| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru vegetarieni, vegani şi raw vegani : Ce v-a determinat să vă schimbaţi stilul de viaţă şi cât de grea vi s-a părut schimbarea? Aţi plecat de la un stil de viaţă cât de cât echilibrat sau de la unul mai puţin sănătos?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt în procesul de a trece la alimentație vegetariană.
Motivul, vârsta, 73 de ani, dereglări metabolice, dorința de a-mi prelungi viața. Nu voi renunța total, voi avea zile rare de alimentație obișnuită, de marile sărbători, etc. Astfel am țintă cam 95% vegetarian.
Este dificil, ca un sevraj la o abstinență. În plus nu am suportul total al familiei dar sper să îl câștig treptat și pe acesta.
Nu am de gând nici să predic asta altora, să mănânce fiecare ce vrea. Cine vrea să afle mai multe despre ce fac, cum procedez, ce mănânc, mă poate contacta în privat.
Schimbarea recunosc că e grea, și o voi face treptat.

| Drimmero a răspuns:

Nu sunt vegan, doar am de obiectat ceva.

Iti zic eu, foarte multi s-au dat dupa cum bate vantul cu moda. Nu am nimic cu ei, sa manance efectiv ce le doreste inima, doar o pretentie am: Sa nu mai agaseze oamenii in legatura cu preferintele culinare, nici pe mine,, nici pe altii. Am auzit cazuri cand umblau vegani pe la terase d-astea si se luau de oamenii care consumau diferite alimente derivate din animale, e foarte urat si tine de bun simt in primul rand + daca dadeau de unul mai nebun si care sta prost cu nervii, cred ca se trezeau si cu cateva scaune in dinti de nu mai mancau nimic.

Nu e un stil care iti garanteaza sanatatea si nici beneficii foarte mari, totul tine de gena si predispozitia ta.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

De ce să nu se ia de alți oameni?
Daca ești prost și bagi toxine in tine trebuie sa fie cineva sa ți spună că nu faci bine, aia sunt singurii care le pasa ca pe alții îi doare fix la basca de sănătatea altora.
Și nu sunt vegan, contează mai mult sursa indiferent de ce mănânci.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ireal cat de naiv poti fi, tu ai impresia ca un strain ar da 2 bani pe sanatatea altuia? Mai treziti-va la realitate,, iesiti din bula roz ca nu e chiar asa.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Sunt oameni şi oameni.Am auzit de anumite persoane care erau bolnave de cancer şi au trecut la veganism sau raw-veganism,iar până la urmă s-au vindecat. (într-adevăr,în cazul anumitor boli grave precum cancerul,carnea nu te prea ajută, ba dimpotrivă, îl poate alimenta) Apoi au încercat să îi convingă şi pe alţii (nu numai bolnavi) să adopte acelaşi stil de viaţă.Ei aveau intenţii bune. Voiau să îi ajute pe alţii să se vindece sau să nu ajungă în punctul în care au ajuns şi ei. Oricum, să începi să te iei pe unde apuci de cei care nu vor să trăiască ca şi tine, mi se pare deja prea mult.Toate trebuie să aibă o limită.
Eu,personal, prefer să cred totuşi că o alimentaţie sănătoasă include, pe lângă altele(fructe, legume etc.) şi produsele de origine animală, doar că nu în exces.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Incep sa cred ca o boala precum cancerul e incurabila, nici cu mama citostaticelor si tratamentele moderne actuale nu te vindeci, prea multe decese si prea putine vindecari la cate promite medicina actuala.

Cancerul nu tine de alimentatie niciodata, cum de altfel majoritatea bolilor nu tin de alimentatie ci de gena, stres,, factori emotionali ( asta ti-ar spune majoritatea medicilor).

Revenind...alimentatia echilibrata trebuie sa contina clar proteine animale de orice fel, atat pentru dezvoltarea ta fizica cat si psihica. Totul trebuie sa fie cu moderatie si niciodata nu o sa ai probleme din acest punct de vedere.

| sofisis a răspuns (pentru Drimmero):

Ba sa stii ca tine si de alimentatie. O persoana foarte draga mie a adoptat un stil ovo-lacto-vegetarian pentru ca in cancer nu ai voie proteina animala si zahar si pe langa tratamentul initial, tine in frau si cu astea. Adica nu recidiveaza. Tine asta deja de vreo 3 ani si toate analizele ii ies mereu bine.
Daca nu ar fi tinut cont si ar fi mancat ca inainte, cu siguranta afecta.

| Drimmero a răspuns (pentru sofisis):

Eu ma refeream ca alimentatia nu e factorul care declanseaza boli,, dar admit ca te ajuta sa te refaci din diferite afectiuni.

Iar acum fie vorba intre noi, fiecare organism e diferit si raspunde diferit la unele afectiuni dar si la tratamente, e un mecanism prea complex. Si eu cunosc oameni care au fumat toata viata, au baut pana nu mai aveau ficat( la figurat) si mancau dezechilibrat dar nu aveau nimic, dar si oameni care tineau diete, mancau ordonat si aveau un stil de viata activ si s-au trezit cu nu stiu ce boli dintr-o data, gena e cea mai importanta, cum iti e tie cladit organismul si cum iti e norocul/

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu,personal, prefer să cred totuşi că o alimentaţie sănătoasă include, pe lângă altele(fructe, legume etc.) şi produsele de origine animală, doar că nu în exces. Așa crezi tu.
Crezi pentru că așa ai auzit. De la cine ai auzit? De la cei ce vor muri de cancer și de AVC și stop cardiac la vârste tinere. Dacă vrei și ai nevoie pentru idealurile tale de mai mult, caută pe Internet ce mânâncă și cum trăiesc populațiile longevive.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Am ajuns vegetariana total deoarece organismul meu nu tolera proteina animala nici din carne, nici din oua si lapte. Nu mi s-a părut greu deloc, si îmi pare rău ca nu am trecut la aceasta dieta mai demult. Dar, cum se spune, decât niciodată, e bine si mai târziu.
Este cea mai buna dieta, Spitalul de la Herghelia si cel de la Breaza, oferă bolnavilor o dieta total vegetariana iar rezultatele sunt o însănătoșire a bolnavilor care aleg sa devina vegetarieni pe viață.