| Rebeca2911 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de Examenul National la limba romana care s-a dat azi! happy
La subiectul al 2-lea, exercitiul 3 de la A unde spune :
Propozitia subordonata din fraza "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii" este:
a. atributiva
b. predicativa
c. subiectiva
Atributiva nu are cum sa fie happy deci ce este pana la urma? B sau C?

3 răspunsuri:
| floryynnel a răspuns:

Era c) contrasa propozitia,, ceea ce ma jeneaza" ar veni jena, deci jena este dificultatea rasfoirii, deci este subiectiva, nu-i asa ca ai luat-o predicativa?

| Rebeca2911 explică (pentru floryynnel):

Nu tongue Eu am scris c) subiectiva si nu eram sigura dar acum am vazut baremul de corectare!

| SmiiileXoXo a răspuns:

E atributiva, care este dificultatea rasfoirii, ceea ce ma jeneaza.