| IoanaIonuca a întrebat:

La ce alimente sa renunt sa am un stil de viata cat mai sanatos? Nu mai fac sala pana in iulie (pentru ca bac sad ) si n-as vrea sa ma ingras. Ce mi-ati recomanda? Sa fac acasa niste exercitii, sa merg 10-15 min la alergat, etc?

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......es-filmul/

| cristi202 a răspuns:

Genuflexiuni, fandari, si abdomene acasa, si minim 15 minute alergare fara oprire daca poti pe afara, sau incearca sa faci programul de alergare pe care il faceam cand eram la volei de performanta: 1-(1)-2-(2)-3-(3)-3-(2)-2-(1)-1, cifrele normale fiind minute de alergare, si cel in paranteza fiind minutele de pauza.

| Iuliaa3 a răspuns:

Din punctul meu de vedere un stil de viata sanatos este acela in care mananci ce vrei dar in cantitati mici. Eu una nu as putea niciodata sa renunt la ciocolata, snacks-uri, fast-food etc., dar asta nu inseamna ca mananc in fiecare zi asa ceva. Bine asta tine si de vointa ta. Eu prefer sa stiu ca pot sa mananc oricand lucrurile de mai sus decat sa mi le interzic, pentru ca atunci m-as gandi numai la ele. Cred ca cel mai bine ar fi sa mananci cat mai diversificat si cate putin. Dimineata o poti incepe cu un bol de ovaz (poti vedea pe net diferite retete), sau un sandwich, un smoothie sau cereale integrale cu lapte; apoi la gustare poti sa mananci fructe sau un baton de cereale; la pranz legume/cartofi/carne(de pui de preferat si sa nu prajesti carnea, cel mai bine e sa o faci pe gratar, in cuptor sau sa o fierbi)/orez etc. + o felie de paine daca iti place (poti alege paine integrala); la desert poti sa mananci un iaurt natural, fructe, nuci etc., iar la cina iti poti face o salata la care poti adauga si cateva bucatele de carne/supa. Daca dupa cina mai vrei sa mananci ceva poti alege un fruct, dar sa ai grija ce fruct alegi pentru ca nu toate sunt bune pentru a fi mancate seara (la fel e si dimineata). De ex sa nu mananci portocale/lamai/clementine dimineata pentru ca sunt acide si nu iti fac bine la stomac (poti gasi mai multe informatii despre asta pe internet).
Ce am scris mai sus sunt doar niste exemple care mi-au venit acum in minte, dar cu siguranta vei gasi mai multe retete pe internet.
Pentru o viata sanatoasa ar trebui totusi sa iti impui anumite reguli cum ar fi: 2l de apa pe zi, sa nu mananci dupa o anumita ora (tu stabilesti ora), sa faci minim 15/20/30 de min de miscare in fiecare zi (ai putea chiar sa mergi si sa vii pe jos de la liceu cand se mai incalzeste afara, sa urci pe scari daca stai la bloc etc nu e neaparat sa faci anumite exercitii in fiecare zi), sa iti stabilesti o zi din saptamana in care sa mananci ceva ce iti place tie foarte mult, dar nu e sanatos, sa dormi 8ore (sau mai mult) in fiecare noapte (si sa nu inveti noaptea).
Sper ca te-am ajutat putin. Nu sunt nutritionist, iar tot ce am scris mai sus sunt concluziile la care am ajuns eu. Ah am uitat sa mentionez ceva: pentru o viata sanatoasa trebuie sa ai grija si de psihicul tau. Nu te stresa prea mult mai ales ca ai bacul. Ofera-ti din cand in cand cateva ore de relaxare in care sa faci ce iti place tie foarte mult (sa citesti o carte, sa asculti muzica, sa iesi in oras etc). Sa ai grija si de pielea ta (sa te demachiezi de 2 ori pe zi, sa aplici o crema hidratanta si o crema cu factor de protectie solara) etc.
Deci practic o viata sanatoasa inseamna sa ai grija si de interiorul tau, dar si de exterior. happy

| JustFokinMe a răspuns:

Cred ca primul lucru la care ar trebui sa te gandeti este alimenntatia. Mai ales acum, in preajma examenului este important sa stii ce alimente te ajuta, iti stimuleaza gandirea si nu iti ingreuneaza digestia. Tocma de aceea, este bine sa mananci din toate grupele alimentare.La baza stau cerealele, asadar este primul aspect la care ar trebui sa te gandesti.Pentru a obtine mai multe beneficii inlocuieste faina alba din dieta cu faina integrala, renunta la painea alba daca poti si optaza pentru grau sau orez nedecordicat.De asemenea, ai putea sa faci un efort de vointa sa renunti la zaharul alb, iar in produsele de pe piata sa controlezi cantitatea.Atunci cand simti nevoia de dulce manca fructe sau niste miere(are calorii dar macar e sanatoasa).De obicei, pofta de carbohidrati vine cand nu cosumi suficiente grasimi.Eu iti recomand sa nu iti iei sursa de grasimi si proteine din carne, ci sa apelezi la alte fucte(avocado) si mai ales nuci si seminte.
In ce priveste activitatea fizica, o poti strecura in program:daca ai de ales intre a merge pe jos sau a lua autobuzul alege sa mergi pe jos, daca ai lift, ia-o pe scari.Atunci cand inveti poti sa faci si miscare(chiar stimuleaza memoria), iar cand iei pauze, pune-ti muzica pe care sa dansezi