns:

Faci exact ceea ce este de facut si nu inteleg de ce ti se pare anormala aceasta normalitate.

| horia2012 a răspuns:

Wow, ce-ai facut? Ce e asta-Roman, nuvela, schita? happy
Increderea in ceilalti pleaca de la increderea in tine insati. Ca sa ai incredere in tine, trebuie sa incerci sa te cunosti mult mai bine. Asa trebuie sa procedezi si cu ceilalti. Chiar daca spui ca nu ai probleme cu socializarea, socializeaza mai des, studiaza oamenii, numai asa ajungi sa-i cunosti mai bine si sa capeti incredere in ei. In general nu acorzi incredere altora mai mult decat in tine insuti. Si ce daca ai avut probleme, nu esti singura. In general oamenii au tendinta sa dezamageasca. Si tu ai dezamagit, dezamagesti sau vei dezamagi pe cineva in viata. Problema e sa nu o faci intentionat. Nimeni nu-ti poate garanta nimic. Asa e viata. O lupta permanenta. Totul depinde de tine.

| DulceLup a răspuns:

Eu zic sa mergi pe principiile tale... astea complexe cu motto-uri ale vietii, proverbe si superstitii, iar in felul asta o sa-ti gasesti si tu iubirea vietii pe la vreo 234 de ani.

| DulceLup a răspuns:

Sau poti sa traiesti ceea ce unii numesc 'viata'. Asa-i viata... buna, rea. Tot ce poti sa faci e sa inveti de la ea; in niciun caz sa fugi!