| SonicAndrei a întrebat:

Jocurile cu mașini pot afecta șofatul în realitate? Dacă mă joc mult NFS, când voi conduce în realitate, pot avea tendințe de... curse? Desigur, să nu credeți că voi merge cu 200 Km/h prin oraș, voi conduce normal chiar dacă pe calculator conduc „nebunește". Eu mă refer în situațiile critice, de exemplu atunci când ceva îmi iese în față. În NFS, de obicei, accelerez și ocolesc, dar în realitate ar trebui să frânez. Credeți că aș putea fi afectat de jocurile cu mașini atunci când voi conduce în realitate?

Menționez că: Am și un joistick (volan cu pedale) dar când conduc cu el nu accelerez la fel de tare ca și pe tastatură. Modific camera ca și cum aș fi în mașină și deja simt un fel de frică de accident. Deci, în realitate cred că chiar voi conduce normal.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sa vezi tu, nu are nicio legatura realitatea cu jocul. O sa iti influenteze stilul de condus varsta si inconstienta specifica tineretii.

| SonicAndrei explică (pentru suntserios):

Ba eu cred că realitatea are legătură cu jocul. EXEMPLU: dacă jocul nu e realistic ai tendința să faci o cascadorie care e posibilă doar în joc. Dar ultimele jocuri putem spune că sunt foarte apropiate de realitate, deci poți învăța unele lucruri din joc (desigur, aici e inclusă și dorința de viteză).

Păi da, voi afla cum e să conduci în realitate peste puțini ani, dar sunt sigur că va fi diferit de joc.

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Doar in realitate nu o sa bagi ditamai viteza ca sa mori

| SonicAndrei explică (pentru ToțiPentruUnu99):

Am spus că nu voi face așa, cine e nebun să facă asta? De fapt, sunt și astfel de șoferi.
Dar mă refer în situațiile critice... nu îmi vine în minte care ar putea fi.

| FeriFerika a răspuns:

Nu iti afecteaza cu nimic modul de a sofa, ba pe mine ma ajuta adica apreciez mai bine si chesti din asteawinking

| SonicAndrei explică (pentru FeriFerika):

Și eu pot spune că am învățat multe despre condus din jocurile cu mașini. Probabil ai dreptate...

| suntserios a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu ai invatat nimic din jocuri iti spune eu. Ai sa vezi cand ai sa conduci o masina.

| SonicAndrei explică (pentru suntserios):

Nimic e puțin spus. Iată un exemplu: nu poți porni din prima cu viteza a 5-a. Poți, dar e greu. OK, știu că e diferit de realitate, dar e imposibil să nu înveți chiar nimic din orice ai face.